CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
SCOALA CU CLASELE I - VIII "Mihai Viteazul" CONSTANTA
DATA: 9 martie 2007
CLASA a III - a C
INSTITUTOR
ARIA CURRICULARA: LIMBA SI COMUNICARE
DISCIPLINA : LIMBA SI LITERATURA ROMANA
UNITATEA DE INVATARE: SUBSTANTIVUL
SUBIECTUL LECTIEI: Numarul substantivelor (ora I)
TIPUL LECTIEI: comunicare - insusire de cunostinte
OBIECTIVE DE REFERINTA:
3.6. sa recunoasca in texte diferite elemente de constructie a
comunicarii studiate;
sa realizeze acordurile gramaticale in enunturile redactate.
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1 - sa recunoasca substantivele intr-un text literar;
O2 - sa analizeze substantivele dintr-un enunt dupa categoriile gramaticale
invatate;
O3 - sa grupeze substantivele identificate dupa fel sau numar;
O4 - sa transforme propozitii cu trecerea substantivelor la numarul plural;
O5 - sa gaseasca sinonime, omonime ale substantivelor date;;
O6 - sa redacteze o compunere gramaticala;
O.A. Dezvoltarea spiritului de cooperare in diferite situatii de comunicare
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee
de comunicare orala: - conversative: conversatia
- expozitive: explicatia
de comunicare scrisa: - lectura independenta
bazate pe actiune reala: - exercitiul
- algoritmul
de actiune simulata - jocul didactic
Mijloace de invatamant: - creta colorata
- planse cu tabel
- manual
- fisa de lucru in echipa
- fisa de munca individuala
- puzzle imagine poezie
- plansa cu categoriile gramaticale ale substantivului
Forme de organizare: - frontal
- individual
- pe grupe
Resurse umane: colectiv omogen de 21 elevi
Resurse temporale: 45 minute
BIBLIOGRAFIE:
*** Curriculum National - Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti, 1998;
Dutu, Olga, Didactica limbii romane si comunicarii in ciclul primar , Ed. Europol Constanta, 2002, pp. 43 - 50
Ifrim, O.E., Exercitii si teste gramaticale pentru ciclul primar, Ed. Europolis,
Constanta, 1994
Pitila, Tudora; Mihailescu, Cleopatra - Limba si literatura romana pentru clasa a III-a, Editura Aramis, Bucuresti, 2005 , pp. 73
Anexa 1
Gupa profesorilor de Limba romana
Membri : Bianca
David
Rebeca
Fiecare membru va lucra o sarcina:
Rebeca
Transformati enunturile in asa fel incat toate substantivele sa fie la numarul plural:
Albina prefera floarea rosie, frunza verde si copacul inflorit
David
Compuneti o propozitie in care sa folositi doua substantive comune la numarul plural si un substantiv propriu la numarul singular.
Bianca
Exista substantive care au mai multe sensuri- la numarul singular se scriu la fel dar la plural au forme diferite:
Ex. Ochi ochi (organe de vaz)
ochiuri (mancare)
Completeaza si tu dupa modelul de mai sus:
Corn ..
..
Alcatuieste cate o propozitie cu fiecare din substantivele gasite.
Anexa 2
Grupa artistilor
Membri : Marius
Camelia
Refaceti imaginea tip puzzle
Gasiti in imagine cat mai multe substantive si completati tabelul:
SUBSTANTIVE |
|
Numarul singular |
Numarul plural |
Anexa 3
Grupa oamenilor de stiinta
Fiecare membru al echipei trebuie sa identifice in clasa corpuri cu viata si fara viata. Completati apoi tabelul urmator cu substantivele gasite:
Membri: Diana
Alin
Emi
Corpuri cu viata |
Corpuri fara viata |
||
Numarul singular |
Numarul plural |
Numarul singular |
Numarul plural |
Anexa 4
Grupa profesionistilor
Membri: Florena
Denis
Vlad
Stiati ca cele mai multe albine sunt lucratoare?
Azi va veti gandi fiecare la cate o meserie. O notati mai jos pe foaie si in dreptul ei scrieti instrumente necesare pentru desfasurarea ei .
Ex. Instalator : cheie, ciocan, surubelnita
Daca mai aveti timp la dispozitie , treceti toate substantivele la numarul plural.
Iesiti in fata clasei si mimati meseria aleasa. Dupa ce colegii o recunosc prezentati instrumentele notate.
Anexa 5
Grupa muzicienilor
Membri : Cezar
Elena
Catalin
Puneti substantivele la locul potrivit pentru a obtine o strofa.
Compuneti o melodie pentru strofa obtinuta si prezentati rezultatul in fata clasei.
S-a intors .
Sa le spuie la ..
Ca-i deschisa toata ..
Si ., de cu ..
(zori, floarea, cercetatoarea, campia, surori)
Notati mai jos titlul poeziei din care face parte strofa data si autorul ei.
de .
Colegii vor bate din palme atunci cand aud un substantiv la numarul plural si din picior cand substantivul cantat este la numarul singular.
Anexa 6
Grupa matematicienilor
Membri : Iulian
Aliona
Ionut
Compuneti o problema dupa exercitiul : 120 + (120 : 10)=
Folositi in problema substantivele "faguri" si "albine".
Rezolvati problema compusa:
Ex._____ _______ ______ ___________
Anexa 7
Grupa ecologistilor
Membri: Lavinia
Andrei
Silviu
Gasiti substantive cu sens asemanator pentru substantivele date:
persoane -
sol -
crang -
vietuitoare -
Alcatuiti cu substantivele gasite un text in care sa cereti oamenilor sa protejeze pamantul.
MOMENTELE LECTIEI |
OB. |
ELEMENTE ESENTIALE DE CONTINUT |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALU ARE |
||||||
Metode |
Mijloace |
Forme organi zare |
||||||||
Organizarea colectivului de elevi (1 min) |
Se va verifica materialul necesar orei de limba romana. Se va face liniste pentru inceperea lectiei. |
manuale caiete penare |
frontal | |||||||
Captarea atentiei (7 min) |
Pe tabla se afla scrisa o strofa din poezia recent studiata, " Stupul lor" de Tudor Arghezi: Stupul lor de sub valcea Sta pazit intr-o broboada De trei plopi inalti de nea, Pe o blana de zapada. (stupul, broboada, valcea, nea, plopi, blana, zapada) Copiii au de completat spatiile goale cu substantivele din paranteze pentru a obtine strofa initiala. Se citeste. Din ce poezie este strofa de pe tabla? ("Stupul lor" de T. Arghezi). Sriem pe tabla titlul si autorul. Ce alte poezii scrise de acelasi autor cunoasteti? Ce am scris pe tabla? (o strofa din poezie) De ce spunem ca este o poezie? (pentru ca este un text scris in versuri) |
lectura independenta explicatia exercitiul conversatia |
strofa I din poezia "Stupul lor" de T. Arghezi tabla creta |
frontal |
Observare sistemati ca completa- rea corecta a spatiilor chestiona- re orala |
|||||
Verificarea cunostintelor (7min) |
O1 O2 |
Ce sunt cuvintele cu care ati completat strofa, ca parti de vorbire ? (substantive) Ce fel de substantive sunt ele? (comune) Cum se scriu substantivele comune? (cu litera mica) Dar numele autorului de ce este scris cu litera mare? (pentru ca este substantiv propriu) Verificarea temelor scrise. Doi elevi citesc exercitiul avut ca tema (6 / p. 71 din manual), timp in care se verifica cantitativ efectuarea temelor de catre toata clasa. Care este primul substantiv identificat de voi in aceasta strofa? (prisacarul) Ce fel de substantiv este? (comun, denumeste o singura fiinta). Dar ultimul substantiv, care este? (peruzele). Ce denumeste el? (mai multe lucruri) Prisacarul le-a uitat Si-a cazut si peste ele Iarna grea ca un plocat Cu chenar de peruzele. In urma analizei tuturor substantivelor se stabileste ca substantivul poate denumi fie un singur obiect sau fiinta, sau fenomen, fie mai multe. |
exercitiul explicatia lectura independenta exercitiul lectura independenta exercitiul algoritmul explicatia |
tema pentru acasa strofa a II-a manual caiete tema fleep-chart marker |
frontal frontal |
apreciere verbala autoeva luare chestiona re orala |
||||
Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor (2 min) |
Astazi la ora de limba romana vom invata despre numarul substantivelor. Voi va trebui sa recunoasteti substantivele in texte date, sa le analizati, sa alcatuiti propozitii dupa criterii date. Se scrie titlul pe tabla si in caiete. |
explicatia |
tabla caiete | |||||||
Dirijarea invatarii (10 min) Fixarea noilor cunostinte si realizarea feed-back-ului (15 min) |
O2 O3 O4 O4 O5 O6 |
Pe manual -"Unde se afla stupul?" (intre plopi de nea) Stupul cu albine se afla intre plopi de zapada. Se subliniaza toate substantivele aparute in text si se analizeaza, aratandu-se felul lor (comun sau propriu). Se separa toate substantivele si se scriu pe o coloana. Se revine apoi la fiecare substantiv si se specifica cate fiinte sau lucruri denumeste. Se deduce astfel definitia: Substantivul are doua numere. Numarul singular - cand denumeste un singur obiect. Numarul plural - cand denumeste mai multe obiecte. Se va rezolva la tabla urmatorul exercitiu: Din prima strofa se selecteaza toate substantivele si se trec in tabel:
Le cer apoi sa scrie pe caiete substantivele din prima coloana dar la numarul plural de data aceasta, iar pe cele din a doua coloana la numarul singular. Se da o propozitie : Ninsoarea cade peste campie. Prisacarul ingrijeste stupul din poiana. Elevii au de transcris propozitiile, trecand toate substantivele la numarul plural. Copiii vor observa ca atunci cand se schimba numarul substantivului se schimba si forma lui, dar si forma cuvantului actiune. Se realizeaza printr-un joc pe grupe- "Suntem buni!" Primesc fise de lucru in grup si au la dispozitie 10 minute sa le completeze. Apoi sunt prezentate in fata clasei si primesc stimulente. |
exercitiul algoritmul explicatia conversatia lectura independenta exercitiul algoritmul observatia exercitiul conversatia conversatia explicatia joc didactic |
manual propozitie pe tabla definite prima strofa a poeziei tabla tabel coloane pe caiete propozitii creta colorata tabla caiete fise - joc stimulente |
frontal individual frontal individual pe grupe |
subliniaza substanti vele, le analizeaza definesc corect numarul substanti velor completeaza corect tabelul si apoi coloanele observare sistemati ca tema de lucru in clasa probe -joc scrise |
||||
Tema pentu acasa (1 min) |
Se va da ca tema exercitiile 1, 2 Lucram / p.73 din manual (se va citi, se va nota la tabla si in caiete si se va explica) |
explicatia |
manual tabla caiete | |||||||
Aprecieri finale (2 min) |
Se vor face aprecieri individuale si frontale. Se vor acorda stimulente si calificative. |
conversatia |
aprecieri verbale |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 13811
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved