CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
DATA:
CLASA: a IX-a A
OBIECTUL: Introducere in pedagogie si teoria curriculum-ului
SUBIECTUL: Criterii de selectie a continuturilor
TIPUL LECTIEI: Lectie mixta
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 Sa identifice factorii implicati in selectia continuturilor ( factorii politici, factorii pedagogici, factorii psihologici)
O2 Sa explice caracteristicile continuturilor (echilibru, coerenta, suplete, caracter deschis), ilustrandu-le prin exemple potrivite
O3 Sa ordoneze elementele ce compun triada finalitatilor educationale (atitudini, aptitudini, cunostinte), comparand sistemul traditional cu noua politica curriculara
O4 Sa explice caracteristicile surselor de selectie a continuturilor
Metode si procedee
- conversativ - euristice: problematizarea, conversatia euristica
- expozitive: explicatia, expunerea
de actiune: exercitiul, buzz-groups
Mijloace de invatamant
fise de lucru
Forme de organizare
frontala
microgrupala
EVALUARE:
formativa
Bibliografie selectiva:
Jinga, I., Istrate, E. - Manual de pedagogie, Ed. ALL Educational, Bucuresti, 1998
Cretu Carmen - Teoria curriculum-ului, Ed. Polirom, Iasi, 1997
Nicola Ioan - Tratat de pedagogie scolara, E.D.P., Bucuresti, 1996
Cristea Sorin - Pedagogie, Ed. HARDISCOM, 1996
Vaideanu George, Rasseck S- Les contenus de l¢education, Perspectives mondiales d¢ici a l¢an 2000, UNESCO, Paris ; 1987
Cucos Constantin - Pedagogie, Ed. Polirom, Iasi, 1996
PSIHOPEDAGOGIE pentru examenele de definitivare si grade didactice, POLIROM, 1998
Etapele activitatii didactice |
Obiectivele operationale |
Desfasurarea activitatii (continutul informational si aplicativ) |
Strategii didactice |
Organizarea clasei pentru lectie si captarea atentiei |
Inainte de inceperea orei mobilierul este aranjat astfel incat sa faciliteze lucrul in microgrup. Se pregatesc mijloacele si materialele necesare pe parcursul lectiei. Profesorul enunta obiectivele activitatii didactice in termeni de expectatii fata de formabili si isi argumenteaza optiunea pentru strategia utilizata. |
exercitiul organizatoric |
|
Verificarea continuturilor insusite anterior Anuntarea subiectului noii lectii Transmiterea / asimilarea noilor cunostinte |
O1 O2 O3 O4 |
Verificarea cunostintele predate in lectia anterioara se realizeaza prin intrebari adresate frontal elevilor, urmarindu-se: -definirea conceptelor de "continut al procesului de invatamant", curriculum ; -interdependentele intre cultura sociala si continutul invatamantului ; -caracteristicile intregului continut al invatamantului. Profesorul enunta titlul noii lectii si il noteaza la tabla : "Criterii de selectie a continuturilor". Pentru identificarea factorilor care determina continutul procesului de invatamant, profesorul le propune elevilor un exercitiu de brainstorming privind criteriile de selectie a continuturilor. Discutiile purtate pe baza elementelor identificate sunt conduse in vederea desprinderii celor 3 factori implicati, si anume: conceptia despre educatie (dezvoltata la nivelul de politica educationala), conceptia despre cultura (dezvoltata la nivel pedagogic) si conceptia despre invatare (dezvoltata la nivel psihologic). Profesorul explica carateristicile continuturilor - echilibru, coerenta, suplete, caracter deschis - raspunzand la o serie de dileme care pot aparea in elaborarea acestora : -alegerea dintre traditionalism si orientarea prospectiva, -dezechilibrarea si sufocarea programelor si sinteze reusite, -alegere intre continuitate si schimbare, -pastrarea valorilor culturale, nationale in conditiile promovarii universalismului. O mai buna intelegere a schimbarilor survenite la nivelul triadei finalitatilor educationale, se realizeaza prin implicarea elevilor in identificarea caracteristicilor invatamantului traditional vs noua politica curriculara. Astfel, elevii sunt pusi sa ierarhizeze dintr-o lista data ( aptitudini, cunostinte, atitudini ) finalitatile educationale in triada traditionala, comparativ cu noua abordare in planificarea curriculum-ului. Organizarea in minigrup (4-5 persoane) permite participarea fiecaruia la rezolvarea temei propuse. Dupa finalizarea raspunsului, rezultatul este prezentat in plen, de catre un elev desemnat aleator. Discutiile sunt purtate pe marginea rasturnarii prioritatilor din triada traditionala a finalitatilor educationale (I.Cunostinte, II. Aptitudini, III. Atitudini) si plasarea accentului pe formarea atitudinilor si a aptitudinilor prin instrumentarea elevilor cu un sistem de cunostinte generale ( I. Atitudini, II. Aptitudini, III. Cunostinte). Concomitent notez schema lectiei la tabla, pentru ca la finele activitatii elevii sa aiba o imagine clara si de ansamblu asupra continutului de studiat. Sunt prezentate si discutate pe rand, sursele de continut analizate si selectate in organizarea continuturilor. Profesorul urmeaza un demers deductiv in aceasta situatie de instruire, implicand totodata elevii in analiza.
|
conversatia de verificare si evaluare brainstorming conversatia euristica problematizarea fise de lucru exercitiul explicatia / frontal Procedee: conversatia euristica explicatia / frontal |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 5765
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved