CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DE LECTIE
Data: 8.03.2009
Gradinita: Nr. 12
Profesor coordonator
Profesor metodist
Educatoare
Propunator
Grupa: pregatitoare
DLC Domeniul experential : Domeniul limba si comunicare :
- joc didactic lantul sunetelor
Obiectiv fundamental : fixarea deprinderii de a sesiza sunetul initial si final al cuvantului dat.
Obiective operationale
a) Cognitiv-informationale:
sa desparta cuvintele in silabe;
-sa precizeze locul sunetului in cuvantul dat;
-sa alcatuiasca cuvinte cu sunetul final al cuvantului dat;
-sa inteleaga ca tiparitura (scrierea) reprezinta imaginea corespunzatoare;
-sa recunoasca semen ale limbajului scris sis a le citeasca;
b) Psiho-motorii:
-sa scrie dupa model;
-sa utilizeze correct uneltele de scris;
c) Afective:
-sa constientizeze importanta scrierii pentru imbogatirea cunostintelor.
Sarcina didactica: gasirea unor posibilitati corecte de continuare a lantului sunetelor.
Regulile jocului: Copiii denumesc imaginea data , despart cuvantul in silabe,precizeaza sunetul initial si final al fiecarui cuvant si gasesc alte cuvinte care incep cu sunetul final al cuvantului dat.Aplauda raspunsurile corecte,incurajeaza echipa din care fac parte.
Strategia didactica:
a) Metode: explicatia, demonstratia , conversatia , exercitiul , algoritmizarea, problematizarea.
b) Mijloace didactice: jetoane cu imagini diferite, planse.
Organizarea jocului : frontal , individual , pe echipe.
Locul desfasurarii : sala de clasa
Durata :30 minute
Bibliografie
-O.P.Iasi, ,,Fat-Frumos cand era mic"Editura,,Ion Creanga", Bucuresti, 1982,pag.176
-Liviu
Chiscop -,,Didactica educatiei
limajului in invatamantul prescolar",Editura ,,Grigore Tabacaru",
Nr. Crt. |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
|
Moment organizatoric |
Se aeriseste sala de grupa. Se pregateste materialul didactic | |||
Reactulalizarea cunostintelor Captarea atentiei Anuntarea temei si a obiectivelor Dirijarea invatarii Fisa de lucru Incheierea activitatii |
Ii intreb pe copiii ce au facut in activitatea trecuta la educarea limbajului. Se prezinta un disc cu segmente pe care sunt desenate obiecte (jucarii,animale) astfel alese si asezate incat sunetul final al cuvantului dat sa fie sunetul initial al cuvantului urmator. Ex :CAP-PLUTO-OCEAN-NEPTUN-NOR-RASARIT-TERMOS-SISTEM-MERCUR-RAS-SOARE-ELICOPTER-RAZE-ENERGIE. Se intuiesc imaginile, se denumesc si se precizeaza sunetul initial si final. Voi anunta tema: -Copii, astazi vom juca impreuna un joc numit lantul sunetelor Explicarea jocului : Vom explica notiunea de lant . Pentru a forma un lant, verigile lui trebuie legate intre ele. Si pentru un lant de cuvinte avem nevoie de o veriga de legatura a sunetelor. Astel denumim prima imagine din partea de sus a discului. CAP, despartim cuvantul in silabe, stabilim primul si ultimul sunet. Cerem copiilor sa sesizeze ca urmatoarea imagine incepe cu sunetul cu care s-a terminat primul cuvant (imagine). P (de la cap si de la pluto) formeaza o veriga a lantului. La fel se va proceda pentru continuarea lantului. Jocul de proba se executa o data sau de doua ori, pentru intelegerea explicatiilor. Jocul propriu-zis : se va analiza fiecare imagine de pe disc, precizandu-se sunetul de legatura, pana cand lantul se incheie. 1. Completeaza ce lipseste . Se dau lanturi scurte , cuvinte formate din trei , patru sunete . Se explica copiilor ca asocierea sunetelor , a literelor , formeaza cuvinte. Se afiseaza pe panou cartonase cu litere. Sub ele se aseaza o imagine si cuvantul corespunzator. Exemplu : CAP-imagina CAP-cuvant scris C_P De pe panoul cu cartonase copiii vor alege litera potrivita pentru a scrie cuvantul corespunzator imaginii(dupa model). Se aleg cuvinte scurte : mac, sac , bec , ou , urs. 2. Educatoarea imparte grupa in doua echipe , afiseaza pe tabla imagini insotite de cuvantul care le reprezinta. Copiii vor scrie dupa model cuvintele date. Sa deseneze cel putin trei imagini care sa inceapa cu sunetul final al denumirii imaginii precedente. Aprecierea modului in care s-a desfasurat jocul , si asupra comportamentului copiilor in timpul jocului. Se acorda stimulente. |
-conversatia -conversatia -conversatia - povestirea Explicatia - povestirea Explicatia -povestirea Explicatia Conversatia explicatia conversatia |
Evaluez capacitatea copiilor de a raspunde corect la intrebari Observarea sistematica Evaluez capacitatea elevilor de a raspunde clar, corect, complet la intrebarile date si de a folosi cuvintele noi invatate; Evaluez modul de intelegere a textului |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 6288
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved