CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Data
Clasa: a III-a B
Scoala: S.A.M. Valeni
Propunator
Aria curriculara: Limba si comunicare
Disciplina scolara: Limba si literatura romana
Subiectul lectiei: Parti de vorbire
Tipul lectiei: fixare - consolidare de cunostinte
Capacitatea: capacitatea de exprimare orala
Subcapacitatea: recunoastrea si analiza partilor de vorbire studiate
Obiective operationale
Elevii vor fi capabili:
O1: sa defineasca partile de vorbire studiate;
O2: sa identifice partile de vorbire in constructii date;
O3: sa analizeze oral partile de vorbire;
O4: sa exemplifice in propozitii valori morfologice ale cuvintelor date;
O5: sa alcatuiasca oral exemple cu parti de vorbire date;
O6 sa participe activ la ora;
O7: sa interpreteze cantecul legat de materialul prezentat;
Metode si procedee: conversatia, jocul didactic, exercitiul, analiza pe text, ciorchinele, rebusul.
Material didactic: planse, fise de lucru, creta colorata
Material bibliografic
1. *** Curriculum National - programa scolara pentru clasa a III-a, 2005-2006;
2. Nuta Silvia - Metodica predarii limbii romane in clasele I-IV, EDP Bucuresti 2000;
3. Ghid metodic - Provocari ludice, Ed. Spiru Haret 2001;
4. www.didactic.ro
SCENARIU DIDACTIC
Nr. |
Secventele lectiei |
Ob. |
Timp |
Continutul lectiei |
Evaluare |
Moment organizatoric |
1 min. |
Elevii se pregatesc pentru ora de limba romana cu carti, caiete, stilouri | |||
Anuntarea temei si a obiectivelor |
1 min. |
Voi anunta elevii ca in ora vom repeta partile de vorbire invatate. Scriu titlul la tabla si elevii pe caiete. Vor fi anuntati ca in lectie se vor face exercitii de identificare si analiza a partilor de vorbire studiate; se enumera obiectivele operationale | |||
Verificarea si consolidarea cunostintelor |
42 min. |
Verific cantitativ tema e acasa; elevii vor rezolva munca independenta; verificare calitativa a temei si muncii independente Sa ne amintim care sunt partile de vorbire studiate! Completand rebusul, veti descoperi pe coloana A-B numele unei parti de vorbire. Adjectivul Numeralul Pronumele Substantivul A-B: Verbul Elevii vor defini fiecare parte de vorbire si vor exemplifica 1. Gasiti substantive proprii in textul urmator: "Laura si Andreea sunt surori. Ele iubesc mult scoala, dar asteapta vacanta de primavara ca sa plece la bunici, in comuna Valeni. Doresc sa revada bunicii dar si animalele: pe Joiana, pe Miaunica, pe Azorel si pe cei noua iepurasi." Care sunt substantivele commune din text? Ce alte parti de vorbire recunoasteti? 2. Treceti substantivele comune din text de la plural la singular si invers. 3. Ce este noua ca parte de vorbire Alcatuiti propozitii in care cuvantul noua sa fie adjectiv, pronume. Munca independenta. Alcatuiti propozitii in care cuvantul vii sa fie: substantiv, verb, adjectiv. 4. Se dau cuvintele: noi, sapte, ele, doi, al treilea, tu, voi, o suta, ea; subliniati numeralele. 5. Ce sunt celelalte cuvinte (pronume) Munca independenta. Alcatuiti propozitii in care sa aveti: I. un pronume personal, persoana a III-a, singular; II. un pronume personal, persoana I, singular; III. un pronume personal, persoana I, plural; 6. Atentie! Spuneti ce sunt cuvintele! (verbe) Spuneti verbe: - cu sens asemanator: a urca - a catara, a alerga - a fugi, a munci - a lucra, a azvarli - a arunca; - cu sens opus: a veni - a pleca, a se lumina - a se intuneca, a pierde - a gasi, a intra - a iesi, a adormi - a se trezi, a lipi - a dezlipi, a ramane - a pleca, a se apropia - a se departa; 7. Transformati verbele in adjective: se sperie - sperietura - sperios; vorbeste - vorba - vorbaret; a minti - minciuna - mincinos; 8. Cine poate fi? - rotund, stralucitor, arzator; - rosioara, codata, vicleana; - ordonat, silitor, premiat; - sluta, lenesa, rea; Ce sunt toate acestea insusiri, adjective Carui personaj cunoscut se potrivesc ultimele trei insusiri? In ce lectie am intalnit acest personaj Gasiti trei insusiri pentru fata mosneagului! 9. Gasiti partile de vorbire din cuvintele: bradul, marinar, lalele, gunoi, bunatate, chemare, bunica, vinete, petrecere, caiete, marar, vacanta, spaghete. 10. Analizati partile de vorbire. "Fetele culeg trei lalele galbene" |
Capacitatea de exprimare orala Capacitatea de a identifica substantive comune si proprii Capacitatea de a exprima in propozitii alte valori ale cuvintelor date Capacitatea de a identifica pronume Capacitatea de a identifica adjective Capacitatea de a analiza parti de vorbire invatate |
||
Retentia si transferul |
Aseaza cuvintele in ciorchinele corespunzator fiecarei parti de vorbire (fisa de lucru) | ||||
Tema pentru acasa |
Alcatuiti o compunere gramaticala de 5-7 propozitii cu titlul Primavara. | ||||
Aprecierea activitatii |
Se rezolva rebusul. Lectia se incheie cu cantecul "Vine primavara |
FISA DE LUCRU
Aseaza cuvintele in ciorchine corespunzator fiecarei parti de vorbire:
Substantive: zambile, toporasi, lalele, prieteni, cartea, Andreea;
Adjective harnic, perseverent, bogat, stralucitor, ordonat, albastru;
Numerale doi, noua, al treilea, o suta, trei sute, unsprezece;
Verbe am ales, au plecat, vor primi, sunt, citeste, canta;
Pronume noi, tu, dumneata, ele, voi, eu;
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 9046
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved