Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

DE LECTIE Matematica CLASA : I - a - Adunarea si scaderea numerelor naturale in concentrul 0 - 100

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



Scoala cu cls. I-VIII"Mihai Eminescu"

Alba -Iulia

PROIECT DE LECTIE



CLASA : I C

DATA:

OBIECTUL: Matematica

ARIA CURRICULARA : Matematica si stiinte

SUBIECTUL: Adunarea si scaderea numerelor naturale in concentrul 0 - 100

TIPUL LECTIEI: Formare de priceperi si deprinderi

SCOPUL LECTIEI formarea priceperilor si deprinderilor de a opera cu numere

naturale in concentrul 0 -100;

stimularea si dezvoltarea gandirii creatoare, a spiritului de observatie.

OBIECTIVE CADRU

- Cunoasterea si utilizarea conceptelor specifice matematicii;

Dezvoltarea capacitatilor de explorare, investigare si rezolvare de probleme;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O 1 - sa efectueze adunari si scaderi cu numere naturale in concentrul 0 - 100;

O 2 - sa opereze cu notiuni ca: unitati, zeci;

O 3 - sa calculeze mintal exercitiile propuse;

O 4 - sa respecte regulile jocului;

O 5 - sa rezolve exercitii si probleme de tip joc;

O 6 - sa reactioneze pozitiv, dorind sa lucreze si sa fie apreciati.

METODE SI PROCEDEE: conversatia, exercitiul, jocul didactic, problematizarea.

MIJLOACE DE INVATAMANT: fise evaluative, planse, zarul .

STRATEGII DIDACTICE: algoritmice.

FORMA DE ORGANIZARE: frontala, individuala, pe grupe.

BIBLIOGRAFIE:

Ø     Programa clasele I-II

Ø     Fise matematica ,clasa I -Predeteanu Lucia, Munteanu Florentina, ed. Pertion

Ø     Caiet cu exercitii, probleme si jocuri -Dumitru Aleandrina, Dumitru Viorel-George, EDP

INSTITUTOR : Vasilica Ramona Gombos

Evenimente

instructionale

Obiective

Continutul

Activitatea invatatorului 

Activitatea elevilor

Organizarea

clasei si captarea atentiei

2. Reactualizarea

cunostintelor anterioare

3. Enuntarea scopului si a obiective- lor propuse

4. Prezentarea si rezolvarea continutului (fixarea si consolidarea cunostintelor)

5. Evaluare

6. Asigurarea retentiei si a transferului

7. Tema pentru acasa

O 1

O 2

O 3

O 1

O 4

O 1

O 2

O 5

O 6

O 1

O4

O5

O1

Ø      Cer elevilor sa se pregateasca pentru inceperea lectiei. Impart colectivul in patru echipe: echipa iepurasilor, cateilor, pisicilor si ursuletilor.

Ø      Verific tema cantitativ in timp ce elevii rezolva exercitiile de la tabla niste exercitii date, apoi calitativ.

Ø      Verific calitativ si munca independenta.

Ø      Se fac cateva exercitii de calcul mintal:

22 +

60 + 31 = 85 -

52 + 20 = 90 -

Ø      Numarati in ordine crescatoare numerele formate numai din zeci.

Ø      Numarati din 2 in 2 de la 22 pana la 40.

Ø      Numarati din 5 in 5 de la 45 la 15.

Ø      Precizez ca lectia se va desfasura sub forma unui joc matematic.

Ø          Fiecare grupa stabilita anterior primeste cate 2 plicuri, peu nul scrie SARCINI iar pe altul SOLUTII. Fiecare membru al echipei va lua cate o fisa din plicul cu SARCINILE pe care o va rezolva . Dupa ce au terminat toti de rezolvat toate sarcinile vor deschide plicul cu SOLUTII unde isi vor regasi exercitiile rezolvate, ei vor verifica daca au lucrat corect, pe spatele acestor solutii se afla cate un cuvant, sau silabe . Cuvintele pe care le gasesc pe verso trebuie aranjate astfel incat sa obtina o propozitie..

Ø          Grupa 1 vor avea  cuvintele : noi, sun-tem , cei.

Ø          Grupa 2 va avea : cei , mai , buni, e- levi.

Ø          Grupa 3 va avea :  din, scoa-la.

Ø          Grupa 4 va avea : la, ma-te-ma-ti-ca !

Propozitia formata va fi : Noi suntem cei mai buni elevi din scoala la matematica !

Ø      Acum va trebui sa aratam ca suntem cei mai buni daca vom reusi sa-l salvam pe iepurasul nostru de vanator.

Ø      Prezint copiilor o plansa pe care este desenat traseul unui iepuras care vrea sa scape neimpuscat de vanator. Pentru asta , el va trebui sa treaca prin niste ascunzatori , dar va putea trece numai daca noi vom indeplini cerintele care se afla in fiecare ascunzatoare, la fiecare pas de-al nostru. Voi  trebuie sa dati cu zarul si sa faceti atatia pasi cat va arata numarul de pe zar dar pentru a putea evita contactul cu pusca trebuie sa rezolvati exercitiile si problemele de pe biletele, apoi pe spate va spune ce urmeaza sa faceti.

Ø      Jocul incepe cu un elev numit de mine, apoi se respecta indicatiile de pe verso, in final se va ajunge la iesirea din padure si salvarea iepurasului.

Ø      Daca timpul ne permite si elevii au salvat repede iepurasul le voi da fiecaruia cate o fis ape care e desenata o barca care contine niste calcule, vor rezolva calculele si vor colora dupa codurile date.

Ø      Pentru acasa elevii au spre rezolvare exercitiile de la pagina , din manual.

La sfarsitul orei, se fac aprecieri generale si individuale.

Ø      Se pregatesc pentru inceperea lectiei.

Ø      Rezolva exercitiile la tabla si in caiete

Ø      Rezolva exercitiile:

ڤ5 + ڤ3

50 + 30 =

7 + 2 =

70 + 20 =

Ø      Raspund rapid

Ø      Asculta

Ø      Desfac plicul cu SARCINILE

Ø      Rezolva fiecare ceea ce a ales

Ø      Se verifica cu rezultatele din plicul cu SOLUTII

Ø      Ordoneaza fiecare grupa cuvintele pentru a descoperi solutia finala.

Ø      Asculta regulile jocului

Ø      Incep jocul rezolvand corect sarcinile si respectand cerintele de pe verso

Ø      Salveaza iepurasul

Ø      Rezolva exercitiile de pe fisa , coloreaza respectand codurile

Ø      Noteaza tema si cer eventuale explicatii.

Ø      Sunt aplaudati cei evidentiati.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 5693
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved