CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
DATA : 20 . XI .
SCOALA : Liceul Teoretic "V. Alecsandri" Sabaoani
INVATATOARE :
ARIA CURRICULARA : Limba si comunicare
DISCIPLINA : Limba si literatura romana - citit - scris -
predare integrata - Prima lectie
UNITATEA DE INVATARE : Cu alai de frunze
SUBIECTUL LECTIEI : Sunetul si litera "R" mic de tipar
TIPUL LECTIEI : predare - invatare
DURATA : 45 min.
SCOPUL LECTIEI :
asocierea sunetului cu litera "r" ;
citirea si scrierea silabelor, cuvintelor, propozitiilor;
imbogatirea vocabularului.
OBIECTIVE OPERATIONALE :
A)Cognitive
O1 - sa asocieze sunetul "r" cu litera corespunzatoare;
O2 - sa recunoasca litera "r" mic de tipar in diverse surse;
O3 - sa formeze cuvinte care contin litera "r" mic de tipar;
O4 - sa citeasca corect si constient cuvinte, in mod independent, in soapta, cu voce tare, pe baza explicatiilor si citirii demonstrative;
O5 - sa scrie corect litera "r" mic de mana;
O6 - sa scrie corect cuvinte;
O7 - sa completeze cuvintele cu silabele in care se afla litera "r";
O8 - sa ordoneze litere invatate pentru ca sa obtina cuvinte;
B) Afective
- sa paticipe activ la desfasurarea lectiei;
- sa manifeste interes pentru lectie;
C)Psiho-motorii:
- sa-si coordoneze activitatea oculo-motorie pentru citirea / scrierea simbolurilor grafice.
STRATEGII DIDACTICE :
1 . Resurse procedurale :
a) metode si procedee : jocul didactic, jocul de rol, metoda fonetico-analitico-sintetica,observatia, conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia, rebusul, polinomul fantastic.
b) forme de organizare : individual, frontal, pe grupe de 4 elevi ( 7 grupe )
2. Resurse materiale : plansa cu litera "r", manual, afisier, alfabetar, imagini, rebus tiparit, coli carton, markere, alfagrame.
3. Forme si tehnici de evaluare :
- observatia sistematica;
- evaluare orala;
- evaluarea conduitei activitatii in grup;
- tema de lucru in clasa.
Fisa de evaluare a activitatii in grup
Grupa
Componenta : ..
Participa la activitatea grupului |
Rezervat, putin comunicativ |
Participa numai daca este solicitat |
Se integreaza, prefera sarcini executive |
Sociabil, vine cu idei, activ |
Material bibliografic :
1. Agrigoroae, Dan, Chitu Olga, "Abecedarul prin exercitiu si joc didactic", Adan, Piatra-Neamt, 2000
2. Iucu, R.B., "Instruirea scolara. Perspective teoretice si aplicative", Iasi, Polirom, 2001
3. Molan, Vasile, Bizduna, Maria, "Didactica limbii si literaturii romane" curs universitar,Cluj- Napoca, 2006;
4. Ursache, Anicuta si colab., "Limba si literatura romana" , auxiliar didactic, Sinapsis, 2008;
Nr. crt. |
Secventele lectiei |
Continuturi |
Resurse |
Metode De evaluare |
|||||||||||||||||||||||||||
Metode |
Mijloace didactice |
Forme de activitate |
|||||||||||||||||||||||||||||
I |
Moment organizatoric |
Se vor asigura conditii optime pentru inceperea orei . Se vor distribui copiilor ecusoane cu literele invatate : a, m, u, i, n, e, r- pentru eficientizarea formarii grupelor de lucru in secventa VIII |
conversatia |
ecusoane |
individual |
Verific daca toti elevii au ecusoane. |
|||||||||||||||||||||||||
II |
Reactualizare |
Joc de rol: "La dentist" Se distribuie rolurile: medicul dentist, Ema, Ene, periutele. Ema vine pentru un control la medicul dentist, iar Ene- care se sustrage- are carii. Cantecul periutelor (pe melodia "Noi acum suntem scolari" Periuta fermecata Spala dintii, spala-ndata. Sus si jos si jos si sus, Cariile, uite, nu-s ! Refren Curatam, curatam, Cariile-ndepartam. Se deschid manualele si se citeste lectia integral, selectiv, pe grupe, in lant. Se poarta o conversatie scurta referitoare la continutul textului "Ema si Ene". Care copil procedeaza bine? De ce ? Se cere transformarea propozitiei enuntiative in interogativa. |
Jocul de rol Conversatia Explicatia |
Periute Ilustratii Manualul |
Activitate frontala Activitate frontala |
Evaluare orala Evaluare orala |
|||||||||||||||||||||||||
III |
Captarea atentiei |
Prezint elevilor imagini cu copii: - Faceti cunostinta cu noii vostri prieteni, personaje ale lectiei de astazi ! - In ce anotimp se petrece actiunea?Unde ? - Ce tin fetele in maini? - Ce au in cosuri? Se analizeaza propozitia Mara are mere. Se separa cuvantul mere, se desparte in silabe. me - re Se identifica sunetul nou "r" . |
Metoda fonetico-analitico-sintetica |
Imagini |
Activitate frontala |
Evaluare Orala |
|||||||||||||||||||||||||
IV |
Anuntarea temei noi si a obiectivelor |
Elevii sunt anuntati ca vor invata sunetul si litera "r" mic de tipar, vor scrie litera"r" mic de mana, vor citi cuvinte, vor scrie cuvinte si vor alcatui cu acestea propozitii intr-un joc. |
Explicatia | ||||||||||||||||||||||||||||
V |
Dirijarea invatarii |
Exercitii de emisie corecta a sunetului. Se repeta poezia studiata in perioada preabecedara. Se intoneaza cantecul Trrr! Trrr! Se prezinta jetonul cu litera. Se face recunoasterea ei pe plansa, pe texte. Se cere elevilor sa o afiseze pe alfagrame. Joc : Descopera sunetul "r" ! Se vor propune cuvintele: radiera, creion, penar. Se sesizeaza locul sunetului in cuvinte. Se formuleaza un singur enunt cu acestea. - Ce este sunetul "r" : vocala sau consoana? Se combina litera "r" cu vocalele invatate: ra, ar, re, ri, ru Se formeaza numele copiilor: Ma-ra Ma-rin A-u-ra Se deschid manualele. Se intuieste imaginea. Elevii recunosc personajele din imagini. Se acorda 1 min. pentru citirea in soapta a cuvintelor. Se citesc cuvintele cu voce tare. Prezentarea literei de mana. Noduletu-am desenat, Zala mica a urmat, Straduindu-ne un pic O sa-l scriem pe "r". Scrierea demonstrativa a literei noi. Exercitii pregatitoare pentru scriere. Antrenarea muschilor mici. Scrierea literei pe caiete. Scrierea cuvintelor. |
Demonstratia Exercitiul Exercitiul |
Jeton cu litera Auxiliar Alfagrame Afisier, litere Auxiliare |
Activitate frontala Activitate Individuala Frontal si individual Individual |
Evaluare orala formativa |
|||||||||||||||||||||||||
VI |
Obtinerea performantelor |
Ordoneaza si transcrie:
Se rezolva trei situatii in clasa, restul se indica pentru tema de casa. |
Exercitiul |
Auxiliare |
Frontal si individual |
Evaluare orala |
|||||||||||||||||||||||||
VII |
Asigurarea retentiei si transferului |
Graffiti - Scoateti cuvintele din tabel! Tabelele vor fi afisate pe peretii laterali ai clasei, iar elevii vor scrie pe coli de carton.
Timp de lucru - 5 min. Castiga echipa care gaseste cele mai multe cuvinte. |
Graffiti |
Tabele Coli carton Markere |
Activitate pe grupe |
Fisa de evaluare a participarii in cadrul grupului. Va fi apreciata oral activitatea fiecarei grupe si fiecare participant va primi cate un jeton cu litera "r", pe care va trebui sa o "insufleteasca". |
|||||||||||||||||||||||||
VIII |
Tema de casa |
Elevii vor primi ca tema de casa citirea lectiei din manual si auxiliar si completarea fisei. |
Explicatia | ||||||||||||||||||||||||||||
IX |
Incheierea activitatii |
Se fac aprecieri referitoare la participarea la lectie. Sunt notati in catalog 5 elevi. |
Conversatia |
Frontal |
Evaluare orala Consemnare in catalog. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 15867
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved