CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
DATA:30.V
OBIECTUL:Limba si literatura romana
CLASA A VIII-A
PROFESOR:
SUIECTUL:Propozitia subiectiva-propozitia completiva directa
TIPUL LECTIEI:Reactualizarea cunostintelor
TIMP DE LUCRU:50min
OBIECTIVE FUNDAMENTALE:
1.-insusirea notiunilor de subordonata subiectiva si subordonata completiva directa;
2.-capacitatea de a recunoaste subordonata subiectiva si cea completiva directa intr-un text;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
*COGNITIVE
La sfarsitul lectiei,elevii vor fi capabili:
1.-sa identifice elementele regente subordonatei subiective;
2.-sa identifice elementele regente subordonatei completive directe;
3.-sa recunoasca elementele de legatura ale celor doua subordonate;
4.-sa cunoasca topica si punctuatia subordonatelor;
5.-sa diferentieze subordonata subiectiva de cea completiva directa;
6.-sa recunoasca deosebirile si asemanarile dintre cele doua subordonate;
7.-sa nu confunde cele doua subordonate.
*AFECTIVE
1.-sa fie dispus sa primeasca informatiile aduse;
2.-sa manifeste interes in rezolvarea sarcinilor de invatare.
*PSIHO-MOTORII
1.-sa respecte ritmul cerut de desfasurarea activitatii.
METODE SI TEHNICI DE ĨNVATARE:
conversatia;explicatia;descoperirea;exercitiul;jocul didactic.
FORME DE ORGANIZARE:
-frontala;
-individuala;
EVALUAREA:
-initiala:orala la inceputul lectiei;
-continua:pe parcursul orei,prin analiza si stimularea creativa a elevilor;
-finala:prin aprecieri asupra realizarii obiectivelor propuse.
MATERIAL DIDACTIC:
"Limba
si literatura romana"-manual pentru clasa a VIII-a;autori:Alexandru
Crisan,
"Exercitii si analize gramaticale"-culegere pentru clasele V-VIII;autor:Silviu Constantinescu;Editura didactica si pedagogica,Bucuresti,1976;
fise de lucru;
DESFASURAREA ACTIVITATII
NR. CRT.T. |
SECVENTE- LE LECTIEI |
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITATEA ELEVULUI |
METODE SI PRO- CEDEE |
Moment Organiza- toric |
-salutul; -notarea absentilor; -pregatirea elevilor pentru lectie. |
-saluta si isi pregatesc materialele necesare desfasurarii lectiei. |
conversatia |
|
Captarea atentiei |
-pe tabla va fi realizat un rebus ce va avea ca solutie pe verticala, cuvintele subiectiva si completiva directa(anexa 1) |
-elevii vor rezolva rebusul. |
exercitiul |
|
Anuntarea temei si a obiectivelor |
-se anunta tema lectiei si obiectivele propuse |
-elevii isi noteaza in caiete tema lectiei |
conversatia |
|
Verificarea si reactua- lizarea cu- nostintelor anterioare |
-se urmareste ca elevii sa-si reaminteasca notiuni referitoare la subordonatele puse in discutie,pe baza de intrebari: -care este definitia subordonatei subiecti- ve -care sunt elementele sale regente? -prin ce parti de vorbi- re poate fi introdusa? -care este topica si punctuatia subiectivei? -care este definitia completivei directe? -care sunt elementele sale regente? -dar elementele de legatura? -precizati topica si punctuatia completivei directe. |
-elevii urmaresc cu atentie si raspund intrebarilor puse; -alcatuiesc fraze scurte cu diferite elemente de legatura,care sa contina atat subiective cat si completive directe. |
conversatia explicatia exercitiul |
|
Dirijarea procesului de predare- invatare |
-profesorul va indruma elevii spre descoperirea asemanarilor si deosebirilor dintre cele doua subordonate;se va realiza la tabla un tabel care sa le evidentieze(anexa 2); -elevii vor primi fise de lucru ce vor contine fraze in care sunt in- troduse si cele doua subordonate(anexa 3) |
-elevii vor scrie pe ca- iete deosebirile si ase- manarile celor doua subordinate; -vor rezolva frazele din fisele de lucru. |
descoperirea conversatia exercitiul |
|
Evaluarea performan-telor |
-se corecteaza fisele de lucru; -se fac aprecieri asupra modului in care au fost rezolvate frazele din fise |
-elevii corecteaza,daca este cazul,frazele din fise |
conversatia |
|
Asigurarea transferului |
-se indica tema pentru acasa:ex.5,pag.165. |
-elevii isi noteaza te- ma pe caiete. |
Conversatia finala |
ANEXA 2.
SUBORDONATA - SUBORDONATA
SUBIECTIVA COMPLETIVA DIRECTA
ASEMANARI |
DEOSEBIRI |
-raspund la intrebarea ce? ; -au aceleasi elemente de legatura: *pronumele relative care,cine,ce,cat,ceea ce; *pronumele nehotarate oricine,oricare,orice; *adverbele relative:unde,cand,cum; *conjunctiile subordonatoare:ca,sa,daca,de; -pot sta atat iaintea regentei,cat si dupa aceasta. |
-nu au aceleasi elemente regente; -subordonata subiectiva nu se desparte niciodata de regenta prin virgula,pe cand subordonata completiva directa se desparte prin virgula atunci cand este asezata inaintea regentei |
ANEXA 3.
FISA DE LUCRU
Delimitati frazele in propozitii,precizati felul lor si alcatuiti schemele corespunzatoare pentru fiecare:
1."Si,biruit de-o nesfarsita jale
Parea ca chipu-i s-a pornit a plange;
Ca buzele-ti framant-o rugaminte,
Ca-mi profetesc potopul care vine,
Si-n graiul lor,strigat fara cuvinte,
Ma roaga tainic sa te iau cu mine."
(Octavian Goga)
2."Poate ca voia sa ajunga mai repede la Bistrita,sa se suie pe pluta si sa plece
la Piatra,dupa cum imi daduse a intelege inca de pe Halauca,poate.dar
tovarasul meu era fricos ca un iepure si nu-mi veneasa cred ca va indrazni sa
strabata singur inima padurilor pana la Borca,si cu atat mai putin sa infrunte
primejdiile unui drum pe pluta pana la Piatra;."
(C.Hogas,"Pe drumuri de munte")
JOC DIDACTIC
REBUS
Completati spatiile pe orizontala,conform cerintelor,pentru a descoperi pe verticala numele a doua subordonate invatate:
A |
S |
A |
|
|||||||||
C |
U |
M | ||||||||||
S |
U |
B |
I |
E |
C |
T | ||||||
E |
X |
P |
A |
N |
S |
I |
U |
N |
E | |||
P |
R |
E |
D |
I |
C |
A |
T |
|||||
A |
C |
E |
L |
A | ||||||||
P |
R |
E |
D |
I |
C |
A |
T |
I |
V |
A | ||
A |
T |
R |
I |
B |
U |
T | ||||||
C |
O |
N |
C |
E |
S |
I |
V |
A | ||||
P |
E |
R |
S |
O |
N |
A |
L |
E | ||||
F |
I |
I |
N |
D |
C |
A | ||||||
S |
I | |||||||||||
C |
O |
N |
T |
R |
A |
G |
E |
R |
E |
|||
R |
E |
F |
L |
E |
X |
I |
V | |||||
I |
N |
C |
A |
T | ||||||||
C |
O |
M |
P |
L |
E |
T |
I |
V |
A | |||
C |
O |
P |
U |
L |
A |
T |
I |
V |
E |
1.adverbde mod;
2.adverb
3.partea principala de propoziTie care ne arata cine face actiunea;
4.transformarea unei parti de propozitie in propozitie subordonata corespunzatoare;
5.partea principala de propozitie care ne arata ce face subiectul;
6.pronume demonstrative,persoana a III-a,gen masculine,nr.singular;
7.subordonata ce are ca fregent un verb copulativ;
8.partea secundara de propozitie care determina un substantive;
9.subordonata care are ca element specific de legatura conjunctia desi;
10.modurile la care verbele au functie sintactica de predicat;
11.conjunctie specifica subordonatei cauzale;
12.conjunctie coordonatoare;
13.transformarea unei subordinate in partea de propozitie corespunzatoare;
14.pronume specific diatezei reflexive;
15.conjunctie specifica subordonatei consecutive;
16. subordonata ce are ca regent un verb;
17.verbe cu ajutorul carora se formeaza predicatul nominal.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4456
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved