CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Proiect didactic
Obiectul: Limba si literatura romana
Clasa : a VI -a
Subiectul: Budulea Taichii de Ioan Slavici - explorarea textului
Motivatia: - oferirea unui exemplu de viata
-dezvoltarea capacitatii de interogare a textului literar
Obiective:
-sa recunosca trasaturile unei specii literare:nuvela
-sa deosebeasca esentialul de amanunt(sa descopere ideile cheie ale unui text
literar)
-sa "interogheze" textul literar
-sa realizeze legaturi intre intamplari sau personaje din textul lierar si aspecte
legate
de lumea din afara
Conditii prealabile:
-realizarea unui plan de idei
-identificarea indicilor temporali si spatiali intr-un text
-cunostiinte legate de elementele genului epic: fir epic, momentele
subiectului,moduri de expunere etc.
Evaluare:
-observarea sistematica a muncii in echipa-notare pe baza fiselor
-redactarea unei compuneri in care sa compare schita cu nuvela-tema pentru
acasa(evaluarea produsului final)
Timp:
2 ore
Scenariu didactic
Evocare:( termini dati in avans)
-profesorul le cere elevilor sa alcatuiasca o scurta naratiune in care sa integreze urmatoarele cuvinte: prieten, scoala, tata, popa, oras (5 min)
-elevii lucreza individual si apoi doi sau trei citesc ceea ce au scris
-profesorul anunta elevii tema lectiei: nuvela Budulea Taichii
Realizarea sensului: - cercul literar pe roluri
-dupa citirea textului, profesorul imparte clasa in grupe de cate cinci elevi si le explica ca fiecare va avea de jucat cate un rol in grupul sau: sintetizatorul, calatorul, interogatorul, conectorul, biograful si ilustratorul
-profesorul detaliaza in ce consta fiecare rol
-elevii, grupati astfel, lucreaza fara sa vorbeasca timp de 15 minute
-dupa ce au terminat de completat fisele, fiecare grup discuta timp de 5 minute ; profesorul le prezinta elevilor regulile discutiei : fiecare elev isi va prezenta ceea ce a scris pe fisa, urmand ca ceilalti din grup sa aduca completari acolo unde este cazul
-sintetizatorul relateaza celorlalti continutul nuvelei si prezinta ideile
cheie ale textlui
-calatorul fixeaza principalele locuri in care se desfasoara actiunea si
reperele temporale
-interogatorul lanseaza cateva intrebari la care ceilalti vor incerca sa
raspunda
-biograful prezinta clasificare personajelor si trasaturile lor principale
- conectorul prezinta cateva aspecte din viata lui sau a colegilor
asemanatoare cu intamplarile din nuvela
-dupa incheierea acestei discutii, profesorul va realiza pe tabla o schita care urmeaza sa fie completata;schita cuprinde planul de idei al nuvelei, spatiul si timpul in care se desfasoara actiunea, clasificarea personajelor si principalele trasaturi, intrebari pe care le ridica acest text
-profesorul numeste doi elevi-sintetizatori, care vor prezenta continutul nuvelei;pe baza celor expuse de ei se va realiza un plan simplu de idei; urmeaza alegerea a doi sintetizatori care vor fixa reperele spatiale si temporale;
-profesorul numeste doi elevi biografi care vor clasifica peronajele( principale, secundare, episodice, figurantii)
- 2-3 intrebari formulate de interogatori vor fi notate pe tabla pe coloane separate
-lucrand in grup, elevii vor incerca sa gaseasca raspunsuri la intrebari;
-fiecare grup isi va alege un reprezentant care va expune raspunsul la intrebarile
propuse, iar profesorul le va consemna pe tabla
Reflectia:
-diagrama Venn: profesorul explica elevilor in ce consta aceasta (fara a o numi)
-elevii completeaza in perechi diagrama pentru a evidentia asemanarile si deosebirile dintre schita si nuvela
Dupa lectie:
-eseu: demonstrarea apartenentei la specie
-investigatie individuala: documentare pe o tema data: sistemul
romanesc de invatamant la sfarsitul secolului al XIX-lea .
Sintetizatorul
Rolul tau este de a pregati o scurta prezentare a lecturii de astazi.
Calatorul
Rlul tau este de a identifica spatiile si timpul in care se desfasoara actiunea.
Descrie fiecare spatiu in care s-a petrecut actiunea:
Unde a inceput actiunea..
Unde s-au intamplat evenimentele cele mai importante.
Unde s-au terminat evenimentele..
Identifica timpul in care se desfasoara actiunea:
Biograful
Rolul tau este de a prezenta personajele din nuvela "Budulea Taichii
Extrage pesonajele din text si clasifica-le in functie de rolul pe care il au in opera:
Precizeaza cel putin o trasatura de caracter a celor mai importante personaje:
Conectorul
Rolul tau este de a face conexiuni intre nuvela citita si lumea de afara (propria viata, intamplari din scoala sau din comunitate, ceva ce li s-a intamplat altora etc.)
Cateva conexiuni pe care le-ai facut:
Interogatorul
Rolul tau este de a formula o lista cu intrebari la care grupul va raspunde astazi. Datoria ta este de a ajuta oamenii sa discute despre ceea ce au citit si sa-si impartaseasca ideile.
Posibile intrebari:
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4365
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved