CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DE ACTIVITATE
GRUPA : mare
EDUCATOARE :
GR[DINITA
CATEGORIA ACTIVITATII : Activitate matematica
TEMA : ,, Al catelea fluturas si a cata floare lipseste ? "
SCOP :
a) Informativ :
- consolidarea reprezentarilor despre numaratul in limitele 1-
- utilizarea corecta a numeralului ordinal .
b) Formativ :
- dezvoltarea capacitatii de a diferentia aspectul ordinal de cel cardinal in numarare ;
- stimularea spiritului de observatie , a atentiei si a memoriei vizuale .
c) Educativ :
- cultivarea interesului pentru o exprimare corecta prin realizarea acordului intre
numeralul ordinal si substantiv ;
dezvoltarea dorintei de a aplica in joc cunostintele matematice dobandite ;
OBIECTIVE OPERATIONALE :
a) Cognitive :
sa numere corect in sir crescator in limitele 1-6 ;
sa utilizeze corect numeralele cardinale si ordinale ;
sa compare multimile prin aprecieri globale si prin punere in corespondenta ;
sa respecte acordul numeral - substantiv ;
sa numeasca vecinul mai mare sau mai mic al unui numar ;
sa foloseasca un limbaj matematic adecvat .
b) Psihomotorii :
sa sesizeze pozitia fiecarui numar in sirul numeric ;
sa indice obiectul care ocupa un anume loc in sir ( primul , al doilea .) ;
sa se deplaseze pentru a se grupa corespunzator sarcinilor primite in joc .
c) Afectiv - atitudinale :
- sa participe cu interes la activitate ;
sa colaboreze cu colegii pentru a rezolva sarcinile grupului .
SARCINA DIDACTICA : stabilirea locului obiectului in sirul numeric ;
folosirea corecta a numeralului ordinal .
ELEMENTE DE JOC : inchiderea si deschiderea ochilor , ascunderea , ghicirea ,
intrecerea , aplauzele , surpriza .
TIPUL ACTIVITATII : consolidare
STRATEGIA DIDACTICA :
a) Metode si procedee : explicatia , demonstratia , exercitiul , problematizarea ,
conversatia , jocul .
b) Mijloace de invatamant : suport cu buzunare, planse , material marunt ( fluturi
si flori ) , fise , medalioane cu cifre ( 1-6 ) ;
c) Forme de organizare : frontala , pe grupe , individuala .
EVALUARE : continua - prin analiza raspunsurilor si a modului de lucru , prin
observarea comportamentului si aprecieri stimulative .
DURATA : 25-30 min
Desfasurarea activitatii
Etapele activitatii |
Activitatea educatoarei |
Activitatea copiilor |
1. Organizarea activitatii |
Voi crea cadrul necesar bunei desfasurari a activitatii : -asezarea mobilierului in forma de careu ; -pregatirea materialului didactic . |
-colaborarea la ase- zarea mobilierului ; -stabilirea ordinei si disciplinei . |
2. Captarea atentiei |
Voi crea un climat favorabil activitatii: le voi arata ce am in piept - o floare si un fluturas. Descopar suportul cu buzunare pe care de asemenea sunt flori si fluturasi . |
- exprima dorinta de a primi si ei flori si fluturi . |
3. Enuntarea temei si a obiectivelor |
Cu aceste materiale ne vom juca jocul ,, Al catelea fluturas si a cata floare lipseste ? " La aceasta activitate fiecare copil trebuie sa numere corect , sa gaseasca locul fiecarui fluturas si a fiecarei flori care lipseste din sir. |
- retin denumirea jocului ; - asculta obiectivele . |
4. Reactualizarea cunostintelor |
- Pana la cat ati invatat sa numarati ? Solicit un copil sa numere crescator si des- crescator in limitele 1-6 . Chem un copil sa aseze intr-un sir orizontal ,,fluturasii" si sa-i numere . Alt copil va trebui sa aseze deasupra sirului format ,,florile", formand perechi intre un flu- turas si o floare . Numarati fluturasii si florile ! - Ce puteti spune despre cele doua multimi? |
- numara ; - asaza in sir la su- port ; - asaza fluturasii ; - asaza florile si formeaza perechi ; numara ; raspund : ,, Au tot atatea elemente " |
5. Dirijarea invatarii |
Explicarea regulilor jocului - La semnalul meu , toti copiii inchid ochii ; - La bataia mea din palme veti privi si veti spune ce s-a schimbat in sir , al catelea flutu- ras sau a cata floare lipseste ; Voi desfasura cu copiii un joc de proba , apoi jocul propriu-zis. |
asculta explicatiile ; participa la jocul de proba. |
6. Obtinerea performantei si asigurarea conexiunii inverse |
Jocul se va desfasura in mai multe etape : 1. Voi ascunde mai intai primul fluturas ; - Al catelea fluturas lipseste ? - Mai are pereche prima floare ? - In care multime sunt mai multe elemente ? - Dar mai putine ? Ascund pe rand toti fluturasii si toate florile pentru a putea folosi toate numeralele invatate ( primul-prima ,al doilea -a doua , etc . ) . Atrag atentia asupra acordului intre numeral si substantiv . Adresez intrebari despre vecinii fluturasilor sau a florilor care lipsesc . 2.Voi ascunde pe rand si ceilalti fluturasi si celelalte flori , pentru a identifica vecinii ; 3. In complicare voi ascunde cate doua ele- mente dintr-un sir . |
- prima floare nu are pereche , deci lip- seste primul fluturas - sesizeaza al catelea fluturas si a cata floare lipseste din fiecare sir ; - utilizeaza un limbaj adecvat ; - identifica vecinii obiectelor care lipsesc . - observa schimbarile ; - sesizeaza absen- ta a doua elemente . |
7. Asigurarea retentei si a transferului |
4. Voi prezenta copiilor o plansa in care sunt desenati sase copaci , intre care al doilea nu are frunze . - Al catelea copac este uscat ? 5. Voi desemna sase copii care sa formeze un sir in fata grupei . Voi cere unui copil sa identifice , legat la ochi al patrulea coleg din sir , etc 6. Distribui copiilor medalioane : 6 rosii, 6 al- bastre si 6 verzi cu cifre ( 1-6 ). Copiii trebuie sa se grupeze dupa culoarea medalionului , apoi sa se aseze in sir, fiecare ocupand locul indicat de cifra de pe medalion. |
- identifica prin nu- marare locul copacului in sir ; pipaie cu ochii inchisi ; numara ; - se grupeaza dupa culoare in cerculete apoi in sir si numara . |
8. Evaluare |
Distribui fise cu urmatoarele sarcini : - Coloreaza floarea care se afla inaintea celei de-a treia ; - Coloreaza balonul care se afla intre cel de-al patrulea si al saselea ; - Coloreaza prima si ultima steluta . Fixarea temei : - Cum se numeste jocul ? |
- intuiesc imaginile; - rezolva sarcinile ; - verifica ; - corecteaza ; - numesc jocul . |
9. Incheierea activitatii |
Voi face aprecieri asupra participarii si a comportamentului in timpul activitatii . |
- asculta aprecierile. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 10446
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved