CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
Proiect de activitate
DATA:
GRADINITA
GRUPA mica
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoasterea mediului
CAPITOLUL: Mediul natural
TEMA DE ZI: Plante - fructe. Infatisare, alcatuire, mod de folosire
SUBIECTUL LUDIC: "Marul"
TIPUL DE ACTIVITATE: Comunicare-invatare
ACTIVITATEA DE INVATARE: Observari spontane si dirijate, exercitii de descriere a caracteristicilor plantelor
OBIECTIV DE REFERINTA:
Perceperea sistematica si organizata a compoentelor mediului natural si a relatiilor dintre ele in cadrul ecosistemului
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Cognitive:
O.C.1. - sa denumeasca imaginile prezentate de educatoare;
O.C.2. - sa enumere partile componente ale plantei;
O.C.3. - sa numeasca forma si culoarea marului;
O.C.4. - sa exemplifice moduri de utilizare a fructelor;
O.C.5. - sa descopere senzorial fructul.
Psihomotrice:
O.PM.1 - sa adopte o pozitie corecta in timpul lucrului;
O.PM.3.. - sa-si dirijeze efortul oculomotor catre centrul de interes vizat;
Afective:
O.A.1. - vor manifesta interes pentru insusirea unor cunostinte noi;
O.A.2. - vor trai satisfactia descoperirii.
STRATEGII DIDACTICE: Mixta
Metode: conversatia, observatia, explicatia, demonstratia, joc, exercitiul
Forme de organizare: frontala, cu sarcini individuale
Resurse:
materiale: planse, jetoane cu fructe, caiet special
temporale: 10-15 min.
bibliografice: Maria Matasaru (si colaboratorii), "Proiectarea didactica in invatamantul prescolar", Editura "Activ", Bacau, 2004;
spatiale: sala de grupa
Modalitati de evaluare: aprecieri verbale
Momentele activitatii |
Obiective |
Continuturi si sarcini de instruire |
Strategii didactice |
||
Metode |
Mijloace |
Forme |
|||
1. Moment organizatoric |
Se vor asigura conditiile optime pentru desfasurarea activitatii. | ||||
2. Captarea atentiei 1 min. |
Se va prezenta copiilor cosul cu legume sub forma de surpriza. |
demonstratia conversatia |
frontala |
||
3. Actualizarea cunostintelor - ancora 2 min. |
Educatoarea solicita prescolarilor sa-si aminteasca din lectiile anterioare cunostintele despre legume: denumirile legumelor; partile componente ale plantei; utilizare |
conversatia explicatia |
cosul cu legume |
frontala |
|
4. Anuntarea temei si a obiectivelor 1 min. |
|
Propunatoarea prezinta plansa cu marul, anunta tema si obiectivele urmarite. |
explicatia |
frontala |
|
5. Prezentarea continutului. Dirijarea invatarii 6 min. |
Educatoarea va denumi partile componente ale plantei oferind detalii pe baza plansei. Li se cere copiilor sa denumeasca si ei partile componente ale plantei. Educatoarea denumeste si prezinta partile componente ale fructului (marului): coaja, miez, seminte si codita. Li e cere copiilor sa denumeasca si sa arate partile componente ale fructului. |
conversatia demonstratia exercitiul |
planse mar |
frontala individuala |
|
6. Obtinerea performantei 2 min. |
Copiii sunt rugati sa aleaga din cosulete jetoanele cu mere si sa le aseze pe ramurile copacului. |
explicatia exercitiul |
jetoane, plansa |
individuala |
|
7. Feedback-ul 1 min. |
Se organizeaza un joc-exercitiu "Spune DA sau NU": Marul are culoare albastra? Marul e de forma rotunda? Merele se culeg iarna? etc. |
conversatia jocul |
frontala |
||
8. Evaluare 1 min. |
O.C.3 |
Se realizeaza permanent, pe parcursul activitatii. Se acorda aprecieri verbale si stimulente. |
conversatia aprecierea |
stimulente |
frontala si individuala |
9. Asigurarea retentiei si realizarea transferului extern 1 min. |
O.C.6 |
Copiii denumesc la cererea educatoarei cateva moduri de utilizare a fructelor in stare proaspata si conservata. |
conversatia |
frontala |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7542
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved