CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
DATA
GRADINITA NR.59 GALATI
GRUPA PREGATITOARE
EDUCATOARE:
TEMA: "CU CE SI CUM EXPRIMAM CEEA CE SIMTIM"?
FORMA DE REALIZARE ACTIVITATE INTEGRATA:
" CALATORIE IN LUMEA POVESTILOR"
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare-verificare de cunostinte
I. ACTIVITATI DE GRUP
- PE DOMENII EXPERIENTIALE - A.D.E.
DOMENIUL: LIMBA SI COMUNICARE
DENUMIREA ACTIVITATII : JOC DIDACTIC
TEMA "CASUTA POVESTILOR"
OBIECTIVE DE REFERINTA VIZATE
Sa participe la activitatile de grup in calitate de vorbitor cat si in calitate de auditor.
COMPORTAMENTE :
Sa inteleaga si sa transmita mesaje simple; sa reactioneze la acestea
COMPORTAMENTE:
Sa audieze cu atentie un text, sa retina ideile acestuia si sa demonstreze ca l-a inteles
COMPORTAMENTE:
Sa recepteze un text care i se povesteste, citeste, intelegand in mod intuitiv caracteristicile expresive si estetice ale acestuia;
COMPORTAMENTE:
II. ACTIVITATI LIBER ALESE -A.L.A./ SECTOARE/ZONE/-Comportamente
1. BIBLIOTECA: -"Casuta povestilor"- joc didactic
- Fisa: " Personaje indragite din povesti"
COMPORTAMENTE URMARITE:
2. ARTA: "Scena din poveste"- pictura
COMPORTAMENTE URMARITE:
JOC DE ROL: "De-a actorii
COMPORTAMENTE URMARITE :
JOC DE MASA -PUZZLE "In lumea povestilor"
COMPORTAMENTE URMARITE:
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE:
Brainstorming-ul
Expunerea
Povestirea
Munca in echipa
Aprecierea verbala
Explicatia
Problematizarea
Exercitiul
Conversatia
MIJLOACE DE INVATAMANT:
Casuta, bagheta, papusi, masti, planse, carti, jocuri de masa, rame, panze, placi de faianta, siluete, decor
FORME DE ORGANIZARE:
Frontal
Individual
Lucrul in perechi
Lucrul in grup
BIBLIOGRAFIE:
Didactica Publishing House 2008
Volumul 1 si 2,Editura Compania
DESFASURAREA JOCULUI DIDACTIC
"CASUTA POVESTILOR"
SARCINA DIDACTICA:
recunoasterea personajelor din povestile cunoscute, precizarea calitatilor acestora;
reproducerea unui fragment din poveste
REGULILE JOCULUI:
ELEMENTE DE JOC: versuri, momente surpriza, miscare, aplauze.
"Bagheta fermecata la drum porneste
Si la se opreste."
MATERIAL DIDACTIC: bagheta fermecata, imagini din povesti cunoscute, masti, papusi,costum, fisa individuala de lucru
VARIANTA I
Copiii asculta( si recunosc un fragment dintr-o poveste cunoscuta si vor numi personajele si titlul povestii. Raspunde copilul atins de "bagheta fermecata".
Alti copii precizeaza ce alte personaje intalnesc in aceasta poveste. Sunt enumerate personajele pozitive si cele negative.
VARIANTA a II-a
Recunoasteti personajul?( Fata babei)
Cum se numeste povestea in care intalnim personajul acesta?
Ce fel de personaj este? De ce ?
(Motanul incaltat, Pinochio, Mama vitrega din Alba ca Zapada, Praslea cel voinic).
VARIANTA a III-a
Copiii aleg o imagine dintr-o poveste, precizeaza din ce poveste face parte imaginea si povestesc continutul acestuia.
Aleg un personaj si formeaza o propozitie precizand o insusire( harnicie, vitejie, bunatate..).Cu ce sunet incepe cuvantul?
VARIANTA a IV-a
Copiii isi aleg carti de povesti, precizeaza formulele de inceput si de sfarsit ale povestilor, povestesc dupa imagini, citesc cuvinte, titluri, pasaje din poveste.
Pot descrie un personaj, pot reda un moment si cer colegilor sa ghiceasca personajul si povestea.
VARIANTA a V-a
La indemnul unui personaj- papusa, copiii aleg personaje- siluete si le potrivesc intr-un decor adecvat, numesc povestea si personajele.
Copiii vor desemna un povestitor care va reda un fragment dintr-o poveste.
INCHEIEREA JOCULUI DIDACTIC "CASUTA POVESTILOR"
Copiii vor alege doua personaje preferate din povestile indragite si interpreteaza un dialog imaginar sau presupus ca facand parte din poveste.
EVALUAREA- la acest sector se va realiza prin rezolvarea unei fise de lucru independente.
FISA va urmari:
DESCRIEREA SECTOARELOR
La sectorul ARTA, copiii vor gasi suporturi diferite, panza, faianta, hartie pentru a realiza pictura"Scena din poveste"
Indicatiile pentru realizarea unei lucrari reusite sunt sa foloseasca culoare multa si apa foarte putina, sa predomine culorile calde, pastelate.
Cand lucrarea va fi terminata, pictorul va cere unui coleg sa recunoasca povestea
si personajele.
Fiecare copil alege un cuvant specific din povestea ilustrata, precizeaza cu ce sunet incepe acesta.
Micii pictori isi autoevalueaza lucrarea pe care o vor expune intr-un loc stabilit.
La sectorul JOC DE ROL, "Micii actori" isi aleg jucarii carora le vor da viata, fiecare interpretand un personaj si rolul acestuia.
Fiecare rotatie a copiilor va pune in scena alte personaje care sunt intr-o calatorie " in lumea povestilor"
Sectorul JOC DE MASA"In lumea povestilor".
Prescolarii care vor alege acest sector vor avea de rezolvat puzzle-uri din povesti iubite, cu personaje indragite.
Vor lucra cate doi, lucru in grup, vor comunica intre ei iar cand vor finaliza, povestesc pe rand un fragment din poveste.
Aleg un personaj, fac o propozitie dezvoltata. despre acesta, precizeaza ce fel de personaj este si ce inseamna pozitiv si negativ.
Educatoarea face aprecieri colective si individuale la acest sector.
FINALITATEA ZILEI
In incheiere copiii cu ajutorul educatoarei vor face aprecieri asupra rezultatelor obtinute la fiecare sector de activitate.
Tablourile realizate la sectorul"Arta" vor fi pregatite pentru o expozitie pe gradinita.
Sunt acordate calificative "FOARTE BINE"( NOTA 10") si diplome de merit pentru intreaga activitate.
MOMENTELE PROIECTARII DIDACTICE
1.CAPTAREA ATENTIEI
S-a realizat prin prezentarea "Casutei povestilor" si a baghetei fermecate.
2. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR -
S-a facut in timpul conversatiei purtate la inceputul activitatii.
3. EXPLICAREA JOCULUI
Pentru ca jocul nostru sa fie distractiv va trebui sa raspunda doar copilul atins de bagheta.
Suntem atenti la felul cum povestim, precizam povestea si personajele.
Raspunsurile bune vor fi aplaudate.
4. DESFASURAREA PROPRIU-ZISA A JOCULUI
In prima parte a jocului se vor executa 2 variante ale acestuia iar celelalte se vor desfasura la sectorul BIBLIOTECA.
5. OBTINEREA PERFORMANTELOR.
Fiecare copil isi indeplineste sarcinile de lucru in mod independent demonstrand ca s-au atins obiectivele propuse.
6. ASIGURAREA RETENTIEI SI A TRANSFERULUI
Se realizeaza prin( varianta a V-a a jocului didactic), alegerea siluetelor, potrivirea intr-un decor adecvat si prin rezolvarea fisei individuale de lucru.
7. EVALUAREA PERFORMANTELOR
I. Feedback-ul s-a realizat prin recunoasterea povestilor, personajelor, interpretarea de roluri, autoapreciere.
II. Evaluarea s-a realizat in incheierea activitatii prin aprecieri individuale si colective si amenajarea unei expozitii cu lucrarile efectuate, fise de lucru independente si tablouri ( lucrari plastice).
SCENARIUL ZILEI
Activitatea zilei incepe cu INTALNIREA DE DIMINEATA.
Copiii sunt asezati in semicerc pentru a putea stabili fiecare un contact vizual cu toti membrii grupei.
Educatoarea, model de comportament, zambeste, ii priveste, transmite caldura si incurajare prin toate formele de comunicare- verbala, nonverbala.
1. SALUTUL( prima componenta a intalnirii de dimineata) porneste de la educatoare si este continuat de toti copiii grupei, fiecare face un compliment colegului, colegilor, doamnei educatoare.
IMPARTASIREA CU CEILALTI( a doua componenta a intalnirii de dimineata).
Schimbul de impresii, aducerea in prim plan a experientelor proprii, pareri despre o intamplare,un eveniment care l-au trait recent.
Acest moment solicita intreaga clasa si contribuie la realizarea unei intercunoasteri, la exprimarea libera in fata celorlalti, invatand sa asculte si sa-si exprime trairile.
Toti suntem foarte importanti astazi, vom fi mici vedete in fata musafirilor care va urmaresc cu multa dragoste intr-o zi frumoasa cu multe activitati.
Precizam anotimpul in care suntem, luna si ziua.
3. ACTIVITATEA DE GRUP( a treia componenta a intalnirii de dimineata)
4. NOUTATILE ZILEI( a patra componenta a intalnirii de dimineata).
Toate mesajele vor fi scurte, adresate direct, tuturor.
Va plac povestile? Vom face o calatorie in lumea povestilor si vom poposi la "Casuta povestilor".
Aici ne asteapta personaje indragite, bagheta fermecata.
Aceasta zi este o zi a surprizelor placute si fiindca stiu ca va plac povestile propun sa facem impreuna o calatorie in lumea minunata a povestilor.
Pentru inceput ne vom opri la "Casuta povestilor".
Cu ajutorul baghetei fermecate vom invita personajele si povestile indragite aici la noi. Prezint obiectivele si anunt titlul jocului. Primele doua variante ale jocului se vor desfasura frontal cu intreaga grupa, apoi mergem la fiecare centru, sector, explicand sarcinile ce le revin copiilor.
Dupa prezentarea centrelor, copiii isi aleg locul unde vor lucra pentru inceput, urmand sa se roteasca pe la toate centrele, in special toti vor trece pe la sectorul BIBLIOTECA, continuand jocul didactic si rezolvand fisa de munca independenta.
Rotatia grupurilor se va face in asa fel incat toti copiii sa participe la sectorul BIBLIOTECA.
Dupa incheierea activitatii la fiecare centru se va face evaluarea, autoevaluarea si coevaluarea.
Vom organiza o expozitie cu lucrarile de la ARTA si BIBLIOTECA.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 6209
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved