CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: 20 ianuarie 2009
GRUPA: "Albinutelor" ( mijlocie)
Domeniul experiential: Limba si comunicare ( D.L.C. )
TEMA: "Surprizele purcelusului"
FORMA DE REALIZARE: joc didactic
TIPUL ACTIVITATII: consolidarea cunostintelor si priceperilor dobandite
SCOPUL ACTIVITATII: stimularea exprimarii orale, utilizarea corecta a structurilor verbale, dezvoltarea creativitatii si expresivitatii limbajului oral.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
-sa audieze cu atentie povestea;
-sa raspunda corect la intrebari legate de continutul povestii;
-sa-si insuseasca corect forma de singular si plural a substantivelor, precum si formarea deprinderii de a le include in propozitii;
-sa deprinda lucrul cu calculatorul si abilitatile de utilizare a informatiilor primite prin intermediul softurilor educationale;
-sa utilizeze corect mouse-ul;
-sa asculte cu atentie cerinta;
-sa raspunda corect la ghicitori.
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia, problematizarea
MATERIAL DIDACTIC: calculator, soft educational cu povestea, jetoane cu un animal sau mai multe, soft educational cu ghicitori despre animale.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: "Programa activitatilor instructiv educative in gradinita de copii " "Metode interactive de grup"-ghid metodic Editura Arves
DURATA: 20-25 minute
EDUCATOARE: Dosa Ramona, Gr. "Academia piticilor", Cluj-Napoca
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Stategiile didactice |
Evaluare |
Moment organizatoric |
Se aranjeaza mobilierul si materialele necesare desfasurarii activitatii.Se aseaza copiii pe scaunele. | ||
Captarea atentiei |
Se va face cu ajutorul unui purcelus de plus care vine la noi in grupa si se prezinta. -Buna ziua. Eu sunt un purcelus de plus mic si jucaus si ma cheama Lusu. Da, eu sunt purcelusul Lusu. Eu am auzit ca in grupa "Albinutelor" sunt copii isteti si draguti care iubesc animalele si o sa ma primeasca si pe mine la ei in grupa. Eu vreau sa aflu cum e o zi la gradinita, cum se joaca copiii aici. Ma primiti? Sa stiti ca nu am venit singur, am adus cu mine mai multe surprize pe care le-am dat doamnei educatoare. Ca sa primiti aceste surprize trebuie sa-mi aratati cat de cuminti sunteti si ce frumos stiti sa lucrati si sa va jucati voi in gradinita. |
conversatia |
Interesul pentru continutul activitatii Observarea comporta- mentului |
Anuntarea temei |
-Va place cine a venit la noi? Pentru ai putea arata purcelusului ce copii isteti sunteti eu zic sa ne jucam un joc pe care sa-l numim "Surprizele purcelusului". Acest joc ne va arata cine stie sa asculte o poveste, cine stie sa vorbeasca corect in propozitiisi cine stie sa se joace frumos la calculator. |
conversatia explicatia | |
Desfasurarea activitatii |
Vom trece la desfasurarea jocului respectand urmatoarele variante: Varianta I Se va audia povestea "Cei trei purcelusi". Se va raspunde la intrebarile legate de continutul povestii. Varianta II Ia priviti ce vedeti aici? (le arat un jeton pe care este desenat un purcel). Dar aici cati purcei sunt, mai multi sau mai putini? (le arat un jeton pe care sunt desenati mai multi purcei) Aici ce vedeti? (un lup) Dar aici ce vedeti? (mai multi lupi) O sa ne jucam acum un joc care se numeste "Eu spun una tu spui multe". Cum se numeste jocul? Vreau sa-i aratam purcelusului Lusu ca voi stiti sa vorbiti corect despre un obiect sau mai multe obiecte, despre un animal sau mai multe animale. Pe masa albastra avem jetoane cu un animal, ele sunt asezate cu fata in jos sa nu le vedeti, iar pe masa portocalie avem jetoanele cu mai multe animale, asezate cu fata in sus. Un copil vine si ia de pe masa albastra un jeton si spune "Eu am un urs", iar alt copil cauta pe masa portocalie jetonul cu mai multi si spune "Eu am mai multi ursi". In timpul desfasurarii jocului voi aranja jetoanele pe fliptceart in perechi. Varianta III Pentru ca ati stiut sa folositi corect substantivele la singular si plural, purcelusul Lusu v-a mai pregatit o surpriza. Este vorba de spre un alt joc "Ghici, ghicitoarea mea" Acest joc se desfasoara cu ajutorul calculatorului, folosindu-se o prezentare power point a ghicitorilor si a raspunsurilor acestora. Copiii vor asculta ghicitoarea, vor da raspunsul si apoi vor verifica daca este corect raspunsul cu ajutorul tastaturii si a mouse-ului. Prucelusul Lusu este atent pe tot parcursul des fasurarii activitatii si intervine daca este nevoie. |
povestirea problema-tizarea conversatia explicatia demonstra-tia exercitiul explicatia demonstra-tia exercitiul |
Relationare prin actiune si comunicare Raspunsu- rile copiilor Observarea comporta- mentului Raspunsuri Comporta-mente Atitudini |
Incheierea activitatii |
Se vor face aprecieri individuale si colective atat asupra modului de lucru al copiilor, cat si asupra comportamentului lor in timpul activitatii. Se vor impartii recompensele ( surprizele purcelusului ). |
conversatia |
Aprecierea modului de lucru Recompen-se |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2807
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved