CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Proiect de lectie
DATA:
CLASA: a II-a
OBIECTUL: Educatie artistico-plastica
TEMA PLASICA : compozitie echilibrata a spatiului plastic
SUBIECTUL: Vaza cu flori
SCOPUL: - formarea priceperilor si deprinderilor plastice si educarea gustului estetic;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
A) COGNITIVE:
O1 - sa recunoasca culorile primare, binare si nonculorile pe cercul cromatic;
O2 - sa precizeze modul de obtinere a fiecarei culori binare in parte ;
O3 - sa recunoasca elementele de limbaj plastic in lucrarile plastice prezentate;
O4 - sa realizeze compozitii plastice in care sa foloseasca linia, punctul, pata, culorile primare, binare si nonculorile;
O5 - sa analizeze critic si autocritic propriile lucrari si ale colegilor pe baza criteriilor de evaluare;
B) AFECTIVE :
O1 - sa-si exprime preferinta pentru o anumita culoare in compozitia plastica realizata; O2 - prin atmosfera de lucru, lectia sa determine satisfactie in sufletul copiilor, stimuland dragostea pentru frumos, arta, educatie plastica.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE : exercitiul, conversatia, observatia, demonstratia, explicatia.
FORMA DE ORGANIZARE : frontal, independent.
INVATATOR
Secventele lectiei |
Continutul instructiv-educativ al lectiei |
Metode si procedee |
|
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
||
2.Reactualiza- rea cunostintelor . |
Se adreseaza elevilor un set de intrebari pentru a fi reactualizate cunostintele : " - In cate categorii se impart culorile ?" "- Care sunt culorile primare ?" ,,- Care sunt culorile binare?" "- Cum se obtin culorile binare ?" "- Care sunt non-culorile ?" "- care sunt elementele de limbaj plastic ?" Se recunosc apoi culorile pe cercul cromatic si modul cum se pot obtine ele . |
Raspund la intrebari : ".culori primare, binare si nonculori . ". rosu, galben si albastru ." ".orange , verde si violet ." ".prin combinarea a doua culori primare." ".alb si negru ." ".punctul ,linia si pata." |
Conversatia Frontal |
3. Captarea atentiei |
Se prezinta elevilor o plansa din care ei trebuie sa recunoasca tipurile de culori si elementele de limbaj plastic folosite . |
Observa plansa si identifica din ea tipurile de culori si elementele de limbaj plastic folosite . |
Observatia Conversatia Frontal |
4. Anuntarea subiectului lectiei noi si a obiectivelor urmarite |
Se va anunta subiectul lectiei: "Vaza cu flori" si li se va comunica elevilor faptul ca pana la sfarsitul lectiei vor trebui sa arate ca sunt capabili sa realizeze o compozitie plastica in care sa foloseasca elementele de limbaj plastic si tipurile de culori invatate. |
Explicatia |
|
5. Prezentarea continutului |
Se prezinta plansa model si se analizeaza din punctul de vedere al culorilor si al elementelor de limbaj plastic folosite. Dupa ce se fac observatii asupra modului de realizare a lucrarii, plansa model se va acoperi pentru a fi antrenata imaginatia elevilor si pentru a se evita imitarea ei. |
Demonstratia Conversatia Frontal |
Secventele lectiei |
Continutul instructiv-educativ al lectiei |
Metode si procedee |
|
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
||
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2852
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved