CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
Proiect de activitate
ACTIVITATEA Cunoasterea mediului
DATA:
DURATA: 35 minute
TIPUL DE ACTIVITATE: transmitere/ insusire de noi cunostinte
FORMA DE ACTIVITATE: observare
TEMA: Narcisa si zambila
SCOPUL
- cunoasterea deosebirilor si asemanarilor dintre cele doua flori, in ceea ce priveste : structura, culoarea, mirosul, modul de viata, utilitatea.
imbogatirea vocabularului cu cuvintele:buchet, bulb, petale.
educarea dragostei fata de frumosul din natura, cultivarea dorintei de a ingriji florile (plantele), de a le folosi la infrumusetarea mediului inconjurator.
LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa
OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa identifice, sa recunoasca si sa denumeasca corect narcisa si zambila;
sa observe si sa descrie radacina celor doua plante;
sa observe si sa descrie, sa denumeasca corect tulpina subpamanteana a plantelor: bulbul;
sa gaseasca asemanari si deosebiri ale tulpinii aeriene a celor doua plante;
sa compare, sa gaseasca asemanari si deosebiri ale frunzelor celor doua plante;
sa compare si sa gaseasca deosebirile intre numarul de flori ale narcisei si zambilei care cresc pe o tulpina, sa identifice deosebiri de structura ale florii, culoare, miros;
sa explice modul in care se hranesc plantele;
sa explice de ce trebuie sa ingrijim plantele si cum;
sa explice rolul estetic al plantelor in decorarea mediului ambiant
sa coloreze adecvat in fisa narcisa si zambila.
STARTEGIA DIDACTICA:
Metode si procedee: observatia dirijata, problematizarea, conversatia, explicatia, exercitiul.
Material didactic: planta de narcisa si de zambila, planse cu cele doua plante, fisa de lucru independent, creioane colorate.
Organizarea activitatii: mesele vor fi asezate in careu; in mijloc va fi asezata o masa pe care se vor afla plantele acoperite cu un prosop, iar in spatele mesei va fi asezat stativul pentru plansa.
ETAPE |
CONTINUTULACTIVITATII |
ACTIVITATEAEDUCATOAREI |
EVALUARE |
1.Moment organizatoric |
-asezarea mobilierului -pregatirea si asezarea materialului didactic |
-aseazarea masutelor si scaunelelor cu ajutorul copiilor -pregatirea materialul didactic | |
2.Captarea atentiei |
-intuirea materialului didactic |
-cere unui copil descopere surpriza din cutie si sa vada ce surpriza li s-a pregatit |
-observarea comportamentului |
3. Anuntarea scopului si a obiectivelor |
-se enuntarea scopului si obiectivelor |
Astazi vom observa si vom compara doua plante: narcisa si zambila. Vom fi atenti si vom descoperi din ce sunt ele formate, culoarea, forma, cum se hranesc plantele, cum trebuie sa le ingrijim si la ce le putem noi folosi. |
-observarea comportamentului |
4. Prezentarea optima a continutului |
-denumirea plantelor -observarea structurii similare (asemanari) a
plantelor: radacina, tulpina subpamanteana, tulpina aeriana, -observarea deosebirilor : culoare, miros, numar de flori pe aceeasi tulpina , forma florii. |
-cere copiilor sa stabileasca prin ce se aseamana si prin ce se deosebesc cele doua plante |
-analiza raspunsurilor |
5. Dirijarea invatarii |
-se observa comparativ la cele doua plante:
radacina (forma), tulpina subpamanteana (forma, denumire, culoare), tulpina
aeriana (forma, culoare), -sinteza pe plansa a partilor componente in functie de pozitia lor fata de sol: in pamant (radacina + bulbul), deasupra pamantului (tulpina aeriana, frunzele si florile) -sinteza a asemanarilor si deosebirilor (pe plansa) a celor doua plante |
-dirijeaza observarea comparativa prin intrebari ajutatoare: Din ce parti este formata planta de narcisa/ zambila? Obsevati radacinile celor doua plante! Se aseamana sau nu? Ce forma au? Ce observam deasupra radacinii care se afla in pamant? (Tulpina subpamanteana:bulbul ) Ce forma are? Cu ce se aseamana? Ce culoarea are? Ce iese din bulb? Ce culoare si forma are? Ce creste pe tulpina? Ce forma au frunzele la narcisa? Dar la zambila? Se aseamana sau se deosebesc frunzele celor doua plante? Cum sunt florile? Cate flori are planta de narcisa? Dar cea de zambila? Cum sunt ele la pipait? Din ce sunt formate florile? Cate petale are narcisa? Dar zambila? Ce culori au ele? Cum miroase narcisa? Dar zambila? -cere copiilor "sa citeasca" pe plansa partile componente ale celor doua plante -cere copiilor sa gaseasca asemanarile si deosebirile intre cele doua plante, privndu-le pe plansa |
-analiza raspunsurilor -observarea comportamentului -analiza si corectarea raspunsurilor -observarea comportamentului |
-stabilirea modului in care se hraneste planta :
ia hrana din pamant cu ajutorul radacinii, hrana este condusa prin tulpina
pana in |
-explica si deseneaza cu albastru drumul hranei prin planta |
-observarea comportamentului |
|
6. Conexiunea inversa |
-prin completarea de catre copii a propozitiilor urmatoare: Rolul radacinii este de a lua din pamant...... Hrana este condusa pana la bucataria plantei care este in ........ 3.Tulpina este de culoare.... 4.Florile sunt in numar de... |
-adreseaza intrebarile si cere copiilor sa completeze propozitiile cu cuvintele potrivite. |
-analiza raspunsurilor |
7. Obtinerea performantei |
-plantarea in jardiniere a narcisei si a zambilei, udarea acestora |
-dirijeaza copiii, sfatuindu-i cum trebuie sa procedeze pentru a planta narcisa si zambila |
-observarea comportamentului |
8. Fixarea cunostintelor si aprecierea activitatii copiilor |
-completarea fisei -asezarea la expozitie a lucrarilor (caietelor cu fise) copiilor -se fac aprecieri verbale asupra modului de participare a copiilor la activitate . |
-explica copiilor cerintele fisei: sa coloreze folosind culorile potrivite cele doua plante -acorda calificative si aseaza la expozitie caietele copiilor |
-analiza lucrarilor |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7994
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved