CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DIDACTIC
DATA:
GRADINITA: nr 4 Focsani
GRUPA: mica
TEMA: Vaza cu lalele
TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi si deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Pictura
SCOPUL ACTIVITATII: formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor picturi; cunoasterea si utilizarea materialelor, a instrumentelor de lucru specifice artelor plastice; stimularea expresivitatii si a creativitatii prin pictura.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, observatia, demonstratia, exercitiul
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: cosulet cu lalele, plansa model, acuarele, betisoare de pictat , pahare cu apa, servetele, foi de desen, panou de expunere a lucrarilor
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii, Editura V/I Integral, Bucuresti, 2000.
DURATA: 15-20 minute.
ETAPE ALE ACTIVITATII |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGIA DIDACTICA |
EVALUARE INSTRUMENTE SI INDICATORI |
Moment organizatoric |
Se pregateste materialul necesar activitatii. Se aseaza scaunelele si masutele .; Se impart materialele de lucru si se verifica pozitia corecta; |
Observarea comportamentului copiilor. |
|
Captarea atentiei |
Se incepe o discutie despre anotimpul primavara : in ce anotimp suntem?; Surpriza va fi un cosulet cu lalele care va fi dezvelit la inceputul activitatii. - ce avem noi in cos? (lalele) |
expunerea -conversatia |
Aprecieri verbale Chestionare orala |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
,,Dragi copii, astazi la activitatea de educatie plastica vom picta lalele pentru a ne dezvolta gustul pentu frumos si a reda prin pictura frumusetea florilor. |
-explicatia |
Analiza comportamentului |
Prezentarea si analiza modelului Intuirea materialului |
Se prezinta si se analizeaza plansa model, se discuta despre culorile folosite. ,,Priviti pictura mea?" ,,Ce culoare au lalelele? ,,Ce aveti voi pe masute?" - foi albe, betisoare, pahare cu apa, acuarele, servetele; ,,Ce veti face cu ele?" - vom picta; |
Conversatia, explicatia -conversatia |
Analiza raspunsurilor |
Explicarea si demonstrarea modului de lucru Exercitii de incalzit a muschilor mici ai mainii Executarea temei de catre copii |
Pentru a picta introduceti betisorul in apa, dar atentie sa nu fie prea multa apa, apoi introduceti-l in culoare si rotiti fara a apasa tare. Vom picta lalelele de culoare galbena sau rosie. Inainte de a schimba culoarea putem intoarce betisorul pe partea curatapentru a obtine o culoare cat mai naturala. Daca v-ati murdarit va stergeti cu servetelul. Demonstrez si explic modul de lucru. Se executa cu copiii cateva exercitii pentru incalzirea muschilor mici ai mainii: ne spalam pe maini, inchidem si deschidem pumnii, miscam degetelele,picura, ploua,tuna,a iestit soarele Cantam la pian, rotim pumnii, dupa care le urez: Spor la lucru! Voi da semnalul de incepere a lucrului. Voi asigura un fond muzical adecvat. Voi da indicatii individuale si colective daca este cazul. Voi urmari pozitia corecta a corpului in timpul lucrului. In timp ce ei lucreaza eu le voi trece numele pe lucrari. |
-conversatia, -exercitiul -demonstratia - explicatia -exercitiul -observatia |
Observarea comportamentului. |
Analiza lucrarilor |
La final se va face analiza lucrarilor si se va realiza o expozitie cu aceste lucrari. Voi alege lucrarea cea mai buna si o vom analiza. Apoi copilul a carui lucrare a fost analizata va alege lucrarea care-i place lui. |
-conversatia problematizarea |
Evaluarea lucrarilor |
Incheierea activitatii |
Vio aseza lucrarile lor la expozitie. Se va da copiilor posibilitatea de a observa in voie lucrarile. Se acorda recompense. |
-observatia |
- evaluare globala |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 10638
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved