CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DE ACTIVITATE
Grupa: mijlocie
Tema: ,,Cand, cum si de ce se intampla?''
Subtema ,,Cosul cu fructe de tomna"
Tema zilei:,,Surprize de la Zana Toamna"
Tipul de activitate: consolidare de priceperi si deprinderi
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
Scopul: Dezvoltarea spiritului de observatie si imbogatirea materialului perceptiv si a reprezentarilor prin actiunea directa cu obiectele, prin sesizarea insusirilor lor (forma, culoare, marime);
Consolidarea unor priceperi si deprinderi de manipulare a materialelor puse la dispozitie, in vederea realizarii unor lucrari;
Dezvoltarea memoriei, atentiei si gandirii.
NR. CRT. |
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGIA DIDACTICA |
EVALUARE (instrumente si indicatori) |
1. |
Moment organizatoric |
aerisirea salii de grupa; aranjarea mobilierului; pregatirea materialelor didactice necesare temelor propuse pentru cele trei sectoare; intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa si asezarea acestora in cerc. |
- frontal; |
Comporta mentul copiilor |
2. |
Captarea atentiei |
Prezenta in sala de grupa a Zanei care le aduce surprize. Se realizeaza intuirea materialelor existente la cele trei sectoare: joc de masa, arta si biblioteca (cercetarea centrelor de interes). |
- frontal; - observatia, conversatia |
Gradul de interes manifestat pentru materialul pus la dispozitie. |
3. |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Se anunta tema si obiectivele: Joc de masa: ,,Recostituim intregul" Arta: Desen ,,Coloram fructe de toamna'' Biblioteca: Joc-exercitiu - ,,Spune ce stii despre." |
-frontal -conversatia, expunerea, explicatia. |
Capacitatea de a asculta recomandarile, indicatiile. |
4. |
Desfasurarea jocurilor pe arii de stimulare |
Indrumarea copiilor de catre educatoare sa se joace acolo unde doresc; copiii sunt ajutati si de mediul educational. Biblioteca: - copiii vor extrage cate un plic din saculetul fermecat, il deschid si vor spune ce stiu despre fructele si legumele de toamna. Vor fi ajutati cu intrebari, daca este cazul. Joc de masa - copiii au de reconstituit intregul (puzzle frunze, fructe si legume de toamna, pornind de la modelele date) Arta: - copiii vor colora fructe de toamna, apoi le vor realiza o carte din aceste imagini. Se va trece pe la fiecare sector, pentru verificarea intelegerii sarcinilor ce urmeaza a fi duse la bun sfartit. Se va interveni pe parcursul desfasurarii activitatilor, corectandu-i daca este nevoie. |
pe grupuri, individual. - observatia, conversatia, explicatia, jocul. -puzzle, jetoane reprezentand frunze, fructe si legume de toamna, saculetul fermecat. |
Identificarea preferintelor copiilor. Capacitatea de a recunoaste fructele si legumele. Capacitatea de analiza, de a reconstitui intregul. Deprinderea de a colora imagini, de a perfora foile si de a realiza o carte . Raspunsurile si exprimarea corecta a copiilor. Modul de interactiune in cadrul grupului. Comportamen-tul copiilor |
5. |
Evaluarea performantei |
Se trece in grup pe la fiecare centru de interes pentru evaluarea rezultatelor. |
- frontal -conversatia, analiza; |
Autoevaluarea |
6. |
Incheierea activitatii |
Aprecieri globale si individuale privind implicarea copiilor in activitate. |
- frontal -conversatia; |
Receptivitatea copiilor. Modul de implicare in activitati |
Tema activitatii: ,,Darurile Zanei Toamna''
DS -Activitate matematica
DOS -Activitate practica
Obiective operationale:
Cognitiv-formative:
o Sa formeze grupe dupa criteriile date (forma,culoare si marime);
o Sa foloseasca un limbaj matematic corespunzator;
Psiho motorii:
o Sa raspunda corespunzator cerintei;
o Sa manipuleze rapid materialele puse la dispozitie pentru realizarea sarcinei;
o sa lipeasca materialele puse la dispozitie intr-un mod original
o Sa pastreze o pozitie corecta in timpul activitatii.
Afectiv atitudinale:
o Sa coopereze pentru realizarea sarcinilor individuale si de grup;
o Sa-si exprime opinia fata de lucrarea propie si fata de lucrarile celorlalti, motivandu-si parerile;
Strategia didactica:
Metode si procedee: observatia, conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, jocul, evaluarea ;
Forme de realizare : frontal, individual;
Mijloace de invatamant :
imagini reprezentand
Evaluarea:
Continua: prin observarea comportamentului copiilor, prin analiza actiunilor si a raspunsurilor, corectarea imedita a greselilor, stimulare verbala si prin aplauze;
Finala: aprecieri verbale ;
Eveniment didactic |
Continut stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
||||
1. Moment organizatoric |
Crearea conditiilor necesare bunei desfasurari a activitatii: -amenajarea spatiului de desfasurare a activitatilor; -pregatirea materialului demonstrativ si distributiv; -introducerea copiilor in sala de grupa interpretand cantecul ,,Bate vantul frunzele'' |
Deprinderea de a se pregati pentru activitate, de a ocupa locul , de a se linisti. |
|||||
2. Captarea atentiei |
Se citeste scrisoarea de la Zana in care ii roaga pe copii sa o ajute sa aranjeze jetoanele pe care Vantul i le-a imprastiat. |
Explicatia Conversatia Surpriza |
Comportamentul copiilor |
||||
3. Anuntarea temei si a obiectivelor |
Astazi vom juca jocul ,,Darurile Zanei Toamna" Copiii sunt informati ca vor sorta fructe dupa un criteriu dat (forma,marime ,culoare) iar cu materialele de pe masute vor realiza o surpriza pentru Zana Toamna. |
Conversatia Explicatia |
Comportamentul copiilor |
||||
4.Explicarea regulilor de joc |
Pentru a o face pe Zana Toamna sa zambeasca copiii trebuie sa fie atenti la mine, sa raspunda corect, sa ridice mana atunci cand doresc sa raspunda, sa aplaude colegii atunci cand dau un raspuns corect sau sa-i ajute cand acestia au nevoie. |
Conversatia |
Gradul de interes manifestat |
||||
5. Desfasurarea jocului de proba |
Pentru inceput ei sunt rugati sa priveasca cu atentie tabloul expus in fata lor si li se cere sa ajeze jetoanele pe care le-a imprastiat Vantul si sa denumeasca multimile formate. Educatoarea propune sarcina de grupare dupa criteriul formei,culorii, marimii. |
Observatia Conversatia Explicatia Jocul Problematizarea Tehnica ,,Mana Oarba'' |
Evaluarea orala si practica Raspunsurile copiilor |
||||
6.Desfasurarea propiu-zisa a jocului Consolidarea deprinderilor de grupare dupa criterii |
Educatoarea solicita identificarea materialelor din cosulete. Cere gruparea fructelor dupa forma ( grupa merelor si grupa perelor). Propune gruparea dupa culoare. Propune gruparea dupa marime. Propune gruparea dupa culoare si marime a perelor (grupa perelor mari si galbene, grupa perelor mici si galbene, grupa perelor mici si verzi). Copiii primesc medalioane cu fructe de diferite culori si marimi. Tranzitie:,, Catre baie ne-dreptam'' |
Explicatia Exercitiu |
Capacitatea de sortare si clasificare a jetoanelor dupa criteriile indicate |
||||
7. Obtinerea performantei si asigurarea transferului |
Educatoarea propune o surpriza pentru Zana Toamna si invita copiii sa lucreze cosuri cu fructe . Copiii lipesc doar acele fructe care sunt la fel cu cele de pe medalionul lor (forma, culoare, marime) Educatoarea explica modul de realizare a lucrarii Sunt solicitati 2-3 copii sa repete ce au de lucru Educatoarea solicita atentie in realizarea lucrarii si aminteste cerintele privind corectitudinea, acuratetea lucrarii, precum si cooperarea intre copii. Se realizeaza exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii. Se trece la realizarea propriu- zisa a surprizei (cosul cu fructe). Educatoarea indruma copiii stimulandu-le incredrea in fortele proprii, incurajandu-i. Atmosfera de lucru este relaxanta ,copii lucreaza ascultand cantece de toamna . |
Observatia Explicatia Lucru in perechi Demonstratia |
Modul de cooperare si implicare al copiilor Acuratetia lucrarii Corectitudinea |
||||
8.Evaluarea activitatii |
Dupa expirarea timpului se evalueaza lucrarile realizate de copii. Copiii se autoevalueaza prin rezultatele obtinute de colegii lor. |
Observatia Turul galeriei Conversatia |
Gradul de interes pentru lucrarea personala si a colegilor. |
||||
9. Incheierea activitatii |
Cele mai frumoase lucrari se pun in plic pentru a fi trimise Zanei Toamna. |
Conversatia |
Receptivitatea copiilor Modul in care s-au implicat in activitate |
||||
Categoria de activitate: ALA II (Activitati liber alese)
Tema activitatii: "Stafeta"
Forma de realizare Joc de miscare
Scopul activitatii Destinderea copiilor printr-o forma atat instructiva cat si reconfortanta; dezvoltarea atentiei, sociabilitatii copiilor, formarea unor relatii de prietenie si cooperare.
Obiective operationale:
Sa respecte regulile impuse de joc si regulile de disciplina;
Sa coopereze in vederea realizarii obiectivului propus;
Sa manifeste interes participand cu placere la activitate;
Strategia didactica:
o Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, jocul;
o Forme de realizare : pe grupe, individual.
o Mijloace didactice : cosulete, fructe, cercuri
Modalitati de evaluare :
o Continua - prin observarea actiunii copiilor, a respectarii regulilor jocului;
o Finala - prin desemnarea echipei castigatoare.
Locul de desfasurare Sala de grupa
Durata 20- 25 minute
Material bibliografic: ,,Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii", Bucuresti 2005
"Jocuri si exercitii pentru dezvoltarea fizica a prescolarilor", S. Dima, I. Sima, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 2004
Desfasurarea jocului ,,Stafeta''
NR. CRT. |
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGIA DIDACTICA |
evaluare (instrumente si indicatori) |
Moment organizatoric |
Se creeaza un spatiu suficient pentru desfasurarea jocului. Se pregatesc cele necesare si se asigura disciplina prin cerinte verbale. |
- frontal |
Comportamentul copiilor |
|
Captarea atentiei |
Se prezinta copiilor materialele necesare desfasurarii jocului (cosulete, fructe ) |
- frontal; conversatia, |
Gradul de interes manifestat pentru materialul prezentat |
|
Anuntarea si explicarea jocului |
Se anunta jocul Stafeta si se explica regulile acestuia : impartirea grupei de copii in doua echipe (echipa merelor rosii, echipa merelor galbene) Doi copii, cate unul din fiecare echipa se vor intrece, alergand si sarind din cerc in cerc, aducand cat mai repede merele in cosul echipei pe care o reprezinta. Echipa care va umple prima cosul va fi desemnata castigatoare.. REGULI: - ne putem incuraja colegii; - nu avem voie sa tipam; |
-frontal -conversatia, explicatia |
Capacitatea de a asculta recomandarile, indicatiile. |
|
Desfasurarea jocului de proba |
Copiii sunt asezati pe doua randuri. Vom desfasura impreuna un joc de proba. Daca se impune voi da explicatii suplimentare. |
-pe grupe, in perechi ; - demonstratia, explicatia. |
Gradul de intelegere al regulilor jocului |
|
Desfasurarea propriu-zisa a jocului |
Jocul se repeta pana cand toti copiii au participat la intrecere. Se intervine numai daca copiii intampina greutati sau incalca regulile stabilite. |
-pe grupe, in perechi ; |
Respectarea regulilor. Interesul acordat jocului |
|
Incheierea jocului |
Se fac aprecieri globale si individuale privind implicarea copiilor in activitate. Copiii vor primi recompense |
-frontal, pe grupe ; - conversatia ; - recompense. |
Comportamentul copiilor in cadrul jocului. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2214
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved