CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DIDACTIC
DATA:
GRADINITA
GRUPA: mica
EDUCATOARE
DEN. ACTIVITATII: Matematica
TEMA: "A cata jucarie este
TIPUL ACTIVITATII: dobindire de cunostine
SCOPUL ACTIVITATII
formarea deprinderii de a folosi corect numeralele ordinale in limitele 1-3 pentru a stabilii locul fiecarui numar in sirul numeric.
OBIECTIVE OPERATIONALE
sa numere corect in limitele 1-3 folosind numeralul cardinal;
sa numere corect in limitele 1-3 utilizand numeralul ordinal;
sa foloseasca numeralul ordinal pentru a preciza locul unui numar in sirul numeric;
sa verbalizeze actiunile folosind un limbaj matematic adecvat.
METODE SI PROCEDEEE: - explicatia
- demonstratia
- exercitiul
- conversatia
- problematizarea
MIJLOACE DE INVATAMANT:
a)material didactic: jucarii diferite, cosulete, stimulente.
b)material bibliografic: "Programa activitatilor instuctiv-educative din gradinita de copii",M.E.N, Bucuresti 2000.
DURATA
Desfasurarea activitatii
Etapele activ |
Continutul |
Strategii didactice |
Evaluare |
Moment organizatoric Captarea atentiei Anuntarea temei si a obiectivelor Reactualizarea cunostinetelor Dirijarea invatarii Evaluare Incheierea activitatii |
Se asigura conditii optime pentru realizarea obiectivelor propuse: -asezarea mobilierului sub forma de clasa; -pregatirea materialului necesar demonstrativ, individual. Prin intermediul unei povesti este introdusa o papusa. (Arlechin) -Copii, eu am adus o papusa Arlechin de la circ. El stie sa numere astfel: unu, doi, trei; dar cand trebuie sa intre in arena prezentatorul numara astfel: primul, al doilea, al treilea iar el nu intelege ce fel de numaratoare este. L-am adus astazi la noi pentru a invata impreuna in ce ordine sunt prezentati circarii. -Astazi vom invata sa numaram si altfel decat stim deja. Vom numara elementele unei multimi cu ajutorul numeralului ordinal adica primul, al doilea, al treilea. Descopar papusile si cer unui copil sa le numere folosind numeralul cardinal. Se numara prin incercuire de la stanga la dreapta si de la dreapta la stanga. Cer sa se numere de la 1la 3, inainte si inapoi. -Priviti cu atentie papusile si spuneti daca toate sunt la fel? -Numarati odata cu mine papusile: prima este blonda, a doua este bruneta, a treia roscata. Repet numaratoarea: prima, a doua, a treia. Descopar o grupa de catei. -Sunt cateii la fel? -Cati catei sunt pe masa? -Numara cateii! Cre catel are culoare alba? Care culoarea neagra? Care cu pete? Voi chema in fata clasei doi baieti si o fata. Ma adresez celorlalti: -Cati copii sunt in fata clasei? -Sa-I numere cineva cardinal (prin incercuire)! -Sa-I numere cineva ordinal! -Al catelea copil este fata? -Al catelea copil este baiat? Se poate schimba locul copiilor pentru ca ceilalti sa-si insuseasca si mai bine numeralul ordinal. In partea finala vor fi decoperiti trei oameni identici, fara caiuli pe cap. Se numara oamenii cu numeralul cardinal, apoi folosind numeralul ordinal. Apoi se pune la fiecare om cate o caciula, de alta culoare. -Pe capul carui om am pus caciula? Asez caciulile pe capul tuturor oamenilor. -Al catelea om are caciula de culoare albastra? -Al catelea de culoare rosie? - Al catelea de culoare galbena? -Ce culoare are fiecare caciula? Dupa ce s-a terminat lucrul cu materialul demonstrativ se trece la lucrul cu materialul individual. Se fece intuirea materialului. -Ce aveti in cosulete? -Puneti jetoanele pe masa si numarati-le. Se numara folosind numeralul cardinal si apoi cel ordinal. Se face intuirea fisei si comunicarea sarcinii: "Taie cu o linie a doua floare!" Se verifica corectitudinea rezolvarii fisei. Voi face aprecieri globale si individuale. Arlechin va multumi copiilor ca acum a inteles ce inseamna sa numeri ordinal. |
Conversatia Explicatia Exercitiul Exercitiul Conversatia Exercitiul Problematizarea Conversatia Exercitiul |
Apreciere verbala Chestioanare orala Apreciere verbala Chestionare orala Apreciere verbala |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7676
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved