Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Poezii si cantece

DE ACTIVITATE - JOC DIDACTIC: RASPUNDE REPEDE SI BINE

Gradinita



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 14 III

GRADINITA: UILEACU DE CRIS



GRUPA: COMBINATA (nivel II )

EDUCATOARE

CATEGORIA DE ACTIVITATE: ACTIVITATE INTERDISCIPLINARA

( EDUCAREA LIMBAJULUI-ACTIVITATE MATEMATICA)

MIJLOC DE REALIZARE SI TEMA:

JOC DIDACTIC: RASPUNDE REPEDE SI BINE!

SCOP formarea deprinderii de a despartii cuvintele in silabe;

consolidarea deprinderii de a forma grupe de obeicte dupa un criteriu dat;

consolidarea deprinderii de a raporta numarul la cantitate si invers.

OBIECTIVE OPERATIONALE

sa raspunda in propozitii corecte din punct de vedere gramatical intrebarilor

adresate de educatoare;

sa denumeasca ceea ce vad in imaginile primite;

sa desparta corect in silabe cuvintele reprezentate in imaginile pe care le-au primit;

sa formeze multimi de obiecte corespunzatoare numarului de silabe al cuvantului cerut;

sa raporteze corect numarul la cantitate si invers;

sa manifeste interes si buna dispozitie pe tot parcursul activitatii;

sa participe ca ascultator si ca vorbitor la activitatea organizata;

sa respecte regulile jocului pe tot parcursul desfasurarii acestuia.

STRATEGII DIDACTICE

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul

MATERIAL DIDACTIC: jetoane cu imagini reprezentand aspecte caracteristice primaverii( "primavara", mamaruta, fluturas, ciuperca, nori, polaie, soare, ghiocel, umbrela,sapa, soare etc), papusa Zambarici, jucarii, jetoane cu cifre, masinuta.

REGULILE JOCULUI copilul solicitat va denumi desenul din imaginea primita, dupa

care il va despartii in silabe, precizand numarul acestora.Un alt

copil va forma o multime cu atatea elemente cate silabe a avut

cuvantul enuntat de colegul sau iar apoi va asocia multimii

cifra corespunzatoare.

ELEMETE DE JOC: surpriza, aplauzele, manipularea materialelor.

DURATA: 30-35 MINUTE

BIBLIOGRAFIE:

M.E.N., (2005), PROGRAMA ACTIVITATILOR INSTRUCTIV-EDUCATIVE IN GRADINITA DE COPII, ED. V&I INTEGRAL, BUCURESTI;

HANGANU, I., RACLARU, C., (2005), JOCURI PENTRU PRESCOLARI-CULEGERE-, ED. ARAMIS, BUCURESTI;

www.didactic.ro - invatamant prescolar

CONTINUTUL ACTIVITATII

NR.

CRT.

ETAPELE

LECTIEI

ACTIVITATEA

EDUCATOAREI

ACTIVITATEA

COPIILOR

MOMENT ORGANIZATORIC

aerisirea salii de grupa;

- aramjarea scaunelelor in forma de semicerc;

- pregatirea materialelor necesare desfasurarii activitatii;

- organizarea intrarii ordonate a copiilor in sala de grupa.

- intra ordonat in sala de grupa si ocupa loc pe scaunele.

2.

CAPTAREA

ATENTIEI

- voi prezenta copiilor musafirii care au venit sa ii vada la activitate, precum si pe prietenul lor, papusa Zambarici care a auzit ca la activitatea de azi copiii vor avea musafiri si de aceea m-a rugat sa il aduc si pe el sa se joace impreuna cu ei.

vor saluta musafirii si

Isi vor manifesta bucuria cauzata de revederea cu Zambarici.

3.

REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR

- voi purta o scurta conversatie cu copiii legata de anotimpul primavara si cateva aspecte specifice acestui anotimp.

vor participa la conversatie, formuland raspunsuri la subiect si in propozitii corecte din punct de vedere gramatical

4.

ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

- voi anunta copiii ca la activitatea de azi m-am gandit sa desfasuram un joc in care ei vor despartii cuvinte in silabe, vor forma multimi de obiecte, jocul numindu-se RASPUNDE REPEDE SI BINE!

- voi solicita repetarea titlului jocului pentru fixare.

vor asculta cu atentie enuntarea temei si a obiectivelor, repetand titlul jocului, la solicitarea mea pentru fixare.

5.

DIRIJAREA

INVATARII

a)ENUNTAREA REGULILOR JOCULUI

Pentru inceput voi atentiona copiii ca pentr ca jocul nostru sa fie eficient va trebui sa ma asculte cu multa atentie fiindca voi enunta regulile jocului care se cer a fii respectate pe tot parcursul activitatii.

- voi formula cerintele(regulile jocului), respectiv ca in timp ce ei vor sta cu ochii inchisi, Zambarici va alege o imagine pe care o va trimite cu o masinuta unuia dintre ei.Copilul la care a ajuns masinuta va intui imaginea si va denumi ceea ce vede in imagine, dupa care va despartii cuvantul in silabe, precizand numarul acestora.Un alt copil va avea apoi sarcina de a forma o multime cu atatea elemente cate silabe a avut cuvantul enuntat anterior, asociind si cifra corespunzatoare multimii.

vor asculta cu atentie si interes enuntarea regulilor jocului.

b) JOCUL DE PROBA

c) REALIZAREA JOCULUI CU COPIII

d) COMPLICAREA JOCULUI

- pentru a verifica daca regulile jocului au fost intelese, voi organiza un joc de proba.

- daca regulile au fost intelese de copii voi trece la desfasurarea efectiva a jocului cu copiii, in caz contrar, voi reveni cu explicatii suplimentare.

- voi desfasura jocul cu copiii, urmarind respectarea regulior jocului, exprimarea corecta a copiilor, despartirea corecta a cuvintelor in silabe, asocierea corecta a elementelor multimilor cu numarul silabelor cuvintelor precum si raportarea corecta a numarului la cantitate.

- in complicarea jocului voi cere copiilor sa gaseasca ei cuvinte cu pe baza unui numar dat de silabe, respectiv , voi face modificari la multimile de jucarii, ei avand sarcina de a descoperii schimbarile

vor participa la jocul de proba, demonstrand ca si-au insusit regulile de joc.

- vor participa activ si manifestandu-si buna dispozitie pe tot parcursul desfasurarii jocului, respectand cerintele formulate de mine la inceputul activitatii.

- raspunsurile corecte vor fii aplaudate.

- vor asculta formularea noilor cerinte, desfasurand jocul in conformitate cu acestea.

EVALUAREA ACTIVITATII

- o voi realiza prin aprecieri verbale colective si individuale referitoare la respectarea regulilor jocului, gradul de participare al copiilor la joc, corectitudinea executarii sarcinilor, disciplina.

vor asculta aprecierile si recomandarile facute, aplaudand copiii care s-au remarcat prin activitate, disciplina, corectitudinea executarii sarcinilor.

7.

INCHEIEREA ACTIVITATII

o voi realiza prin interpretarea a 1-2 cantece inspirate de imaginile folosite la activitate ( la alegerea copiilor).

- voi oferi recompense copiilor, dupa care voi organiza iesirea ordonata a copiilor din sala de grupa.

vor intona 1-2 cantece( in limita timpului disponibil), vor primi recompensele, dupa care vor iesi ordonat din sala de grupa.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 4464
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved