Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Poezii si cantece

DIDACTIC Știința "Ce a ascuns Zana Toamna?"

Gradinita



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC



DOMENIUL: Știința

SUBIECTUL: "Ce a ascuns Zana Toamna?"

MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 - sa denumeasca obiectele prezentate;

O2 - sa selecteze obiectele de acelasi fel, formand multimi de obiecte;

O3 - sa compare multimile formate si sa precizeze care au mai multe/mai putine elemente;

O4 - sa descopere care este multimea ascunsa de Zana Toamna;

O5 - sa respecte regulile jocului;

O6 - sa rezolve fisa matematica.

SARCINA DIDACTICA:

Cautarea grupului de obiecte ascuns de Zana Toamna, denumirea lor; gruparea obiectelor de acelasi fel.

REGULI DE JOC:

La semnalul educatoarei copiii inchid ochii, in timp ce Zana Toamna ascunde o grupa (multime) de obiecte din cele existente in fata lor. La semnalul urmator copiii vor deschide ochii si la intrebarea "Ce a ascuns Zana Toamna?" ei vor privi grupurile de obiecte din fata lor pentru a sesiza grupa (multimea) ascunsa.

ELEMENTE DE JOC:

Inchiderea si deschiderea ochilor, ascunderea obiectelor, ghicirea, cautarea lor, miscarea si manuirea.

STRATEGII DIDACTICE:

a)     MATERIAL DIDACTIC:

m1 - cos cu fructe de toamna

m2 - fise matematice

m3 - recompensa

DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr. crt.

EVENIMENT DIDACTIC

CONTINUT STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

(instrumente si indicatori)

Moment organizatoric

- Voi asigura conditiile necesare pentru desfasurarea activitatii :

- aerisirea salii de grupa ;

aranjarea mobilierului , distribuirea materialului didactic;

- intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa;

- copiii sunt asezati in semicerc.

Captarea atentiei

Astazi a venit la noi Zana Toamna si vi-a adus o surpriza (cos cu fructe).

Se vor intui fructele.

I1

M1,M2

m1

O1

Enuntarea temei si a obiectivelor

Impreuna cu Zana Toamna ne vom juca jocul "Ce a ascuns Zana Toamna?" si va trebui sa grupam obiectele in multimi de acelasi fel, sa stabilim care multime are mai multe/putine elemente si sa ghicim care multime a fost ascunsa de Zana Toamna

Voi repeta tema activitatii cu 2-3 copii pentru fixarea ei.

M1

M2

Reactualizarea cunostintelor invatate anterior

Se va discuta in ce anotimp ne aflam si ce bogatii ne aduce toamna.

Se va recita poezia "Toamna", de Demostene Botez.

Se va forma multimea fructelor.

Zana Toamna le va cere copiilor sa formeze multimi de obiecte de acelasi fel.

Se va insista pe folosirea unui limbaj matematic adecvat.

m1

I4

Stimulare

verbala

Analiza

actiunilor

O2

Prezentarea optima a continutului

Voi explica si demonstra regulile jocului.

Le voi cere copiilor sa formeze multimea fructelor de acelasi fel; vom numara cate elemente are fiecare multime; vom spune care multime are mai multe/putine obiecte.

Le voi spune copiilor ca Zana Toamna doreste sa ascunda cate o grupa de fructe. Voi bate o data din palme si toti copiii vor inchide ochii. In acest timp Zana Toamna va ascunde o grupa de fructe. Voi bate de doua ori din palme, copiii vor deschide ochii, privesc cu atentie si la intrebarea "Ce a ascuns Zana Toamna?" un copil va denumi multimea de fructe ascunsa.

M3

M4

I1, I2, I3, I4, I5

M6

Aprecieri verbale

O3

O4

O5

Obtinerea performantei

Dupa indicatiile mentionate se trece la executarea propriu-zisa a jocului. Jocul continua pana cand toate multimile de obiecte vor fi ascunse.

In complicarea jocului Zana Toamna va ascunde doua grupe de jucarii.

M6

M7

Aprecieri verbale

O5

Evaluarea performantei

Copiii vor rezolva fisa de lucru din caietul special. Dupa rezolvarea fiselor de lucru educatoarea va trece la analiza fiselor, va face aprecieri verbale asupra intregii activitati.

M7

I4

I5

Aprecieri verbale

O6

Incheierea activitatii

Voi face aprecieri asupra comportamentului copiilor pe parcursul activitatii.

In final copiii vor fi recompensati.

m3

Recompensa

PROIECT DIDACTIC

DOMENIUL: Om și Societate

SUBIECTUL : "Marul"

FORMA DE REALIZARE : - lipire

TIPUL DE ACTIVITATE : Formare si consolidare de priceperi si deprinderi.

OBIECTIVE OPERATIONALE

O1 - Sa denumeasca ustensilele de lucru puse la dispozitia lor ;

O2 - Sa lipeasca formele mototolite in interiorul spatiului desenat;

O3 - Sa verbalizeze actiunile intreprinse folosind un limbaj adecvat ;

O4 - Sa-si dezvolte increderea in fortele proprii si sa manifeste stabilitate si perseverenta in activitate ;

O5 - Sa-si exprime opinia fata de lucrarea proprie si a colegilor, motivandu-si parerea .

DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr.

crt.

EVENIMENT

DIDACTIC

CONTINUT STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

(instrumente

si indicatori)

MOMENT

ORGANIZA-TORIC

- Voi asigura conditiile necesare pentru desfasurarea activitatii :

- aerisirea salii de grupa ;

- aranjarea mobilierului , distribuirea materialului didactic.

Observarea

comporta-

mentului

copiilor

CAPTAREA

ATENTIEI

O voi face printr-o scurta conversatie cu copiii :

Este toamna, soarele ne trimite razele lui blande si aurii, natura ne rasplateste cu darurile sale; covorul de funze ruginii imbraca pamantul, pomii ne daruiesc roade gustoase si un curcubeu de frunze multicolore . Viile ne imbie sa culegem strugurii dulci si gustosi.

M-am gandit sa surprindem si noi un semn al anotimpului toamna intr-un tablou, vreti ?

M2

ENUNTAREA SCOPULUI SI A OBIECTIVE-LOR

- Cu ajutorul materialelor de pe mese vom lipi "Marul".

- Voi repeta tema activitatii cu 2-3 copii pentru fixarea ei.

M2

Ob.

Comporta-mentului

PREZENTA-REA CONTINUTU-LUI SI DIRIJAREA INVATARII

- Voi cere copiilor sa denumeasca ustensilele de lucru de pe mese. Voi explica copiilor ca pentru realizarea acestei lucrari vom folosi bilutele mototolite de dimineata din hartie creponata si lipici. Explic si demonstrez modul de lucru : luam in mana dreapta lipiciul si intindem pasta de lipit pe bilute, dupa care le lipim in conturul marului, apasam bine pentru fixare.

Voi prezenta copiilor modelul realizat de mine, insistand asupra tehnicilor de lucru si ordinea efectuarii lor.

De asemenea trebuie sa aveti mare grija cand intindeti lipiciul, sa nu puneti prea mult ca se va murdari foaia si nu va mai fi la fel de frumoasa lucrarea.

M2

M3

m 2

M3

M4

m 1

m 2

m 1

ev. orala

O1

OBTINEREA PERFORMANTEI

Voi realiza cu copiii cateva exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainilor : "inchidem si deschidem pumnii, batem palmele sus, facem acoperis, cantam la pian"

Urez copiilor -"Spor la lucru!", dupa care se va trece la realizarea temei de catre copii.

In timpul executarii temei voi pune un fond muzical.

Voi supraveghea indeaproape activitatea copiiilor, voi trece pe rand pe la fiecare copil si voi da explicatii suplimentare acolo unde este nevoie.

M5

m 2

m 3

Stimulare

verbala

Analiza

actiunilor

RETENTIA

Voi cere copiilor sa explice tehnicile de lucru si materialele pe care le-au folosit pentru realizarea temei.

M2

M3

EVALUAREA

PERFORMAN-TELOR

O vom face prin aprecieri verbale privind realizarea temei.

Vom expune lucrarile, copiii vor fi antrenati in analiza lucrarilor proprii si pe cele ale colegilor.

Cei care au lucrat corect, frumos, ordonat vor fi aplaudati.

M2

-Ev. prin expozitie

-Aprecieri verbale

INCHEIEREA

ACTIVITATII

Voi face aprecieri asupra comportamentului copiilor pe parcursul activitatii.

Copiii vor fi recompensati.

M2

m 4

Recompensa



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 1928
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved