Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Poezii si cantece

DIDACTIC Grupa: Mare Educarea limbajului - Cum/cand si de ce se intampla?

Gradinita



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

Data

Grupa: Mare A



Educatoare:

Gradinita:nr.18 Brasov

Domeniul experiential: Limba si comunicare

Categoria de activitate: Educarea limbajului

Tema: Cum/cand si de ce se intampla?

Proiectul: Toamna - Flori de toamna

Subtema: Coronita toamnei

Subiectul: "Crizantema" de Otilia Cazimir

Mijloc de realizare: Memorizare

Tipul activitatii: predare si insusire de noi cunostinte

Obiective de referinta

sa      participe la activitatile de grup, inclusiv la activitatile de joc, atat in calitate de vorbitor, cat si in calitate de auditor;

sa      inteleaga si sa transmita mesaje simple;

Obiective operationale

Cognitiv-operationale

sa audieze cu atentie poezia si sa retina ideile acesteia;

sa recite corect si cat mai expresiv poezia, respectand intonatia, ritmul si pauzele;

sa retina cuvinte si expresii noi: "revarsa" , "gingasa" ;

sa demonstreze intelegerea textului poeziei;

sa extraga mesajul educativ;

Psiho-motorii

sa aplaude recitarile corecte si expresive;

Afectiv-motivationale

sa manifeste interes pentru activitate;

sa participe activ la activitate;

sa aiba atitudini pozitive fata de natura;

Strategia didactica: algoritmica, semidirijata;

Metode si procedee: conversatia, explicatia, recitarea model,

exercitiul;

Material didactic: vaza cu crizanteme,scrisoare, recompense;

Forma de organizare: frontal si individual;

Durata: 25-30 minute

Bibliografie

Vol. de poezii, Otilia Cazimir, ed. Vizual, Bucuresti, 1996;

Florin Mitu, Stefania Antonovici - " Metodica activitatilor de

educare a limbajului in

invatamantul prescolar" ,

ed. Humanitas Educational,

Bucuresti, 2005

Laborator prescolar - ed. V&I Integral, Bucuresti, 1998

Evenimentele

didactice

Continutul

instructiv-educativ

Metode si procedee

Mijloace

didactice

Evaluare

( instrumente si indicatori)

Moment organizatoric

Creearea conditiilor optime stabilirii climatului afectiv-educativ al activitatii. Pregatirea materialului didactic necesar desfasurarii activitatii instructiv-educative.

Introducere in activitate

Se va face printr-o scurta discutie despre anotimpul toamna, despre caracteristicile ei.

Conversatie libera

Evaluare initiala

Captarea atentiei

Se va realiza printr-o surpriza: gasirea unei scrisori din partea Zanei Toamna, in vaza cu crizanteme.

Se va citi continutul scrisorii (poezia).

Conversatia

Scrisoarea

Vaza cu crizanteme

Anuntarea titlului poeziei, a autorului si a obiectivelor

Se anunta titlul poeziei ce urmeaza a fi recitata, precum si autorul acesteia.

Copiii trebuie sa fie atenti pentru a putea la sfarsitul activitatii sa recite singuri poezia.

Conversatia

Dirijarea invatarii

Recitarea model

Memorarea poeziei de catre copii

Se va face o recitare model a poeziei. Se va recita inca o data sau de doua ori poezia de catre educatoare, respectandu-se semnele de punctuatie, intonatia, mimica corespunzatoare.

Poezia va fi memorata pe unitati logice (strofe) . Se va repeta prima strofa cu 2-3 copii, apoi se va trece la urmatoarea strofa, care va fi repetata impreuna cu prima, pentru fixarea in memorie a fragmentelor logice in succesiunea lor fireasca. Astfel, in final, se repeta integral.

Recitare model

Explicatia

Exercitiul

Vaza cu crizanteme

Evaluare formativa

Evaluare

formativa

Aplauze

Obtinerea performantei

( feed-back-ului)

Copiii vor fi impartiti in doua tabere, baieti si fete. Cele doua grupuri vor recita pe rand poezia, realizand un mini concurs.

Exercitiul

Vaza cu crizanteme

Evaluare formativa

Aplauze

Asigurarea retentiei si a transferului

Se revizuiesc titlul poeziei si autorul acesteia. Copiii indrumati de catre educatoare vor recita, in lant, cate un vers din poezie.

Se extrage mesajul educational.

Exercitiul

Vaza cu crizanteme

Evaluarea

Se fac aprecieri asupra modului cum au participat si au reactionat copii. Se impart recompense.

Conversatia

Recompense

Evaluare sumativa

CRIZANTEMA

de Otilia Cazimir

Au inflorit iar crizanteme,

Ca-i prea tarziu nici nu le pasa.

A fost si soare mai devreme

Si-acuma ploaia se revarsa.

Noi va privim plini de-ncantare,

Sclipiri de gingasa lumina.

Dragi crizanteme din gradina

Stiau ca ploaia vrea sa vina.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 8352
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved