CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
"Magia povestilor"
.
Nivelul grupei: nivelul I
Grupa:mijlocie
Grupa:mijlocie
Tema :"Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?"
Subtema:"Cartile sunt prieteni buni"
Tema zilei:,Magia povestilor'''
Forma de organizare:Activitate integrata pe o zi:ALA1 +ADP+ADE(DLC+DOD)+ALA2
Tipul activitatii:verificarea cunostintelor
Scopul activitatii:
-Participarea si implicarea activa a copiilor in vederea stimularii comunicarii ,favorizarii interrelationarii impartasirii cu ceilalti ,a formarii comportamentului empatic la prescolari.
Obiective operationale:
a)cognitiv-informationale:
O -Sa recunoasca personajele ,titlul povestii pe baza unor imagini ,ghicitori,replici folosite.
O -Sa recunoasca siluetele unor personaje din povesti ,denumind atat personajele cat si povestea din care face parte;
O 3 -Sa selecteze imaginile unei povesti si sa le ordoneze cronologic ;
O 4-Sa faca comparare, asociere ,asemanare intre personaje;
O 5-Sa raspunda la intrebarile puse in legatura cu continutul povestilor;,
O 6-Sa coloreze cat mai estetic imaginile primite;
O 7-Sa se exprime corect, coerent si logic in expunerile facute;
O8 -Sa aleaga siluete reprezentative conform cerintei si in ordinea solicitata;
b)socio-afective:
O 9- Sa-si aprecieze propriul comportament in raport cu persoane ,personaje si situatii intalnite;
O 10-Sa fie cultivate atitudini de toleranta,prietenie,cooperare,pretuire si ajutor reciproc.
O11-Sa exprime propriile opinii,sentimente ,atitudini.
c)psiho-motorii:
O12-Sa manuiasca materialele puse la dispozitie;
O13-Sa foloseasca actiunile motrice invatate;
Sarcina didactica:
Identificarea personajelor si a povestilor pe baza imaginilor,ghicitorilor,replicilor personajelor,sau a versurilor prezentate;
Alegerea jetoanelor specifice povestii;
Realizarea unor postere;
Regula jocului:
Copilul numit va rezolva sarcina propusa,eventual cu ajutorul echipei din care face parte.
Elemente de joc:aplauzele,inchiderea si deschiderea ochilor,surpriza,recompense;
Strategia didactica:
I.Resurse procedurale:
a)Metode si procedee: jocul, observatia, conversatia, explicatia, demonstratia, expunerea, exercitiul, aprecierea verbala,posterul;
b)Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual
II.Resurse materiale:
-imagini din povesti,carton ,siluete ale personajelor,, cutie cu surprize(care cuprinde: costume pentru carnavali),material necesar pentru aplicatie(pasta de liprt,siluete,carton cu umbra acestora,flori din hartie glasata);
Durata:o zi;
1.,,Curriculum pentru invatamantul prescolar"-M.E.C.I.-2009
2.,,Activitati bazate pe inteligente multiple"-Silvia Breben,Georgeta Ruiu,
Elena Goncea- Ed.Reprograph-2
3.Scrisoarea Metodica M.Ed.C.T. nr.42328 din 7.10.2008 -"Educatia un orizont ,nu o destinatie"
Revista Invatamantului Prescolarnr.3-4/2009
Programul zilei cuprinde:
ACTIVITATE INTEGRATA:"MAGIA POVESTILOR"
ALA 1(Activitati liber alese)
-Biblioteca:"Carticica mea de povesti"-selectarea imaginilor povestii preferate,
ordonarea lor dupa sirul logic al intamplarilor;
-Arta:-"Scena din poveste"-desenarea unor imagini din povestile cunoscute;
-Consructii:-"Casuta bunicii Scufitei Rosii"-construirea de casute din materialele puse la dispozitie;
ADP(Activitati de dezvoltare personala)
-Intalnirea de dimineata:-Salutul,prezenta,calendarul naturii,scisoarea de la
Zana Povestilor;
-Tranzitii:-"Noi suntem piticii"
-Forme de mers specifice unor personaje din poveste;
"In padurea cu alune"
-Rutine:-Micul dejun
- exersarea unor deprinderi de igiena si autoservire;
ADE(Activitati pe domenii experentiale)-"Magia povestilor"
-DLC-Domeniul limba si comunicare-joc didactic
-DOS-Domeniul om si societate -activitate practica
ALA 2(Activitati liber alese)
-,,Carnaval,carnaval"
SCENARIUL ZILEI
La intrarea copiilor in grupa ,acestia vor fi indrumati spre cele trei sectoare:biblioteca,arta,constructii.La sectorul arta ,copiii vor desena imagini din povesti , la biblioteca vor selecta imagini si le vor ordona dupa sirul logic al intamplarilor,iar la consructii vor realiza"casuta bunicii".Dupa finalizarea acestor sarcini ,copiii vor executa rutinele de dimineata isi vor face ordine la locul de munca , vor merge la baie si la micul dejun ,intrand in sala de grupa interpretand cantecul"Noi suntem piticii"si vor fi invitati sa se aseze in semicerc pentru intalnirea de dimineata(salutul,prezenta copiilor,calendarul naturii,scisoarea de la Zana Povestilor si tranzitii).Imitand "mersul tantos al cocosului",copiii sunt invitati sa se aseze la mese ,formandu-se echipele.Voi anunta tema si obietivele si vom trece la desfasurarea activitatii comune.Copiii au de rezolvat mai multe sarcini :sa gaseasca raspunsuri la ghicitori,sa recunoasca fragmente din povesti ,sa completeze propozitii si sa realizeze doua postere.Activitatea se va finaliza printr-un carnaval.
Desfasurarea activitatii
Momentele lectiei |
Obiec tive |
Desfasurarea activitatii |
Evaluare Metode si procedee |
|
Moment organizatoric 1.Introducera in activitate -Reactualizarea cunostintelor 2.Desfasurarea activitatii -Captarea atentiei -Anuntarea temei si a obiectivelor -Explicarea jocului -Jocul de proba -Desfasurarea jocului -Complicarea jocului -Obtinerea performantei -Asigurarea retentiei si a transferului 3.Incheierea activitatii |
O3 O6 O12 O11 O13 O1 O1 O5 O1 O2 O4 O13 O12 O8 O11 O9 O7 O13 O11 |
Asigurarea conditiile optime pentru desfasurarea activitatilor: -aerisirea salii de grupa; -aranjarea mobilierului pe sectore; -pregatirea materialului necesar pentru activitati; ALA1-biblioteca-"Carticica mea de povesti"-selecarea ima- ginilor povestii preferate,ordonarea lor cronologic -arta-"Scena din poveste"-desenarea unor imagini din povestile cunoscute -consructii-construirea casutei bunicii Rutine:-singurel imi fac ordine la locul de munca -deprinderile de igiena si de autoservire Intalnirea de dimineata ,salutul,calendarul naturii scisoarea de la "Zana povestilor" Citirea scrisorii ,prezentarea sarcinilor de lucru pe parcursul zilei:jocul didactic"Magia povestilor",realiza- rea unor postere si desfasurarea carnavalului. Tranzitii:imitarea mersului unor personaje din po-veste(mersul tantos al cocosului)-ne asezam la mese DLC -jocul didactic"Magia povestilor"-prezentarea regulilor jocului si a sarcinilor pe care copiii trebuie sa le indeplineasca;Am sa folosesc numaratori pentru a numi copilul care va rezolva sarcina:"unu ,doi,trei raspunde daca vrei!"Raspunsul corect al sau sau al echipei sale va fi re- compensat cu bulina rosie. Se realizeaza cu intreaga grupa de copii ,oferindu-se explicatii suplimentare ; 1.Joc exercitiu;"Personajul sa-l ghicesti e din carte de povesti" "Pe mama capra o ascult/Usa eu nu o deschid/Ghici- ti oare cine sunt?"(iedul cel mic) "Cand miros de peste mi-a venit/Eu moarta-n drum m-am prefacut/Ghiciti cine sunt?"(vuplea) "Zglobie si dragalasa/La bunica a plecat/Dar cand A ajuns in padure/De sfatul mamei a uitat(Scufita-Rosie) "In casuta din padure/Repede face curat?Farfurii cescute, oale stau acum frumos in raft/Si hainute si patu- turi/Astazi le-a aerisit/Iar piticii pot sa vina/Totul este pregatit!(Alba-ca -Zapada) 2.Voi citi fragmente din povesti,iar copiii vor recu- noaste povestea: "Fata frumoasa si harnica,fie-ti mila de mine si ma grijeste,ca ti-oi prinde bine si eu vreodata !"(Fata babei ..) "Pe inserate a dat cu ochii de o casuta si a intrat sa se odihneasca.Toate lucrurile din casuta erau mititele." (Alba-ca zapada si cei sapte pitici) "Na !ori te oua,ori du-te de la casa mea,ca sa nu mai strici mancarea degeaba" (Punguta cu doi bani) 3.Joc-exercitiu:"Completeza ce lipseste" "In casa cu lucruri mici/Locuiau sapte(pitici) "Dupa o bataie de frica,/Gaina a ouat o(margica) "Ca sa-si faca glasul frumos si clar/Lupul s-a dus la.. (fierar) 4.Voi prezenta copiilor imagini din povestile cunoscute iar ei vor trebui sa recunoasca povestea. "Punguta cu doi bani","Capra cu trei iezi"," "Alba-ca Zapada"; 5.Fiecare grup va primi cate un plic cu siluetele perso- najelor din mai multe povesti.Va trebui sa clasifise perso-najele,pozitive sau negative in functie de trasaturile lor de caracter si sa le aseze pe un carton care va fi impartit in doua(o pagina alba si una neagra) Tranzitie:Dupa ce am incheiat complicarea jocului ,voi face cateva aprecieri in legatura cu modul in care s-a desfasurat activitatea pana in acel moment,iar copiii vor merge la baie, recitand versurile :"Bat din palme :clap,clap,clap Din picioare :trap ,trap,trap Ne-nvartim,ne rasucim, Si la baie noi pornim" Vor intra in sala de grupa interpretand cantecul"In padurea cu alune"si se vor aseza la aceleasi masute pentru continu- area activitatii. DOS:Copiii primesc pe masute materialele necesare realizarii urmatoarelor sarcini:-Postere cu Alba-ca-Zapada si cei sapte pitici ", "Cei trei purcelusi","Capra cu trei iezi" Dupa ce vor termina de lucrat ,posterele vor fi afi- sate.Voi face aprecieri individuale si colective. Voi adresa copiilor urmatoarele intrebari: -Cum s-a numit jocul didactic desfasurat? -Cum ne invata povestile sa fim?(buni,ascultatori,harnici, sa nu fim lacomi ,sa-i ajutam pe ceilalti) ALA2: Copiii aleg din cutia cu surprize costume care reprezinta personaje din povesti ,vor intui cum se pot juca folosind costumele respective .Ajutati de educatoare,vor descoperi ca ar fi frumos sa organizeze un Carnaval numit ,,Carnavalul din poveste''. Se fac aprecieri individuale si colective.Se impart recompense copiilor.Copiii ,ajutati de educatoare fac autoaprecieri asupra activitatii lor din ziua respectiva. |
-observarea comportamente- lor copiilor -conversatia -explicatia -exercitiul -evaluare indivi- duala -exercitiul -observarea com- portamentului -diagrama Venn -aprecierea verbala -conversatie -munca in grup -posterul -evaluare frontala -evaluare suma-tiva -aprecieri indi- viduale si colective |
URSUL PACALIT DE VULPE(cantec): 1.Mergeam odata linistit, mergeam spre casa mea, Dar dintr-o data am simtit, a peste mirosea. Ce mult mi-ar placea sa mananc un peste afumat, Dar nu stiam de und' sa-l iau si iata ce-am aflat: Refren: Mor, mor, mor, acum veti afla, Mor, mor, mor, veti sti povestea mea; Mor, mor, mor cum coada mi-am pierdut, Mor, mor, mor, am tras pana s-a rupt. 2.Vecina vulpe tot manca, si nu se satura Cu peste ea se indopa, intr-una mesteca, La peste am poftit si eu, caci peste vezi ca nu-i, Dar ea sireata mi-a raspuns:" mai pune-ti pofta'-n cui"! Refren:.... 3. De vrei mult peste tu sa stii sa stai cu coada-n lac O noapte-ntraga sa le vii toti pestilor de hac, Pe data eu am alergat la apa de la lac, Si coada toata am bagat apoi am asteptat! Refren:... 4.O noapte-ntraga-am tremurat crezand c-am pescuit Tragand de coada am simtit cum ea s-a-ntepenit! Din rasputeri m-am opintit si-am tras cat am putut Dar lacul tot era-nghetat si coada mi s-a rupt! Refren: Mor, mor, mor, ce rau ma doare-acum Mor, mor, mor, pe vulpe ma razbunMor, mor, mor, nimic n-am pescuit Mor, mor, mor, de vulpe-s pacalit! |
,, BUNA DIMINEATA''-CANTEC URSULETII S-AU TREZIT BUNA DIMINEATA ! IEPURASII S-AU TREZIT BUNA DIMINEATA ! SORICEIII S-AU TREZIT BUNA DIMINEATA ! SI COPIII S-AU TREZIT BUNA DIMINEATA! RITMUL DE INVIORARE I-A CUPRINS PE FIECARE DUPA CE SI-AU FACUT PATUL : A URMAT APOI SPALATUL. PE MAINI SI PE SUPTIORI PE OCHI SI PE DINTISORI BINE E SA FIII CURAT INGRIJIT SI PIEPTANAT. CA SA FACI TOT CE -TI DORESTI SI CA SA NU TE GRABESTI FII DEVREME LA CULCARE SI DEVREME LA SCULARE! SI-O SAFIII DE TOTI IUBIT MULTUMIT SI FERICIT! |
SCUFITA ROSIE EU SUNT SCUFITA ROSIE DE LUP STITI C-AM SCAPAT BUNICA DIN PADURE TARE S-A BUCURAT R:FACEAM SI EU NAZDRAVANII CA UNII DINTRE VOI DAR LUPUL RAU M-A PEDEPSIT PE LOC M-A INGHITIT |
DE-ATUNCI EU CEL MAI BUN COPIL SA STITI CA M-AM FACUT MA-MBRAC FRUMOS MA PORT FRUMOS PE MAMA O ASCULT R:COPII MAI MARI,COPII MAI MICI COPII STRENGARI COPII VOINICI POVESTEA MEA SA N-O UITATI DE MAMA S-ASCULTATI |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 8142
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved