CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DE ACTIVITATE
ACTIVITATEA: Artistico-plastica
TEMA: OMUL DE ZAPADA
TIPUL DE ACTIVITATE: de evaluare
FORMA DE REALIZARE: modelaj
SCOPUL:exersarea deprinderilor tehnice specifice modelajului; educarea dragostei de munca si a respectului fata de produsele acesteia; educarea capacitatii de a aprecia si a crea frumosul artistic
OBIECTIVE OPERATIONALE:
COGNITIVE:
O1-sa intuiasca materialele folosite pentru realizarea lucrarii(coca, piper, morcovi, palarii confectionate din hartie colorata,maturi confectionate din bete de chibrituri, macheta unde vor fi asezati oamenii de zapada);
O2-sa pregateasca materialul de modelat (coca) prin framantare, rupere;
O3-sa indice modul de realizare a omului de zapada avand ca baza un model;
PSIHOMOTORII:
O4-sa modeleze prin miscarea translatorie a palmelor fata de planseta, prin miscari circulare, aplatizare, apasare;
O5-sa redea forme de dimensiuni diferite prin aplicarea unor tehnici alternative ale modelajului;
O6 sa modeleze dupa tehnica prezentata, un om de zapada (din parti componente), ducand lucrarea la bun sfarsit;
AFECTIVE:
O7-sa coopereze in realizarea unor lucrari plastice complexe;
O8-sa aprecieze obiectiv lucrarea proprie si pe cele ale colegilor, dupa criteriile date;
.
STRTEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: exercitiul, conversatia, exlicatia, observatia, demonsratia, problematizarea
MIJLOACE DIDACTICE: un om de zapada artificial, o macheta reprezentand o gradina imprejmuita cu un gardut si ornata cu brazi, coca, plansete, morcovi, piper, palarii din hartie colorata, maturi din bete de chibrituri
FORMA DE ORGANIZARE: frontal / individual
DURATA: 30 de minute
EDUCATOARE: EDU MARILENA DANIELA
MOMENTELE ACTIVITATII |
OB. OP. |
CONTINUTUL INSRUCTIV-EDUCATIV |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
I.Momentorganizatoric |
asigurarea conditiilor igienico-sanitare, amenajarea salii de grupa; aranjarea mobilierului; pregatirea materialului didactic; organizarea colectivului de copii; |
conversatia explicatia | ||
II.Captarea atentiei III.Anuntarea temei |
|
Captarea atentiei se va face cu ajutorul unui om artificial de zapada, care aduce cu el o ghicitoare si o poezie. "Bate vantul suparat, Fulgi de nea a scuturat, Si pamantul a-mbracat. Copiii si-au pus manusi, Si-au pornit la sanius. De ghicit vezi, nu e greu, Ce anotimp e dragul meu?" (IARNA) Se vor recapitula cateva trasaturi caracteristice ale anotimpului iarna, precum si jocurile copiilor iarna (se dau cu sania, fac oameni de zapada, etc.) Pentru ca nu poate vorbi, omul de zapada a adus cu el o poezie: "Eu sunt omul de zapada / Asezat in colt de strada, Vantul si cu soarele, / Mi-au topit picioarele. Chiar daca-s mai mititel, / Nu sunt suparat defel. Fulgii cand incep sa cada, / Se asterne iar zapada. Toti copiii vor veni, / Impreuna vor munci, Pe loc ma vor modela / Si-n gradina eu voi sta." "Astazi vom modela oameni de zapada, pe care la sfarsit ii vom aseza in aceasta gradina". |
conversatia dialogul problemati- zarea dialogul observatia conversatia exlicatia dialogul |
frontal frontal |
IV.Desfasurarea activitatii |
O1O2 O3 O4 O5 O6 O6 |
Intuirea materialului didactic Se va intui materialul didactic aflat pe masute.(coca, planseta, piperul, morcovul, palariile colorate, maturile din bete de chibrituri). Demonstrarea tehnicii de lucru Educatoarea le demonstreaza copiilor modul de lucru, modeland un om de zapada format din trei parti componente. Ii asaza palaria, ii pune ochi si nasturi din piper, ii da o maturica si apoi il asaza in gradina special pregatita. Exercitii pentru incalzirea muschilor fini ai mainii Se vor executa cateva exercitii pentru incalzirea muschilor fini ai mainii: "Suntem fulgi de nea si zburam prin aer." "Ne imaginam ca in clasa este frig si ne incalzim mainile" "Facem bulgari de zapada" "Cantam la pian" "Scuturam manutele" Realizarea lucrarilor de catre copii Copii framanta coca, o rup si modeleaza prin miscarea translatorie a palmelor bulgari din coca si ii asaza sub forma unui om de zapada, caruia ii pun palarie, ochi, nasturi si matura. Educatoarea va ajuta copiii neindemanatici, va da indicatii individuale suplimentare, va corecta eventualele greseli. |
converatiadialogul explicatia demonstratia exercitiul dialogul explicatia exercitiul |
individual frontal frontal frontal individual |
V.Evaluarea performantelor VI. Incheierea activitatii |
O7O8O8 |
Se vor analiza lucrari reusite si mai putin reusite. Criterii de evaluare: -acuratetea lucrarii -estetica lucrarii Se fac aprecieri finale cu privire la inteaga activitate. Lucrarile tuturor copiilor vor fi expuse pe macheta special realizata. |
conversatia conversatia |
frontal frontal |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 9648
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved