CATEGORII DOCUMENTE |
PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE INVATAMANT : Scoala cu clasele I-VIII Dariu Pop Satu Mare
NUMELE SI PRENUMELE INVATATORULUI :
CLASA A IV - A
STRUCTURA PROIECTULUI DE ACTIVITATE
MODULUL I
SUBMODULUL: Cunoasterea de sine
TEMA: Asa sunt eu !
OBIECTIV CADRU: dezvoltarea unei atitudini pozitive fata de sine ca persoana unica si valoroasa
OBIECTIVE DE REFERINTA: analizarea componentelor dezvoltarii personale
OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa exprime datele de identificare a propriei persoane;
sa identifice interesele, preferintele, aspiratiile privind dezvoltarea personala;
sa evalueze punctele tari si punctele slabe, interesele, abilitatile personale.
STRATEGII DE REALIZARE
METODE SI PROCEDEE: exercitiul de spargere a ghetii, explicatia, dezbaterea, chestionarul, conversatia, brainstorming-ul, jocul de rol.
RESURSE:
psihologice - motivatia activitatii
de timp - 50 minute
materiale: chestionare, markere, carioca, fise de lucru, fise de evaluare
MODALITATI DE ORGANIZARE A ACTIVITATII:
frontal
individual
pe grupe
DESFASURAREA ACTIVITATII
Momentele lectiei |
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
I. Moment organizatoric |
- asigura o ambianta placuta in clasa de elevi - imparte ecusoane elevilor - citeste motto-ul:"Indrazneste sa devii ceea ce esti! Exista posi-bilitati minunate in fiecare fiinta. Convinge-te de forta ta si spune mereu: Nu depinde decat de mine." |
- fiecare elev scrie pe ecuson "Asa sunt eu!" si il pune in piept - se comenteaza motto-ul |
II. Captarea atentiei (dezghetul) |
joc " Calitatile numelui meu ex.: Muncitoare Ambitioasa Recunoscatoare Isteata Amabila |
fiecare elev isi scrie pre-numele vertical si identifica calitati personale, care sa inceapa cu fiecare litera cuprinsa in prenume |
III. Anuntarea temei si a obiectivelor |
- se anunta tema activitatii, se scrie pe tabla se anunta obiectivele activitatii | |
IV. Sarcini de lucru |
a. "Afluentii fluviului,, - desenati cursul unui fluviu - desenati patru rauri, afluenti ai fluviului si mai multe paraie care sa se verse in fiecare rau - in dreptul fiecarui rau notati cate una din intrebarile: Cine sunt eu? Ce-mi place? Ce nu-mi place? Cum sunt eu? - imaginati-va ca sunteti intr-o barca care navigheaza pe acel fluviu - raspundeti la intrebari cand ajungeti in dreptul fiecarui rau b. "Steaua respectului de sine" Completati: - trei lucruri pozitive care va caracterizeaza - doua realizari de care sunteti mandri - doua lucruri pentru care va apreciaza oamenii - doua lucruri pe care doriti sa le schimbati la voi - doua obiective de viitor - doua lucruri pe care le aduceti intr-o prietenie |
- elevii rezolva sarcinile fisei (fisa nr. 1) - elevii rezolva sarcinile fisei ( fisa nr. 2) |
V. Dezbaterea |
- se cere elevilor sa-si prezinte fisele nr. 1 si 2 - se analizeaza fisele si se trag concluzii |
- elevii isi prezinta fisele cu datele cerute |
VI. Evaluarea |
- se vor forma 4 grupe de elevi - se cere grupelor sa alcatuiasca "Portretul elevului model" |
- se impart elevii in grupe - isi aleg liderul de grup - fiecare grupa realizeaza sarcina - se premiaza grupa casti-gatoare |
FISA NR. I
AFLUENTII FLUVIULUI
FISA NR. 2
STEAUA RESPECTULUI DE SINE
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4905
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved