| CATEGORII DOCUMENTE | 
| Gradinita | 
| Poezii si cantece | 
ACTIVITATE PE DOMENII EXPERIENTIALE
PROIECT DIDACTIC
Educatoare:
Grupa pregatitoare
Tema activitatii: "Cum si cu ce calatoresc?"
Domenii experientiale: DS/ DOS
Mijloace de realizare: activitate integrata (exercitii aplicative, confectii)
Scopul activitatii:
Informativ:
Consolidarea cunostintelor despre operatiile prematematice intelectuale;
Dezvoltarea capacitatii de utilizare a formelor geometrice;
Formativ:
Consolidarea deprinderilor practice specifice nivelului de dezvoltare motrica;
Dezvoltarea capacitatii de a lucra in conditii diverse, valorificand experienta acumulata;
Stimularea si dezvoltarea proceselor psihice senzoriale si de cunoastere;
Educativ:
Stimularea interactivitatii si cooperarii;
Educarea capacitatii de a exprima verbal si nonverbal idei, opinii, sentimente proprii.
Obiective operationale:
a) cognitiv - informative
sa compuna probleme simple, implicand adunarea/ scaderea in limitele 1 -10;
sa realizeze serieri de obiecte pe baza unor criterii date ori gasite de el inusi;
sa compuna/ descompuna numere in limitele 1 -10, gasind cat mai multe solutii;
sa efectueze operatii de adunare si sacdere cu 1-2 unitati, in limitele 1-10;
sa efectueze operatii si deductii logice, in cadrul jocurilor cu piesele geometrice;
sa identifice, sa proiecteze si sa gaseasca cat mai multe solutii pentru realizarea temei propuse in cadrul activitatii practice;
b) psiho - motrice
sa utilizeze deprinderile motrice insusite in diferite contexte;
sa efectueze operatii simple de lucru cu materiale din natura ori sintetice;
c) socio- afective
sa colaboreze cu coechipierii pentru realizarea sarcinilor primite;
sa negocieze si sa participle la decizii commune;
sa respecte regulile stabilite;
Strategii didactice:
Metode si procedee: explicatia, demonstratia, observatia, conversatia, Turul galeriei, brainstormingul, Tehnica 6/3/5
Mijloace didactice: jetoane, cifre, figuri geometrice, lipici, coli, carton, esarfe, mingi, casa cu patru intrari, scoica din plastic, cercuri, hartie creponata, hartie glasata,
Forme de organizare: frontal, grupal, individual
Bibliografie:
Ghid metodic: " Metode interactive si de grup" - Silvia Breben
" Metodica activitatilor
instructiv- educative din
invatamantul prescolar", Ed. Didactica
Nova, 
" Aplicarea noului curriculum pentru educatie timpurie - o provocare?" Coord. Laurentia Culea, Ed. Diana 2008
SCENARIU DIDACTIC
| 
   Secvente didactice  |  
   Continut  |  
   Strategii didactice  |  
   Evaluare  | 
 ||
| 
   Metode si procedee  |  
   Mijloace didactice  |  
   Forme de organizare  | 
 |||
| 
   1.Momentul organizatoric  |  
   Crearea conditiilor necesare bunei desfasurari a activitatii: * aerisirea salii de grupa, * amenajarea spatiului de desfasurare a activitatii; * pregatirea materialului demonstrativ si distributiv; * introducerea copiilor in sala de grupa.  |  ||||
| 
   2. Captarea atentiei  |  
   Descoperirea de catre educatoare a unui oras in care nu ai voie sa mergi pe jos. Solicitarea copiilor sa-si exprime opinia in legatura cu acest oras misterios.  |  
   conversatia  |  
   "orasul misterios"  |  
   frontal  |  
   Observatia  | 
 
| 
   3. Anuntarea temei  |  
   Obtinerea acordului copiilor de a incerca sa construiasca mijloace de transport in orasul misterios. Se precizeaza ca pentru a putea construi mijloace de transport, copiii trebuie sa rezolve diferite exercitii matematice.  |  
   Conversatia Explicatia  |  
   frontal  |  
   Orala  | 
 |
| 
   4. Dirijarea invatarii  |  
   Copiii sunt impartiti in patru echipe. Fiecare echipa primeste o sarcina pe care trebuie s-o rezolve. Daca o rezolva corect, echipa isi alege materiale pentru a putea construi in orasul misterios.  |  
   Explicatia conversatia  |  
   grupal  |  
   Orala  | 
 |
| 
   5. Obtinerea performantelor  |  
   Rezolvarea sarcinilor cerute: 1. Asezati formele geometrice conform criteriului dat 2. Ce se poate construi din figurile geometrice? 3. Stiti sa descompuneti? 5. Cine socoteste corect? 6. Compunem si rezolvam probleme  |  
   
   
   Exercitiul Turul galeriei Exercitiul Varianta a tehnicii 6/3/5 exercitiul  |  
   
   
   Figuri geometrice Snur Carioci Coli Casa cu patru intrari Manute din plastic Coli, lipici, jetoane Scoica din plastic, mingi, jetoane cu cifre si cu "+, -, =", jetoane cu probleme ilustrate  |  
   
   
   Grupal Grupal Grupal Grupal grupal  |  
   
   
   Frontala prin produsele copiilor Frontala prin produsele copiilor Orala prin produsele copiilor Orala prin produsele copiilor Orala  | 
 
| 
   6. Asigurarea feed-back-ului  |  
   Construirea mijloacelor de transport in orasul misterios, ca urmare a rezolvarii corecte a sarcinilor.  |  
   explicatia  |  
   Lipici, carton, foarfece  |  
   individual  |  
   Orala prin produsele copiilor  | 
 
| 
   7. Evaluarea performantelor  |  
   Se apreciaza de catre educatoare activitatea globala a copiilor si se evidentiaza beneficiile inventarii mijloacelor de transport.  |  
   convorbirea  |  
   frontal  |  
   Observatia  | 
 |
| 
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare | 
              
                Vizualizari: 5107				
                Importanta: ![]()
Termeni si conditii de utilizare | Contact 
     
      © SCRIGROUP 2025 . All rights reserved