CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DIDACTIC
Institutor :
Gradinita cu Program Normal nr.2
Bumbesti-Jiu, Colegiul Mihai Viteazul
Jud Gorj
Grupa mijlocie
Domeniul - natura
Categoria activitatii ; Cunoasterea mediului
Tema activitatii :'' MORCOVUL''
Mijloc de realizare: Observare
Scopul Educarea procesului de percepere sistematica si analitca a unei legume in vederea desprinderii insusirilor ei caracteristice - culoare , marime , forma , asperitate , miros , gust si a partilor ei componente.
Largirea orizontului copiilor prin date cu privire la locul unde creste morcovul,intrebuintarile si valoarea lui in alimentatie.
Imbogatirea si activizarea vocabularului cu cuvintele : potocaliu, alungit, crestat, gros, subtire, lung, scurt.
OBIECTIVE CADRU :
Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator.
Utilizarea unui limbaj adecvat in prezentarea unor aspecte din natura si din mediul inconjurator
OBIECTIVE DE REFERINTA
Sa cunoasca unele elemente componente ale legumelor de toamna
Sa recunoasca anumite schimbari si transformari ale legumelor de toamna
Sa comunice impresii, idei pe baza observarilor efectuate
Sa aplice norme de comportare specifice sanatatii
EXEMPLE DE COMPORTAMENTE
Sa descopere componentele legumelor de toamna prin antrenarea tuturor organelor de simt
Sa adreseze intrebari in legatura cu cele observate
Sa exprime descoperirile si ideile sale utilizind un limbaj adecvat
Sa participe alaturi de adulti la actiuni practice diverse
Sa participe cu interes pe toata durata activitatii
STRATEGII DIDACTICE :
Metode si procedee : observarea, conversatia, explicatia, instructajul verbal, problematizarea, demonstratia
Mijloace de invatamant : morcovi de diferite feluri, patrunjel, morcovi taiati, razatoare, cutit,robot de bucatarie, servetele de hartie.
Forma de organizare : frontala
Documentare bibliografica
Metoda proiectelor la varste timpurii - Miniped Bucuresti 2002
Programa activitatilor instructiv educative in gradinita de copii - 2000
Cunostinte despre natura si om in gradinita de copii
NR crt |
Evenimente didactice |
Detalierea etapelor si continuturilor situatiilor de invatare |
Dominante vizate : Asimilare, formare |
Evaluare |
|
forme |
Instrumente |
||||
Organizarea activitatii Captarea Atentiei Anuntarea temei Dirijarea invatarii Obtinerea performantei Incheierea activitatii |
Se vor efectua toate pregatirile pentru buna desfasurare a activitatii : aerisirea clasei, aranjarea scaunelelor si masutelor sub forma de careu deschis Masa educatoarei va fi adusa in fata careului si vor fi dispuse in ordine toate materialele necesare. Cu ajutorul copiilor de serviciu vor fi distribuite materialele necesare fiecarui copil, asezate pe farfurie de plastic. Apoi se va trece la pregatirea copiilor pentru activitate, respectiv, intrarea lor organizata, asezarea lor la locuri, controlul tinutei. Se va face sub forma de surpriza ( cosul de legume trimis de Zana Toamnei) Astazi, copii vom observa o leguma de toamna si anume - morcovul - La inceput se va face o intuire libera, stimuliand copii sa comunice independent tot ce au constatat Voi ridica un morcov cu toate partile componente si orientez observarea copiilor cu ajutorul intrebarilor ce parti observati la morcov ? ce creste deasupra pamantului ? ce creste in pamant care este partea care se mananca ? cum se numeste aceasta parte ? seamana aceasta radaina cu a ridichii ? de ce nu seamana ? mai cunoastati alta planta a carei radacina se mananca ? Voi prezenta un patrunjel pentru a exemplifica discutiile anterioare.Copii sunt bapoi indrumati sa ia in mana morcovul cu frunze si sa studieze frunza priviti ! - din ce sunt alcatuite frunzele ! cu ce le putem asemana ? cum este asezata pe codita ? ce culoare au ele ? In continuare la indemnul meu toti copii vor lua in mana radacina morcovului - sa privim bine morcovul ! ce culoare are morcovul ? priviti morcovul vostru si pe al vecinilor, apoi priviti-l si pe al meu ! Sunt toti la fel de mari ? sa observam ce forma are, cu ce se aseamana, cum este morcovul in partea de sus si in partea de jos sa desenam in aer forma unui morcov sa pipaim bine morcovul si sa spunem ce observam in partea lui de jos si de jur imprejur sa incercam sa-l rupem in doua ! de ce nu putem sa-l rupem usor in doua ! cum este el ? sa curatam morcovul cu cutitasele ! ce se desprinde de pe el ? sa taiem morcovul in doua, ce observam inauntrul lui ? sa gustam morcovul, care parte este mai dulce ? sa mirosim morcovul, cum este mirosul lui ? In continuare voi da pe razatoare o bucata de morcov pentru a demonstra ca este tare, voi taia in lungime morcovul,separand partea exterioara de mijlocul lui, voi taia rondele pentru a privii impreuna cu copii morcovul in sectiunea orizontala. Voi demonstra obtinerea sucului cu ajutorul robotului de bucatarie ; copii vor gusta sucul de morcovi In continuare voi insista asupra motivarii necesitatii de a consuma morcovi ; va plac morcovii ? de ce trebuie sa consumam morcovi si ce trebuie sa facem cu ei inainte de ai manca ? Voi prezenta intrebuintarile morcovului, iar in continuare prepar cu ajutorul copiilor o salata de morcovi Pentru a preciza locul unde cresc si modul lor de cultivare voi antrena copii : unde cresc morcovii ? cand se scot morcovii din pamant ? cine are grija de cresterea lor ? cumtrebuie ingrijiti morcovii pentru a creste mari ? joc '' completeaza ce lipseste'' Voi incepe propozitii iar copii vor continua adaugand insusirea ceruta de context : morcovul are culoarea , el este maiin partea de sus,mai.in partea de jos Voi face aprecieri individuale si generale si voi servi copii cu diferite preparate din morcovi |
Copii intra in sala de grupa cantand cantecul : '' Toamna'' Asculta Asculta Tulpina, frunze, radacina Frunze,tulpina Radacina Nu seamana Este lunguiet Pastarnac, patrunjel Sunt foarte crestate manunchi verde Portocaliu Unii sunt mai lungi, altii mai scurti, unii sunt mai grosi, altii mai subtiri Oval alungita Firisoare mici cu care isi ia hrana din pamant Se rupe greu Este tare O pielita subtire O parte carnoasa Are gust dulceag si miros placut Vitamine Ii spalam In gradina Toamna Gradinarul Sapati pliviti de buruieni si udati Portocalie Mai gros,mai subtire |
Chestionare orala Chestionare orala Chestionare orala Chestionare orala |
Conversatie euristica Impuls emotional Conversatie euristica Conversatie euristica Conversatie euristica |
|
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 11653
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved