CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
Proiect didactic
Grupa: pregǎtitoare
Activitatea : Educatie fizica
Tipul de activitate : Consolidare
Tema activitǎtii:
Repetarea alergǎrii cu pendularea gambei la sezut .
Jocul "Alergǎm corect '
Joc linistitor : "Cainele prinde pisica"
Forma de realizare : frontal, pe grupe
Scopul activitatii : - Consolidarea si perfectionarea deprinderilor motrice de baza ;
Perfectionarea aruncarii si prinderii mingii cu ambele maini;
Dezvoltarea spiritului de competitie, a dorintei de afirmare, a spiritului de echipa si a increderii in fortele proprii ;
Obiective operationale : - sa execute corect deprinderile motrice invatate ;
- sa execute corect alergarea cu pendularea gambei inapoi;
- sa-si coordoneze miscarile in raport cu comenzile date;
- sa respecte regulile jocului ;
Metode si procedee : explicatia, demonstratia, exercitiul.
Material didactic: douǎ jucǎrii din plus, opisicǎ si un cǎtel, marcaje.
Material bibliografic : Programa activitatilor instructiv - educative in gradinita de copii ;
Bucuresti 2000.
Ghid privind desfasurarea activitatilor de educatie fizica in gradinita, editura Tiparg
Metodica educatiei fizice in gradinita -Manual pentru liceele pedagogice de educatoare
Durata : 30-35 minute
Verigile activitatii |
Continutul activitatii |
Dozare |
Formatii de lucru, modalitati de exersare si indicatii metodice |
Evaluare si indicator de performanta |
1. Momentul organizatoric 2. Pregatirea organismului pentru efort |
Asigurarea conditiilor necesare bunei desfasurari a activitatii. . Alinierea, controlul tinutei. Anuntarea temei. Variante de mers si alergare . Exercitii de mers : - mers obisnuit; - mers pe varfuri; - mers pe calcaie ; - mers ghemuit ; - mers ca soldatii ; Variatii de alergare: - alergare usoara ; - alergare cu genunchii sus ; |
1 minut 5 minute |
0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 X In coloana cate unul In linie dreapta cu fata catre educatoare. - Atentie DREPTI ! - Astazi la activitatea de educatie fizica vom repeta alergarea cu pendularea gambei inapoi ( cu cǎlcaiele la sezut)si vom juca jocul "Aleargǎm corect". In sir cate unul pe marginea salii. Se corecteaza tinuta, miscarea bratelor, pozitia capului. - Mers obisnuit - Privirea inainte ! - Bratele se misca pe langa corp ! - Mers pe varfuri cu bratele sus - Intindem bine bratele ! - Mers pe calcaie cu mainile pe solduri - Mers ghemuit cu mainile pe genunchi - Mers cadentat, bratele balansam pe langa corp - Alergare usoarǎ; - Alergare cu genunchii sus; |
Respectarea pozitiei corecte pentru comanda DREPTI ! Executarea exercitiilor de mers alternate cu variatii de alergare Evaluare orala |
3. Influentarea selectiva a aparatului locomotor |
Se formeazǎ un cerc. Complexe de exercitii : Exercitiul 1 "Leganam papusa" P. I. stand departat cu bratele indoite in fata cu palmele suprapuse in sus. T.1, T.3 - rasucirea trunchiului spre dreapta. T.2, T.4 - rasucirea trunchiului spre stanga. Exercitiul 2 "Privim cerul, privim pamantul" P. I. stand departat cu mainile pe solduri T.1, T.3 - aplecarea capului inainte T.2, T.4 - aplecarea capului inapoi Exercitiul 3 "Brate scurte, brate lungi " P.I stand cu mainile pe langa corp T.1-mainile pe umeri T2-mainile sus T3-mainile pe umeri T4-mainile pe langǎ corp |
7minute 4x4 T 4x4 T 4x4 T |
1. Ridicam bratele lateral si luam interval de doua brate. 2. Intindem bratele si luam distanta. - Picioarele usor departate, cu bratele indoite in fata - Trunchiul este rasucit spre dreapta, iar apoi spre stanga - Picioarele usor departate, se ridica si se coboara capul, spatele drept. - Din pozitia stand, spatele drept, intindem bine bratele din corp. |
Executarea exercitiilor vizand miscarea diferitelor segmente ale corpului Evaluare continua |
4. Consolidarea deprinderilor motrice invatate |
Exercitiul 4 "Foarfeca" P.I. - stand cu mainile pe langa corp - mainile intinse inainte - forfecarea bratelor Exercitiul 5 "Sari minge, minge jos" P.I. - stand cu picioarele apropiate, mainile pe solduri; - sarituri urmate de ghemuire Exercitii de respiratie Deprinderea motricǎ ce va fi consolidatǎ este alergarea cu pendularea gambei inapoi( cu cǎlcaiele la sezut) . Copiii vor fi asezati in coloanǎ cate unul si vor executa alergarea cu pendularea gambei inapoi, pe rand, panǎ la un marcaj, apoi vor reveni la saptele coloanei. |
4x4 T 4x4 T 4 minute |
- Stand cu mainile pe langa corp, spatele drept. - Mainile intinse inainte cu palmele in jos, forfecarea ritmica a bratelor in fata, alternant. - Saritura usoara, elastica, cu aterizare in ghemuit, spatele drept ! Inspiram pe nas cu ridicarea bratelor sus si expiram pe gura. Se explicǎ modul corect de executare , cu sinerea spatelui drept, indoirea genunchilor si pendularea gambei inapoi panǎ cǎlcaiele ating sezutul. |
Executarea corecta a alergǎrii cu pendularea gambei inapoi |
5.Desfasurarea " Aleargǎm corect!" 6. Revenirea organismului dupa efort 7. Incheierea activitatii |
Grupa de copiii se imparte in doua si se aliniaza pe doua randuri. Vor forma douǎ echipe ce vor trebui sǎ execute alergarea cu pendularea gambei inapoi panǎ la primul marcaj , pe care il ocolesc, iar la intoarcere vor executa mersul pe varfuri cu bratele sus.Se urmǎreste executarea corectǎ a alergǎrii iar castigǎtoare va fi echipa ce va termina prima . Jocul linistitor: "Cainele prinde pisica" Copiii vor forma un cerc mic stand turceste cu umar langa umar. Jucǎriile alese, un cǎtel si o pisicǎ , vor fi mici si usor de manuit.Se dau apoi jucǎriile la doi copii la distantǎ de 3-4 copii unul de altul.Manuirea se va face prin apucarea cu ambele maini si transmiterea din manǎ in manǎ, in scopul ajungerii pisicii de cǎtre cǎtel.Plimbarea jucǎriilor se va face rapid , iar copilul care va tine pe loc jucǎria si nu o transmite rapid este scos temporar din joc.Se urmǎreste tinuta dreaptǎa spatelui si pǎstrarea respiratiei normale. Adunarea. Observatii si recomandari. Se fac aprecieri generale si individuale. Salutul. |
7 minute 2 minute 1 minut |
- Atentie START ! Copiii desfasoara jocul indrumati de educatoare. Se da semnalul de incetare a jocului si se anunta echipa castigatoare. In cerc stand turceste copiii transmit cele douǎ jucǎrii cat mai repede. - In linie pe un rand ADUNAREA ! |
Evaluarea orala Aprecieri verbale prin laude si incurajari Aprecieri verbale prin laude si incurajari |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7825
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved