Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
AstronomieBiofizicaBiologieBotanicaCartiChimieCopii
Educatie civicaFabule ghicitoriFizicaGramaticaJocLiteratura romanaLogica
MatematicaPoeziiPsihologie psihiatrieSociologie


DE LECTIE Amintiri din copilarie dupa Ion Creanga

Literatura romana



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE LECTIE

DATA : 12 iunie 2007

CLASA: a IV-a B



ARIA CURRICULARA : LIMBA SI COMUNICARE

DISCIPLINA : LIMBA ROMANA

UNITATEA DE INVATARE : Zile de vara

SUBIECTUL : Amintiri din copilarie dupa Ion Creanga

TIPUL LECTIEI : Mixta

LOCUL DESFASURARII : Sala de clasa -Scoala cu cls. I-VIII nr 27 Constanta

COORDONATOR:

OBIECTIVE :

O.R familiarizarea elevilor cu trasaturile specifice textului narativ

La finalul lectiei, elevii vor fi capabili :

O.C.1 : - sa citeasca lectura constient, in ritm propriu, conform cerintelor formulate( in gand, in lant, selectiv, pe roluri.) ;

O.C.2 : sa compuna un scurt text integrand cuvintele si expresiile date;

O.C.3 : sa interpreteze fragmentul citit prin asumarea rolurilor ;

O.C.4: sa precizeze elementele specifice textului narativ prin completarea fisei de expert;

O.C.5 :sa completeze HARTA POVESTII dupa algoritmul propus

O.A. : Manifestarea unei atitudini pozitive pentru a invata prin cooperare;

STRATEGII DIDACTICE :

I. Metode si procedee :

M1 conversatia

M2 termenii dati in avans

M3 citirea    

M4 explicatia

M5 mozaicul

M6 harta povestii

M7 dramatizarea

II. mijloace de invatamant :

fise de expert , portretul povestitorului Ion Creanga , miniexpozitie - carti din diferite editii scrise de Ion Creanga

EVALUARE::

v     Nivelul implicarii elevilor prin observarea activitatii individuale in timpul rezolvarii sarcinilor de lucru ;

v     Continuturi- prin raspunsurile la intrebarile din fisele de expert ;

- prin povestirea lecturii ;

v     Gandirea - prin completarea Hartii povestii.

BIBLIOGRAFIE:

v     Ghidurile PHARE 2004 Acces la Educatie pentru Grupuri Dezavantajate

v     Ion Creanga Amintiri din copilarie,Povesti, Povestiri miniexpozitie de volume diferite editii

ACTIVITATI

EVOCARE (10 min):

CONVERSATIA

A sosit postasul! El ne-a lasat un plic .

TERMENII DATI IN AVANS

Un elev va citi mesajul : Alcatuiti un scurt text in care sa folositi cuvintele si expresiile : ma furisez, cirese varatice, creanga, chelfaneala. Fiecare elev isi va imagina o poveste sugerata de acesti termeni.Dupa 3 minute, impreuna cu coechipierul va incerca sa formuleze in rezumat o poveste comuna ce se asteapta sa o auda. Se aminteste elevilor ca au doar 5 minute la dispozitie pentru a-si imagina intamplarea.

Doua perechi isi vor prezenta versiunile si elevii vor fi atentionati sa stabileasca asemanarile si deosebirile dintre povestea lor si cea ce preconizeaza ca va fi citita .

REALIZAREA SENSULUI (25min):

Astazi vom redeschide Amintiri din copilarie , vom citi un fragment cunoscut, intamplarea La cirese si vom regasi un autor indragit de noi, copiii , Ion Creanga.

Citirea lecturii: integrala; in lant; selectiva; pe roluri.

Dramatizarea: elevii isi asuma rolul matusii Marioara si a lui Nica , dand viata personajelor povestirii.

Mozaicul:

I

elevii sunt impartiti in patru grupe enumerand literele alfabetului( a-d);

constituirea "grupei de experti" astfel: nr. 1- masa de experti 1.. nr. 4 - masa de experti 4;

completarea fisei de expert, prin negociere si formularea raspunsurilor;

reintoarcerea la "grupul casa"si explicarea continutului astfel incat toti membrii sa inteleaga;

elevii isi evalueaza contributia.

Fisa de expert 1

1. Timpul

2. Evenimentele

Fisa de expert

1.Personajele

2.Concluzia

Fisa de expert 2

Locul

Solutia

Fisa de expert

1. Problema

2. Morala

REFLECTIE (15 min):

HARTA POVESTII:

Elevii din grupul casa , pe baza datelor acumulate, vor completa o harta a povestii precizand caracteristicile textului narativ: autorul, titlul, timpul, locul, personajele, intriga, evenimentele, solutia , concluzia, morala.

Se prezinta 1,2 harti se discuta concluziile, invatamintele desprinse din text.

Tema pentru acasa : Elevii vor re/citi si alte fragmente din Amintiri... , vor realiza portretul lui Nica, ca exponent al copilului universal .



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2639
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved