CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Grup Scolar Agricol Tandarei
PLAN DE LECTIE
Clasa: a IX-a F
Disciplina: Consiliere si orientare
Diriginte: Prof.
Tema: Violenta in scoli si societate
Componenta generala: Educatia pentru securitatea personala
Obiective urmarite:
La finalul activitatii elevii vor fi capabili :
Sa inteleaga si sa explice notiunea de violenta;
Sa identifice formele de violenta;
Sa descopere si sa analizeze cauzele producerii actelor de violenta;
Sa identifice situatiile conflictuale si modalitatile nonagresive de rezolvare a acestora;
Sa participe activ si constient la exercitiile propuse.
Strategii didactice:
Explicatia;
Exercitii de comunicare;
Conversatia euristica;
Dezbaterea;
Studiul de caz.
Mijloace de prezentare: fise de lucru,caiet.
Forme de organizare: frontala, pe grupe.
Scenariul didactic:
1. Moment organizatoric
- asigurarea conditiilor didactico-materiale
- stabilirea prezentei si a aspectelor de disciplina si frecventa.
-prezentarea situatiei la invatatura pentru saptamana precedenta.
2. Anuntarea temei si a obiectivelor
3. Desfasurarea activitatii
Se anunta in ce consta activitatea propusa si care va fi forma de desfaturare.Pe baza planului de dezbatere ce este prezentat pe tabla se trece la desfasurarea orei.
Plan de dezbatere
1 Ce se intelege prin violenta si care ar fi sinonimele ei.
2.Care sunt formele de manifestare a violentei.
3.Care sunt cauzele comiterii actelor violente.
4. Riscurile comiterii actelor violente.
5. Cum putem preveni si limita violenta.
Ce este violenta? Dati exemple de cateva sinonime.
In DEX violenta este indicata ca forta, putere.Nu este o atitudine ci o realitate fizica,prin excelenta dinamica,manifestata.
-Violenta este o manifestare a agresivitatii ce presupune utilizarea fortei,pentru a manifesta superioritatea.
-Este o conduita agresiva cu finalitate distructiva.
-Lipsa de stapanire in vorbe si fapte.
Sinonime: agresiv,dezlantuit,furtunos,abuziv ,brutal,nestapanit.
Care sunt formele de manifestare a violentei.
Fizica-crime,raniri,lovituri,sechetrari,sinucideri.
Verbala-ironie,calomnie,insulta,injuraturi,limbaj obscen
Sexuala-viol,incest,pedofilie,prostitutie,hartuire sexuala.
Imagistica-mass-media:televiziune,muzica,carti,internet.
Psihomorala-amenintari,santaj,incurajare,tainuire.
. Care sunt cauzele comiterii actelor violente.
Familia -este locul primelor experiente si relatii cu persoane;
- aici copilul trebuie educat ca om si format ca personalitate;
-e primul grup in care copilul se tezeste si in care trebuie sa existe relatii constructive;
-e locul unde se manifesta toate formele de violenta(fizica,verbala si sexuala).
Surse ce tin de familie: bataia,modele comportamentale,probleme socio-economice,divort,separare.
Anturajul gasca,prietenii)
Ce fac profesorii?
-sa dezvolte la elevi spiritul critic;
-sa fie receptivi la ceilalti;
-sa se abtina de la un comportament dur;
-sa gaseasca solutii bune atunci cand apar tensiuni;
-sa incurajeze elevii sa ia decizii bune;
-sa-si asume responsabilitatea.
Televizorul
Expunerea repetata la violenta de la televizor ii face pe copii sa accepte violenta vietii reale,dar si sa devina ei insisi violenti.
-reduce timpul alocat gandirii si lecturii,
-manipuleaza starile afective,
-deformeaza realitatea(filme)
Cercetarile facute in tara noastra afirma ca nu expunerea la violenta TV a adultilor si a adolescentilor ii ingrijoreaza,ci expunerea copiilor.
Violenta din mass-media poate avea efecte pe termen scurt asupra adultilor,dar efecte pe termen lung asupra copiilor.
Telespectatorul este confruntat, in medie cu 46 de scene de violenta pe ora,iar emisiunile cu cea mai mare rata a continutului viloent sunt filmele, serilalele si stirile.In medie pe fiecare canal TV, zilnic sunt 6 personaje principale care comit acte de viloenta.
Atat copiii cat si adultii sunt atrasi se scenele violente, prin actiunea si emotiile intense produse de film. Expunerea indelungata la scene viloente pot avea efect asupra dezvoltarii copiilor.
Si familia are un rol deosebit de important in prevenirea efectelor nocive pe care le poate avea consumul de violenta televizata.
Muzica buna ajuta,sporeste creativitatea, creaza destindere.
Muzica nociva-versurile au impact,copiii fiind socati de ceea ce se predica,
-incurajeaza pe ascultatori sa nu le pese de parinti sau de autoritati,
-sa-si faca de cap pe socoteala altora.
Consumul de alcool si de stupefiante
.Cum putem preveni si limita violenta.
Atitudini personale
-sa invatam regulile convetuirii cu ceilalti,
-sa ne stapanim frustarile,resentimentele,care pot fi cenzurate prin vointa si educatie,
-autocontrol,
-sa se opteze pentu o rezolvare nonviolenta
-sa fim selectivi TV
-sa se canalizeze energia spre joc,sport,munca,efort fizic.
Atitudini sociale
-Crearea unor servicii care sa previna si sa se ocupe de cazurile de violenta
-Centre de consiliere familiala,
-Centre de primire a minorilor,
-Centre de asistenta si protectie a copilului,
-Crearea unor scoli-scoala parintilor,scoala mamelor.
Dupa ce se discuta pe baza planului se imparte clasa in patru grupe. Fiecare grupa va primi cate un caz pentru a-l rezova.Fiecare grupa are o fisa pe care trebuie sa noteze:
1. Cauzele care au dus la intamplarea relatata;
2. Ce masuri credeti ca trebuiesc luate;
3. Cum ati continua intamplarea.
Cazul 1
Cand am ajuns in clasa bataia incepuse.Elevul C era plin de sange pe fata,iar elevul P avea nasul rosu si sufla de parca atunci ar fi sosit dintr-o cursa de alergare.
-Ce s-a intamplat? Am intrebat.
-De mai multa vreme mi-a spus C,murdar de sange P imi spune" Lunganul"
Face acest lucru nu numai cand suntem intre noi, colegii de clasa,ci si in curtea scolii,in pauze,incat au auzit si elevii din alte clase si incep sa mi se adreseze cu "Lunganul." L-am rugat odata, de doua oridegeabaAzi aceeasi situatie.Daca i-am spus sa inceteze,m-a lovit cu capul in nas.
-Si?
-I-am aratat eu cine-i Lunganul
-Dar parca erati prieteni?
Suntem si acum,dar asta nu inseamna ca pot sa-l las sa faca ce vrea.
-Dar clasa n-a intervenit?
-Ba da! Mi-au raspuns mai multi elevi.Daca nu interveneau se bateau si mai tare.
Cazul 2
Copiii vecinilor in cauza erau colegi de clasa si de banca.In clasa a V-a au invatat amandoi foarte bine.Se jucau impreuna,isi faceau lectiile impreuna,erau buni prieteni.In clasa a VI-a,unul dinte ei a intrat intr-o gasca cu baietii din cartier si a devenit tot mai slab la invatatura.Tatal lui isi deschisese o afacere,era tot timpul plecat,nu stia ce face fiul sau.Mama a observat ca pleaca foarte mult de acasa,i-a atras atentia,dar lui nu-i pasa de ce spune mama.La scoala,un coleg ii spunea intr-o pauza:
-De ce ai facut asta?
-Tata m-a invatat sa nu ma las.Daca nu-l pot intrece la invatatura sa-i dovedesc ca sunt mai tare ca el Si a inceput sa planga.
Cazul 3
Parintii elevului in cauza se certau tot mai des.Atmosfera din clasa era de nesuportat. Ca sa scape de ea, Nicu pleca tot mai des de acasa, sub diferite pretexte: sa invete la un coleg la istorie, sa se pregateasca la teza la alt coleg. Cand ramanea acasa, singurul lui tovaras era televizorul.Din elev bun,incepe sa ia note mici,in pauze era trist,se izola de colegii de clasa. Intrebat de diriginte daca parintii cunosc rezultatele lui scolare raspunde:
-Da le cunosc,dar parintii nu-mi pretind note mari,au incredere in mine! Numai ca dupa ce i se treceau mai multe note slabe in carnet acesta disparea.Cand s-a discutat mai serios cu el,explicandu-i-se ca pierderea carnetului duce la sanctionarea elevului,apare carnetul,dar avea toate notele slabe modificate.
- Mi-a fost rusine sa-mi vada tata notele.
Evaluarea
Se fac aprecieri verbale asupra participarii elevilor la lectie.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 8215
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved