CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
Scoala:
Clasa: I
Institutor:
Aria curriculara: Matematica si stiinte
Obiectul:Cunoasterea mediului
Subiectul: Anul, anotimp si lunile-verificare
Tipul lectiei: Consolidare sistematizare a cunostintelor
Scopul : a) cognitive: S1 - Formarea dezvoltarea capacitatii de observare, explorare si intelegere a realitatii din mediul inconjurator
S2 - Dezvoltarea atentiei si a spiritului de observatie
S3 - Solutionarea unor ghicitori despre anotimpuri
S4 - Cunoasterea caracteristicilor anotimpurilor
b) afective: S5 - Formarea unei atitudini pozitive fata de mediul inconjurator
S6 - Dezvoltarea simtului estetic si critic
c) formative:S7 - Reactualizarea Consolidarea cunostintelor despre anotimpurile si lunile anului
Obiective operationale:O1- sa enumere cele patru anotimpuri;
O2- sa enumere lunile caracteristice fiecarui anotimp;
O3- sa raspunda corect la ghicitori;
O4- sa decoreze copaceii cu elemente specifice fiecarui anotimp;
O5- sa rezolve fise de lucru individual;
Metode si procedee: exercitiul, conversatia, joc de rol, ciorchinele, munca in echipa, explicatia
Mijloace de invatamant: elemente de surpriza, jetoane, fise de lucru,CD -Anotimpurile de Antonio Vivaldi
Etapele lectiei |
Continutul Invatarii |
Strategii didactice |
|
Activitate invatator |
Activitate elevi |
||
1. Moment organizatoric |
Se asigura conditiile necesare desfasurarii activitatii in parametrii optimi; se pregateste materialul didactic in functie de succesiunea utilizarii acestuia |
Elevii demonstreaza deprinderile deja existente de organizare a spatiului si a rechizitelor. |
Exercitiul |
2.Captarea atentiei |
Citesc elevilor o poezie:"Povestirile anului" de Virgil Carianopol Multe luni vezi are bine Anul pentru orisicine Luni de viata si de har Scrise ca in calendar. Trei sunt luni de primavara La rand lunile de vara, Trei la fel sunt si la toamna, In ultimele trei e iarna. "Despre ce se vorbeste in aceasta poezie?" |
Elevii asculta cu atentie poezia In poezie este vorba despre anotimpuri. |
Conversatia Expunerea |
3.Anuntarea temei si a obiectivelor |
Azi la ora de stiinte vom face o recapitulare a cunostintelor despre an, anotimpuri si lunile corespunzatoare fiecarui anotimp. Veti completa ciorchinele, veti colora, iar la sfarsit veti primi o surpriza dulce. |
Elevii sunt atenti la explicatiile invatatoarei pentru a sti ce au de facut in ora respectiva. |
Explicatia |
4.Consolidarea cunostintelor acumulate anterior |
Joc de rol: Fiicele anului se lauda "Cine vine cu stelute Albe-n frunte Dinspre munte?" (iarna) "Zapada s-a topit Ghiocelul a rasarit Pomul a inmugurit Ce anotimp a sosit?" (primavara) "Soarele dogoreste Teiul infloreste Graul incolteste Cine a sosit?" (vara) "Frunzele pe ramuri Au ingalbenit Ploua, ploua, uite! Cine a sosit?" (toamna) Adresez elevilor urmatoarele intrebari: Care sunt cele patru anotimpuri? Dar lunile fiecarui an? Joc didactic:Imbraca copacelul Elevii sunt impartiti in grupe de cate patru si au ca sarcina sa imbrace copacelul cu elemente specifice fiecarui anotimp. Elevii vor primi drept recompensa aplauze. Elevii vor canta si cate o strofa reprezentativa fiecarui anotimp. Joc didactic:Da sau Nu Adresez elevilor urmatoarele intrebari:Lunile de toamna sunt: septembrie, octombrie si noiembrie? Dupa iarna urmeaza primavara? Lunile de vara sunt: decembrie, ianuarie si februarie? Anul are zece luni? Dupa vara urmeaza toamna? |
O eleva costumata in iarna recita o strofa despre iarna. O eleva costumata in primavara recita o poezie despre primavara. O eleva costumata in vara recita o poezie despre vara. O eleva costumata in toamna recita o poezie despre toamna. Elevii raspund. Elevii merg la tabla si aseaza lunile corespunzatoare fiecarui anotimp. Decoreaza copaceii cu elemente semnificative. Canta Elevii raspund la intrebari. |
Joc de rol Conversatia Ciorchinele Lucrul in echipa Joc didactic Explicatia |
5. Evaluarea |
Elevii primesc o fisa de lucru individual avand ca sarcina sa completeze desenul cu lunile anului, apoi sa coloreze felia de tort in care s-au nascut. |
Elevii asculta cu atentie sarcina de lucru, apoi rezolva fisa. |
Explicatia Problematizarea Fisa de lucru |
6. Aprecieri si recomandari |
Ofer elevilor cate o felie de tort corespunzatoare lunii in care s-au nascut. Apreciez modul de desfasurare a orei si de participare a elevilor la aceasta. Se anunta tema pentru acasa, se da o fisa de lucru individuala cu indicatiile minime necesare. |
Elevii asculta cu atentie |
Conversatia Element surpriza |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3911
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved