CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
DATA :
CLASA : a IV-a - Scoala cu clasele I-VIII Nr.1 Barsanesti
ARIA CURRICULARA : Arte
OBIECTUL : Educatie plastica
TEMA PLASTICA : Grupele de culori ( primare , binare , calde , reci )
SUBIECTUL PLASTIC : Realizarea unei compozitii folosind repetitia si alternanta culorilor din grupa aleasa - " Portret " , " Peisaj "
TIPUL LECTIEI : de formare de priceperi si deprinderi
OBIECTIVE-CADRU :
3. Cunoasterea si utilizarea elementelor de limbaj plastic
OBIECTIVE DE REFERINTA:
.1. sa compare rezultatele amestecurilor cromatice si acromatice, din punct de vedere al tehnicii utilizate
2.2. sa selecteze dominante cromatice, culori sau dominante cromatice, in vederea folosirii unor tehnici sau a unor combinatii de tehnici, in functie de rezultatul proiectat
3.3. sa valorifice ipostazele elementelor de limbaj plastic, in reprezentari expresive intentionate
4.1. sa compuna spatiul plastic valorificand potentialul expresiv al elementelor de limbaj plastic, conform propriilor intentii
4.5. sa aprecieze modul de utilizare a elementelor de limbaj plastic, in propriile lucrari si in lucrarile celorlalti
SCOPUL : Cultivarea simtului si gustului estetic ( artistic ) , a dragostei pentru arta si frumos
OBIECTIV FUNDAMENTAL : Sa recunoasca grupele de culori ( primare , binare , calde , reci ) si sa compuna un spatiu plastic utilizandu-le echilibrat
OBIECTIVE :
O1: Sa recunoasca , sa defineasca si sa enumere tipurile de culori invatate ( culori primare , binare , calde , reci )
O2: Sa indice locul lor in " Steaua culorilor " (ROGVeAVi) si semnificatia acestora
O3: Sa explice efectul termic al culorilor ( cald-rece )
O4: Sa utilizeze corect cunostintele teoretice de limbaj plastic invatate ( acumulate ) in orele anterioare
O5: Sa imbine in mod placut culorile din grupa aleasa
O6: Sa sesizeze relatia logica dintre cunostintele teoretice si realitatea reprezentata , exprimand liber propriile idei , sentimente , privind spatiul natural cat si propriile viziuni , in spatiul plastic
O7: Sa foloseasca pensula corect , sa astearna culoarea intr-o singura directie pe suport , pentru a evita scamosarea hartiei (sa manuiasca in mod corect materialele si instrumentele de lucru
O8: Sa imbine in mod placut culorile din grupa aleasa , realizand compozitii echilibrate
O9: Sa repete si sa alterneze forme in culori si pozitii diferite
O10: Sa analizeze si autoanalizeze lucrarile selectate prin argumentarea aprecierilor facute , tinand seama de criteriile de apreciere
OBIECTIV AFECTIV : Sa participe cu interes la lectie
METODE SI PROCEDEE :
conversatia , explicatia , observatia , instructajul , exercitiul , munca independenta
MIJLOACE DE INVATAMANT :
"Steaua culorilor " , plansa didactica ,compozitii plastice realizate de alti elevi , reproduceri de arta , fise de lucru
MATERIALE SI USTENSILE DE LUCRU :
acuarele , pensoane de diferite marimi , suport de hartie ( coala de bloc ) , pahar pentru apa , carpe pentru sters .
FORME DE ACTIVITATE:
frontala , in echipa
BIBLIOGRAFIE :
Sa vorbim despre culori " - Paul Constantin - Editura I.Creanga
"Album metodic de creatie artistico-plastica" Viorica Baran
" Obiective si teste pentru o evaluare standard in invatamantul primar " -Eugenia Sincan si Emil Pop - Editura Coresi
Curriculum National - programe scolare pentru invatamantul primar - 2006
INVATATOR : ASANACHE MARIA - MAGDALENA
SUBIECTE ORIENTATIVE :
Peisaj , Copaci , Padure , Camp cu flori , Vaza cu flori Casa bunicilor , Satul meu , Orasul , Blocuri Masini , Avioane , Trenuri , Rachete Fructe , Legume , Animale , Zoo Brazi , Vara la munte , vara la mare |
Evantai , Mozaic , Labirint , Covor , Ochelari Oua de Pasti ; Vase taranesti , Fata de masa Barca pe lac , Ploaie , Valuri , Marea , ape Apus de soare , Cer instelat , Cosmos Fetite , Baietei , Copii la joaca , Hora Unirii, Fiinte reale si fantastice |
ETAPELE LECTIEI |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
Moment organizatoric |
Creeaza cadrul propice desfasu-rarii in bune conditii a procesului instructiv educativ.Voi asigura ordi-nea si disciplina prin cerinte verba-le.Imi voi pregati materialele necesare |
Se conformeaza tipului de comportament preconizat de cadrul didactic. Isi scot pe banci materialele si ustensi-lele de lucru . |
Captarea atentiei |
Captarea atentiei elevilor o voi realiza printr-o ghicitoare: "Am un brau frumos,vargat, Peste mare aruncat Numai dupa ploaie-apare Si-i tesut din stropi de soare. CINE-I |
Elevii vor raspunde la ghicitoarea ce le este adresata " Curcubeul " |
Reactualizarea cunostintelor |
Voi purta o discutie cu elevii pentru reactualizarea principalelor conostinte teoretice necesare pregati-rii elevilor,in scopul desfasurarii cu succes a lectiei,implicit cunoasterea subiectului. Voi prezenta plansa cu "Steaua culorilor" si voi adresa un set de in-trebari: "Ce este reprezentata pe aceasta plansa ? " " Ce culoare este aceasta ? " " Ce semnifica < rosu > ? " In continuare voi solicita elevii sa numeasca fiecare culoare si sa spuna ce semnifica fiecare . "Care sunt culorile < primare >?" " De ce le numim < primare > In mod asemanator voi reac-tualiza cunostintele elevilor privind grupe de culori binare, calde si reci . |
Elevii vor asculta cu atentie intrebarile adresate de invatatoare . Vor privi "Steaua culo-rilor" si vor face dovada cunoasterii principalelor probleme teoretice de lim-baj plastic . " Steaua culorilor " " rosu " " .foc , jertfa eroilor , sacrificiu , toamna , miscare , curaj ." Vor raspunde la intre-bari facand apel la cunos-tintele acumulate anterior . " rosu , galben ,albastru " ".pentru ca sunt primele culori, care nu se pot obtine din combinarea altor culori " Copiii vor raspunde la intrebarile ce le sunt adresate. |
ETAPELE LECTIEI |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
Anuntarea titlului temei plastice |
" Azi, in ora de educatie plastica veti realiza o compozitie muncind in echipa.Veti folosi alternanta de forme si culori. Va alegeti o grupa de culori ce doriti sa o folositi si veti picta ce va place,de comun acord cu membrii echipei din care faceti parte." |
Elevii vor fi atenti la cadrul didactic pentru a sti ce au de realizat pe parcursul acestei ore de educatie plastic Se vor imparti in echipe si-si vor alege un subiect comun de lucru. |
Realizarea compozitiei |
Pentru a ma asigura ca elevii au inteles ceea ce au de realizat voi prezenta cateva planse-model si voi face unele observatii cu privire la modul in care au fost realizate . Voi solicita cate un elev din fiecare echipa sa-mi spuna ce si-au ales pentru a realiza . In timp ce elevii lucreaza voi trece printre banci si voi suplimen-ta cu informatii acolo unde este nevo ie ; voi corecta eventualele greseli . Daca mai multi elevi efectueaza ace-easi greseala voi atentiona intraga clasa,pentru evitarea repetarii acesteia Voi stimula elevii prin acor-darea de calificative individuale , cum ar fi: "Foarte bine", "Excelent" , "Formidabil" , "Nemaipomenit". |
Elevii privesc plansele prezentate , observa modul de realizare a compozitiilor plastice . Elevii vor spune subiecte, cum ar fi: "Portret","Clown", "Vapoare","Copaci","Case" , " Trenulete" , "Castele". Vor lucra la noua compozitie plastica tinand cont de explicatiile invatatorului si facand apel la cunostintele acumulate anterior . Elevii vor reflecta prin lucrarile ce le vor realiza imaginatia bogata si creativitatea ce o poseda . |
Analiza lucrarilor |
Voi prezenta lucrarile realizate. Apoi voi cere elevilor sa faca apreci-eri privind compozitiile obtinute de colegii lor (evaluare), dar si de ei (autoevaluare). Observatia lor o voi dirija cu aju torul unor intrebari adresate dupa caz |
Tinand cont de criteriile de apreciere enuntate la incepu tul orei, cat si in orele anteri- oare, elevii vor analiza(evalua si autoevalua)lucrarile expuse Vor raspunde la intre-barile ce le sunt adresate . |
Evaluarea lucrarilor |
Lucrarile vor fi notate pentru a realiza evaluarea muncii elevilor pe parcursul orei .Nota acordata lucrarii va fi nota toturor copiilor din echipa. Daca am observat pe parcusul orei ca un elev nu s-a conformat si nu a muncit in echipa, ci a incercat sa domine echipa , sau nu a fost un coechipier bun, il voi depuncta . |
Vor fi atenti la cadrul didactic pentru a sti in ce masura si-au realizat sarcinile din aceasta ora . |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 6691
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved