CATEGORII DOCUMENTE |
Arheologie | Istorie | Personalitati | Stiinte politice |
PROIECT DE LECTIE
Propunator:
CLASA a IV-a
ARIA CURRICULARA: OM SI SOCIETATE
OBIECTUL: ISTORIE
UNITATEA DE INVATARE: CIVILIZATII ALE ANTICHITATII
CONTINUT: Dacia in timpul stapanirii romane
TIPUL LECTIEI: mixta
OBIECTIVE CADRU
OBIECTIVE DE REFERITA:
1.3. sa povesteasca aspecte ale legaturilor dintre mediul geografic si viata oamenilor;
2.1. sa recunoasca si sa utilizeze informatii dintr-o sursa istorica;
3.1. sa foloseasca termeni istorici in situatii diverse
OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
a) cognitive:
OC1 - sa opereze cu termeni ca: romanizare, Imperiu roman, populatii migratoare, etnogeneza romaneasca;
OC2 - sa plaseze in timp si spatiu formarea poporului roman si a limbii romine;
OC3 - sa localizeze pe harta provincia Dacia Romana si teritoriile locuite de catre dacii liberi;
OC4 - sa comunice clar, cursiv ideile grupului initial;
OC5 - sa compare contributia fiecarei limbi la formarea limbii romane;
b) psihomotorii:
OM1 - sa utilizeze in conditii optime materialele necesare (manual, fise, harta, aratator etc);
c) afective: Elevii:
OA1 - vor coopera in cadrul grupului pentru realizarea sarcinilor primite;
OA2 - vor dezvolta sentimentul de dragoste si mandrie fata de neam si limba.
STRATEGIA DIDACTICA: mixta
metode si procedee: conversatia euristica si examinatoare, expunerea didactica, explicatia, lucrul cu manualul, jocul (aritmograful), mozaicul, organizatorul grafic de tip secvential, GLC (gandim, lucram si comunicam), observarea sistematica a comportamentului elevilor;
mijloace de invatamant: harta, post-it-uri, fise (cu aritmograful , cu sarcini pentru fiecare grupa, cu schema lectiei), albumul scolar Istoria ilustrata a romanilor, cartea Lecturi istorico-geografice, caietul, manualul de istorie pentru clasa a IV-a, Editura Aramis; calculator, videoproiector / planse
forme de organizare: individuala, in perechi, pe grupe, frontala.
RESURSE:
Bibliografice: Programe scolare pentru clasa a IV-a, Strategii activ - participative de predare - invatare - evaluare in ciclul primar, Editura Casei Corpului Didactic Bacau, 2004 ;
Temporale: durata lectiei - 50 minute (ora a treia);
Umane: grupul de 26 elevi al clasei a IV-a
EVENIMENTE-LE LECTIEI |
OB. OP. |
CONTINUT SI SARCINI DE INVATARE |
STRATEGIA DIDACTICA |
EVA-LUARE |
||
Metode |
Mijloa-ce |
Forme de orga-nizare ni- zare |
||||
A. EVOCAREA A.I. CAPTAREA ATENTIEI |
OA1 OA2 |
▪ Solicit elevilor sa se gandeasca la urmatoarele: - din ce localitate sunt bunicii vostri, - cum ii cheama pe parintii vostri, - cine v-a ajutat sa invatati primele cuvinte. ▪ Comunicati colegului raspunsurile voastre. ▪ Cu ajutorul voluntarilor se comunica cateva raspunsuri. ▪ Audierea cantecului Limba romaneasca, de George Sion, in timp ce se gandesc la cele solicitate si le comunica colegilor. |
GLC audi-tie |
post-it-uri case-tofon caseta |
in perechi frontala |
▪ obser-varea compor-tamentu-lui |
A.II. ENUNTAREA OBIECTIVELOR |
OA2 |
▪ Prezentarea in termeni accesibili a noului continut. ▪ Ati audiat cantecul Limba romaneasca, de George Sion, deoarece pe parcursul orei de istorie vom afla cum s-a format limba romana. Pentru aceasta va trebui sa lucrati pe grupe, pentru ca la sfarsitul orei: - sa plasati in timp si spatiu formarea poporului roman si a limbii romane; - sa utilizati termenii noi din lectie; - sa localizati pe harta provincia Dacia Romana si teritoriile locuite de catre dacii liberi; - sa comunicati clar, cursiv ideile grupului initial - sa comparati contributia fiecarei limbi la formarea limbii romane; |
expu-nerea |
calcu-lator video-pro-iector / plansa |
frontala | |
A.III. ACTUALIZA-REA CUNOSTIN-TELOR |
OC3 |
▪ Cu ajutorul intrebarilor adresate de catre invatator elevilor, si a aritmografului, se vor actualiza cunostintele: - Ce ati pregatit pentru astazi? - Pe unde au trecut Dunarea romanii in anul 105 d. Hr? ▪ Solicit elevilor sa localize provincia romana in timpul stapanirii romane (un elev va localiza la harta din clasa). ▪ Urmeaza completarea aritmografului de pe fise (ANEXA 1). |
con-versa-tia exa-mina-toare |
harta fise cu arit-mo-graful |
frontala indivi-duala |
▪ capaci-tatea de a plasa in timp si spatiu un eveni-ment istoric ▪ capaci-tatea de a opera cu termenii istorici |
B. REALIZAREA SENSULUI B. IV. PREZENTA-REA NOULUI CONTINUT |
▪ Astazi veti invata despre Dacia in timpul stapanirii romane. Vom parcurge urmatoarele secvente: - Organizarea Daciei Romane, - Retragerea stapanirii romane, - Formarea poporului roman si a limbii romane: Unde s-au format? Cum s-au format? Cand s-au format? |
expu-nerea (ex-plicati-a) |
calcu-lator video-pro-iector / planse |
frontala | ||
B.V. DIRIJAREA INVATARII |
OA1 OM1 OC1 OC2 |
▪ Se lucreaza pe grupe de 4 elevi, utilizand metoda mozaic. ▪ Fiecare membru al grupei va avea de studiat o secventa care va trebui sa o predea colegilor. ▪ Elevii din grupa initiala isi dau numar de la 1 la 4. ▪ Toti cei cu numarul 1 vor forma grupa de experti numarul 1, cei cu numarul 2 . . ▪ Doi elevi vor forma grupa de experti numarul 5. ▪ Fiecare grupa de experti va primi o fisa cu sarcinile de invatare. (ANEXA 2) ▪ Vor avea ca timp de lucru 10'. |
moza-icul lucrul cu manu-alul |
fise manu-al |
pe grupe |
▪ capaci-tatea de organi-zare si implica-re in rezolva-rea sarci-nii primite |
B.VI. OBTI NEREA PERFORMANTEI |
OC4 OA1 |
▪ Fiecare membru al grupei de experti revine la grupa initiala si preda celorlalti colegi continutul pregatit. ▪ Se atrage atentia ca este foarte important ca fiecare membru sa stapaneasca intreg continutul. |
expu-nerea |
fise |
pe grupe |
▪ capaci-tatea de comuni-care si primire a informa-tiilor de catre membrii grupei |
B.VII. FEEDBACK-UL |
OC1 OC2 OC3 OM1 |
▪ Adresez intrebari elevilor pentru a verifica gradul de intelegere a noului continut, capacitatea de analiza si sinteza. ▪ Tot in aceasta etapa se corecteaza, daca este cazul, fisele completate de catre experti cu ajutorul tablei. |
con-versa-tia exa-mina-toare |
harta tabla creta colo-rata |
frontala |
▪ capaci-tatile de operare cu termenii istorici, de plasare in timp si spatiu a eveni-mentelor istorice etc. |
B.VIII. EVALUAREA |
▪ Aprecierea orala a modului de desfasurare a activitatilor. ▪ Evidentierea elevilor care s-au remarcat pe parcursul activitatilor. ▪ Solicit fiecarei grupe sa-si acorde calificativul pentru activitatea desfasurata. |
obser-varea siste-matica a com-porta-men-tului auto-eva-luare |
frontala |
▪ capaci-tatea de autoeva-luare |
||
C. REFLECTIA C.IX. RETENTIA |
OA2 OC5 |
▪ Cu ajutorul calculatorului si videoproiectorului se fixeaza procesul de formare a poporului roman si a limbii romane (romanizarea): Unde s-au format? Cum s-au format? Cand s-au format? si Componentele limbii romane. (prezentare power point) |
calcu-lator video-pro-iector |
frontala |
▪ capaci-tatea de concen-trare si urmarire a materi-alului prezentat |
|
C.X. TRANSFERUL |
▪ Atasarea schemei lectiei pe caiete (ANEXA 3). ▪ Realizarea unui poster cu tema Stramosii nostri (imagini, texte despre limba romana si poporul roman, scurte compuneri in care sa utilizeze cuvinte provenite din latina, daca si slava, harta provinciei - colorata la ora de educatie plastica). ▪ Portofoliu. |
frontala |
ANEXA 3
(ROMANIZAREA)
CAND ?
a III -a etapa |
||
a II-a etapa |
dupa retragerea aureliana (sec. III - sec. VIII) |
|
I etapa |
in timpul stapanirii romane (106 - 271 d. Hr.) | |
anterioara razboaielor daco-romane |
UNDE ?
- teritoriul cuprins intre : Carpati, Dunare si Marea Neagra.
CUM ?
- prin insusirea limbii latine, a obiceiurilor si modului de viata.
ANEXA 2
GRUPA DE EXPERTI NR. 1
Provincia Dacia Romana era alcatuita din ....................
Dacii ........ locuiau in afara provinciei (Crisana, Maramures, N-E Moldovei).
Capitala provinciei era ........................... .
........... este procesul de patrundere a civilizatiei romane (limba, obiceiuri,
mod de viata) pe teritoriile ocupate si de insusire a acestora de catre daci.
Procesul de romanizare a inceput inainte de ........ daco-romane.
GRUPA DE EXPERTI NR. 2
Imparatul Aurelian a abandonat Dacia datorita dezorganizarii ........... si
atacurilor ..........................?
In sec. al ... - lea d. Hr. Dacia a fost ......... de catre imparatul Aurelian.
Procesul de romanizare a continuat si dupa .............. prin mentinerea
relatiilor cu ...................... .
Poporul roman si limba romana s-au format pe teritoriul cuprins intre: ........
GRUPA DE EXPERTI NR. 3
Poporul roman si limba romana s-au format prin insusirea ........ ......., a
........ si ................... .
La formarea poporului roman si a limbii romane au contribuit si ............
Populatiile migratoare au fost ............ datorita civilizatiei superioare a
GRUPA DE EXPERTI NR. 4
Procesul de formare a poporului roman si a limbii romane a inceput inaintea stapanirii ...
....... si s-a incheiat la ................... .
Formarea poporului roman si a limbii romane este cunoscut si sub numele de ........ ...................... .
ANEXA 1
A
|
B
A - B Tara geto - dacilor
Rege dac ce a condus razboaiele impotriva Imperiului roman.
Primul razboi dintre daci si romani s-a incheiat cu o ....... .
Dupa anul 106 d. Hr., Dacia a devenit ....... romana.
Capitala Daciei era la ........... .
Monument de la Roma, ce infatiseaza luptele dintre daci si romani: Columna lui ........ .
A
B
A
|
B
A
B
CAND ?
a III -a etapa |
||
a II-a etapa |
dupa retragerea aureliana (sec. III - sec. VIII) |
|
I etapa |
in timpul stapanirii romane (106 - 271 d. Hr.) | |
anterioara razboaielor daco-romane |
UNDE ?
- teritoriul cuprins intre : Carpati, Dunare si Marea Neagra.
CUM ?
- prin insusirea limbii latine, a obiceiurilor si modului de viata.
CAND ?
a III -a etapa |
||
a II-a etapa |
dupa retragerea aureliana (sec. III - sec. VIII) |
|
I etapa |
in timpul stapanirii romane (106 - 271 d. Hr.) | |
anterioara razboaielor daco-romane |
UNDE ?
- teritoriul cuprins intre : Carpati, Dunare si Marea Neagra.
CUM ?
- prin insusirea limbii latine, a obiceiurilor si modului de viata.
GRUPA DE EXPERTI NR. 1
Provincia Dacia Romana era alcatuita din ....................
Dacii ........ locuiau in afara provinciei (Crisana, Maramures, N-E Moldovei).
Capitala provinciei era ........................... .
........... este procesul de patrundere a civilizatiei romane (limba, obiceiuri,
mod de viata) pe teritoriile ocupate si de insusire a acestora de catre daci.
Procesul de romanizare a inceput inainte de ........ daco-romane.
GRUPA DE EXPERTI NR. 2
Imparatul Aurelian a abandonat Dacia datorita dezorganizarii ........... si
atacurilor ..........................?
In sec. al ... - lea d. Hr. Dacia a fost ......... de catre imparatul Aurelian.
Procesul de romanizare a continuat si dupa .............. prin mentinerea
relatiilor cu ...................... .
Poporul roman si limba romana s-au format pe teritoriul cuprins intre: ........
GRUPA DE EXPERTI NR. 3
Poporul roman si limba romana s-au format prin insusirea ........ ......., a
........ si ................... .
La formarea poporului roman si a limbii romane au contribuit si ............
Populatiile migratoare au fost ............ datorita civilizatiei superioare a
GRUPA DE EXPERTI NR. 4
Procesul de formare a poporului roman si a limbii romane a inceput inaintea stapanirii ...
....... si s-a incheiat la ................... .
Formarea poporului roman si a limbii romane este cunoscut si sub numele de ........ ...................... .
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7950
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved