CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DIDACTIC
DATA :4-XII-2007
GRADINITA CU PROGRAM
GRUPA : mare - pregatitoare
EDUCATOARE :
ACTIVITATEA : Educatie plastica
TEMA : "Bucuriile iernii"
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de priceperi si deprinderi
FORMA DE ORGANIZARE : frontal, pe grupuri si individual
SCOPUL ACTIVITATII :
consolidarea deprinderilor de organizare a compozitiei plastice prin diferite tehnici de pictura.
OBIECTIVE OPERATIONALE
- cognitive
O1 sa aplice corect tehnicile de lucru date;
O2 sa utilizeze corect instrumentele necesare realizarii lucrarilor;
O3 sa aplice in ordine corecta etapele de realizare a lucrarii;
O4 sa combine materiale si tehnici pentru crearea produsului propus.
- psihomotorii:
O5 sa-si intareasca muschii mainii si sa respecte pozitia corecta a corpului fata de suportul de lucru pentru o buna coordonare oculo-motori
- afective
O6 sa participe cu interes si placere la activitate
O7 sa se bucure de rezultatul muncii sale.
METODE SI PROCEDEE : conversatia,explicatia, exercitiul, problematizarea, descrierea, expunerea, analiza produselor activitatii.ciorchinele ;
MATERIAL DIDACTIC : foi desen, acuarele, pensule, vase cu apa, servetele, stampile cartofi, periute de dinti, site, CD-player, CD, bucati de sticla,
MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii , M. E. C., Buc., 2005 ;
DURATA: 30 - 35 minute.
DESFASURAREA ACTIVITATII
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGIILE DIDACTICE |
EVALUAREA |
Captarea atentiei Reactualizarea cunostintelor anterioare Anuntarea temei si a obiectivelor Dirijarea invatarii Prezentarea tehnicilor de lucru Incalzirea mus- chilor mici ai mainii Obtinerea performantei Evaluarea lucrarilor Incheierea activitatii |
Se va realiza printr-o scurta conversatie cu copiii legata de activitatea pe care o vor desfasura. -Pentru ce fel de activitate ne-am pregatit ? (de pictura) -In ce luna suntem ?(decembrie) -Ce anotimp a inceput odata cu luna decembrie ? (iarna) -Va place Iarna ? De ce ? Astazi vom picta aspecte legate de iarna. Sa vedem cum putem sa denumim tema de astazi legata de anotimpul de iarna. Prin metoda ciorchinelui se stabileste impreuna cu copiii care sunt bucuriile iernii. Ce culori putem sa folosim in picturile noastre ? Care sunt culorile reci ?Dar cele calde ? Cum se numesc alb si negru ? Astazi, la activitatea de educatie plastica, vom realiza mai multe lucrari cu tema Bucuriile iernii folosindu-ne de mai multe tehnici de pictura. Tehnica picturii pe sticla, pe lemnTehnica picturii pe suprafete tratate cu gris, cu malai Tehnica suflarii cu paiul Tehnica stampilarii si a stropirii Obiectivele urmarite vor fi: Aplicarea corecta a tehnicilor de lucru Incadrarea in tema propusa Aplicarea corecta a etapelor de lucru Obtinerea lucrarilor propuse Se intuieste materialul distribuit pe masute se stabilesc si prezinta tehnicile pe care le vor folosi in realizarea compozitiilor plastice : -tehnica picturii pe sticla ; -tehnica stampilarii si stropirii ; -tehnica suflarii cu paiul -tehnica picturii pe suprafete tratate Se vor executa cateva exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainilor : Miscam degetelele ; Inchidem si deschidem pumnii ; Cantam la pian . Se ureaza copiilor: Spor la lucru . Pentru crearea unei atmosfere placute pe timpul lucrului se audiaza la CD-player cantece de iarna. Indrumarea copiilor : Voi reactualiza cunostintele legate de folosirea culorilor, a pensulei, a apei ; voi formula cerintele privind repartizarea elementelor in spatiul plastic prin citirea unei scrisori primite de la Mos Nicolae. Voi acorda sprijin individual sau in colectiv, dupa caz. a). Incetarea lucrului Se anunta incetarea lucrului. b). Expunerea lucrarilor Fiecare copil se va deplasa cu lucrarea pentru a o aranja la expozitie. c). Analizarea, descrierea si aprecierea lor Se face ordine si curatenie la locul de lucru. Se fac aprecieri asupra modului in care au participat si s-au comportat la activitate. |
conversatia Metoda ciorchinelui Conversatia Problematizarea Explicatia Explicatia Exercitiul Analiza produselor activitatii. |
Aprecierea verbala Analiza raspunsurilor Aprecieri verbale Observarea curenta Aprecierea lucrarilor Finala |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 5813
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved