CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVA SUPLIMENTARA
PROFESOR ITINERANT:
DATA:
CLASA:
OBIECTUL: Limba Romana
SUBIECTUL: Adjectivul
OBIECTIVUL FUNDAMENTAL : Sa sesizeze corectitudinea si valoarea expresiva a adjectivului in limbajul oral si scris
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1. Sa stie sa realizeze acordul dintre adjectiv si substantiv
O2. Sa identifice adjectivele dintr-un text dat
O3. Sa cunoasca categoriile gramaticale ale adjectivului
METODE SI PROCEDEE: Conversatia, observatia dirijata, exercitiul, exlicatia, exemplul.
MIJLOACE DIDACTICE : Cartonase, fise de lucru.
TIPUL LECTIEI: Lectie de consolidare - sistematizarea cunostintelor.
Momentele activitatii |
Activitatea de invatare |
Evaluare |
Anticiparea dificultatilor |
1. Moment organizatoric |
- elevii se pregatesc pentru lectie | ||
2. Anuntarea subiectului si a obiectivelor lectiei |
- in aceasta lectie, prin jocuri si cateva exercitii, vom aprofunda cunostintele referitoare la adjectiv . | ||
3. Sistematizarea si consolidarea cunostintelor |
1. Exercitiu joc : 10 cartonase pe care sunt scrise substantive si alte cartonase pe care sunt scrise adjective. Elevii extrag pe rand cate un cartonas cu un substantiv si unul cu un adjective, specificand daca insusirea se potriveste substantivului respective. Dupa acest exercitiu se concluzioneaza faptul ca adjectivul este partea de vorbire flexibila care ne arata insusirea unui substantiv. 2. Realizati acordul adjectivelor din paranteze cu substantivele ale caror insusiri le arata: "Pe prispa torcea o fata (frumos). Haina(alb si lung) parea un nor de raze si umbre, iar parul ei (aurie) era impletit in cozi(lunga). O cununa de margaritarele era asezata pe fruntea ei (neted). Degetele ei din ceara (alb) torceau un fir de matase( alb subtiri, stralucitoare) ca o (vii) raza de luna. La zgomotul (usoara) al pasilor lui fat frumos, fata-si ridica ochii(albastru) ca undele lacului. " M Eminescu "Fat-Frumos din Lacrima" 3. Indicati genul numarul si cazul al adjectivelor : frumoasa, lungi, netede si albastru din textul de mai sus. 4. Indicati functia sintactica a adjectivelor din urmatoarele enunturi. Copii veseli alergau. Paseam pe poteca ingusta. Satul este alb ca o poveste. Norii sunt cenusii. In continuare copii vor lucra independent urmatoarele exercitii. Gasiti adjective potrivite pentru substantivele urmatoare: Copil......cuminte, frumos, mic, mare Carte................. Floare................. Minge.................. Scoala................. Alegeti doua expresii de la ex 1 si alcatuiti enunturi cu ele. Identificati adjectivele din urmatorul text: " Pe o stanca neagra, intr-un vechi castel Unde curge in vale un rau mititel, Plange si suspina tanara domnita Dulce si suava ca o garofita" ( D. Bolintineanu "Mama lui Stefan cel Mare") |
Observarea sistematica a elevilor Evaluare orala Evaluare orala Evaluarea muncii independente |
- Elevii ar putea avea dificultati In gasirea insusirilor la anumite substantive - Elevii ar putea avea dificultati la recunoasterea categoriilor gramaticale ale adjectivului - Elevii ar putea avea dificultati la indicarea functiei sintactice - Elevii ar putea avea dificultati la identificarea adj pozitionate in fata substantivului determinat . |
4. Incheierea lectiei |
Se fac aprecieri asupra modului in care s-a desfasurat activitatea. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2643
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved