CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
Proiect Didactic
Data:
Grupa:mare pregatitoare
Gradinita:Nr.1 Gullivern Suceava
Propunator:
Activitatea:matematica
Tema compunerea si descompunerea in limitele 1-8
Tipul de activitate:consolidarea cunostintelor
Forme de realizare:exercitii cu material individual
Scopul activitatii:consolidarea cunostintelor in ceea ce priveste compunerea si descompunerea numerelor in limitele 1-8.
Obiective operationale:
O1:Sa numere crescator si descrescator in limitele 1-8;
O2:Sa raporteze numarul la cantitate si invers;
O3:Sa denumeasca vecinii unor numere date;
O Sa compuna multimi de elemente din cate 2 submultimi din cat mai multe variante;
O5:Sa descompuna multimi de elemente din cate doua submultimi din cat mai multe variante;
O6:Sa verbalizeze actiunile efectuate utilizand limbajul matematic.
Metode si procedee:conversatia,explicatia,exercitiul matematic,problematizarea,munca independenta,observatia,
Material didactic:cosulete cu multimi avand 1-8 elemente;panoul;jetoane cu cifre;jetoane cu imagini;cosulete.
Forme de organizare:frontal;individual si pe grupe.
Durata:35 minute.
Nr. Crt. |
Etapele lectiei |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
||
Metode si procedee |
Materiale didactice |
Forme de organizare |
||||
Moment organizatoric |
Se asigura conditiile necesare unei bune desfasurari a activitatii.Se organizeaza colectivul de copii si se pregatesc materialele necesare. |
Conversatia |
Frontal | |||
Captarea atentiei |
La intrarea copiilor in sala de grupa educatorul spune:,,Copii,-deoarece ne aflam in anotimpul iarna si astazi la activitatea matematica vreau sa lucram pe grupe o sa va rog sa va alegeti grupa in care vreti sa va aflati:cea a fulgilor de nea sau cea a bradutilor.Copiii se aseaza la grupa dorita. |
Conversatia |
Frontal |
Atentia copiilor |
||
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Astazi, copii,ne vom juca cu fulgii de nea cu braduti,vom numara,vom descoperii vecinii unui numar si multe alte lucruri interesante. |
Conversatia |
Frontal | |||
Desfasurarea propriu-zisa a lectiei |
Pentru inceput copii va rog sa va uitati in fata voastra pe masuta.-Ce vedeti?(Niste cosulete),Si ce este in cosulete?(sunt niste fulgi de zapada/braduti).Puteti sa imi spuneti cati fulgi/braduti sunt?(8).Poate cineva sa numere crescator de la 1-8?,dar descrescator de la 8-1?.Ce mai puteti observa in cosulete?(jetoane cu cifre)dedesubt vor fii numiti sa raspunda copiii din ambele echipe.Acum vreau sa-mi spuneti vecinii numarului 4(3 si 5),si ai numarului 7(6 si 8).Care sunt vecinii numarului 2?(1 si 3).Foarte bine!!.Poate cineva sa-mi spuna care numar este mai mare dintre 1 si 8?.In cazul in care copiii vor intampina greutati in a da raspunsul educatorul va da un exemplu:,,sa spunem ca eu am un mar si Andrei are 8 mere cine are mai multe mere?(Andrei).Deci numarul 8 este mai mare decat numarul 1.Dar dintre numerele 2 si 6 ,care este mai mic?..se vor da exemple ajutatoare.Educatorul va pune pe panou un jeton cu cifra 3.Se va adresa intrebarea..Copii ce cifra este aceasta?(cifra3)aveti si voi in cosulet un jeton cu aceasta cifra?va rog sa mi-o aratati!Acum scoateti pe masuta tot atatea jetoane cu fulgi de zapada/braduti cat arata cifra.Educatorul pune pe panou cifra 6.Se intreaba copiii..ce cifra este aceasta?(cifra 6).Copiii vor scoate din cosulet jetonul cu cifra 6.De cati fulgi de nea/braduti mai aveti nevoie ca sa fie pe masuta 6 fulgi/braduti?(3)La fel se procedeaza si cu cifrele 1 si 7.Educatorul pune pe panou 4 fulgi de nea.Cu ajotorul unei povestioare se va descompune numarul 4.Educatorul spune copiilor:cati fulgi de nea vedeti pe panou?(4).Un copil va iesi la panou.Vantul a suflat 2 fulgi,cati fulgi au mai ramas?(2),cei 2 fulgi de nea au fost adusi inapoi,vine un alt copil la panou.Vantul sufla acum doar un fulg de nea,cati fulgi au mai ramas?(3).La fel se procedeaza si cu numarul 5(brazi)..povestioara cu padurarul.). |
Observatia Conversatia Individual Problematizarea Explicatia Observatia Problematizarea |
Cosulete cu jetoane |
Frontal,pe grupe Individual |
Raspunsurile copiilor Capacitatea de a numara crescator si descrescator in limitele1-8 Capacitatea de a situa un numar intr-un sir de numere Capacitatea de a compara doua numere din int.1-8 Recunoasterea cifrei Capacitatea de a raporta cantitatea la numar si invers. |
|
Incheierea activitatii |
Se fac aprecieri in ceea ce priveste desfasurarea lectiei si participarea copiilor la activitate. |
Conversatia |
Frontal |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 13016
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved