CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DIDACTIC
DATA:
CLASA:
INVATATOARE:
OBIECT: Educatie plastica
SUBIECT: Flori de primavara
TEMA PLASTICA: Procedee tehnice. Pictura pe sticla. Vitralii.
OBIECTIV FUNDAMENTAL: stimularea creativitatii copiiilor si a dorintei de cunoastere, prin utilizarea unor noi procedee tehnice.
OBIECTIVE DE REFERINTA:
sa foloseasca materialele si tehnicile de lucru insusite;
sa recunoasca grupele de culori precum si semnificatiile acestora;
sa organizeze, echilibrat, o suprafata folosind toate elementele de limbaj plastic.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
METODE SI PROCEDEE:
exercitiul;
observatia;
convorbirea;
demonstratia;
munca independenta.
MIJLOACE DIDACTICE:
sticla;
acuarele Tempera, pensula, emulsie;
imagini cu flori si vitralii;
caseta ,,Primavara" de A. Vivaldi;
compozitii proprii ,,Primavara";
volumul ,,Poezii" de V. Alecsandri;
plansa ,,Steaua culorilor";
,,Album de arta scolar".
TIPUL LECTIEI: de formare de priceperi si deprinderi
BIBLIOGRAFIE:
- * * * - ,,Album metodic de creatie artistica", Intreprinderea Poligrafica ,,Arta grafica", Bucuresti, 1974;
- Rotaru, Maria - ,,Educatia plastica in invatamantul primar", Editura Gh.-Cartu Alexandru, Craiova, 1996;
- Cristea,Maria - ,,Album de arta scolar ",Editura Corint ;
- Gheorghiu,Maria - ,,Paleta copilariei ",EdituraTEDIT FZH ,Bucuresti, 1998 .
- * * * - ,,Literatura si pictura",Editura Albatros,
1983
ETAPELE LECTIEI |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
|
Organizarea activitatii |
Ma asigur ca elevii au obiectele necesare pentru ora de educatie plastica. |
Isi pregatesc cele necesare orei. |
|
Captarea atentiei |
Citesc, elevilor, strofele III si IV din poezia ,,Sfarsitul iernei" de V. Alecsandri. * Ce anotimp este prezentat in aceste versuri? * Ce simboluri ale primaverii sunt amintirile? |
Asculta. * Primavara. * Fluturele, gandacelul, florile, firul de iarba verde, raza-ncalzitoare. |
|
Reactualizarea suportului teoretic |
* Ce am pictat, noi, ora trecuta? Prezint compozitiile copiilor intr-o mini-expozitie. * Ce elemente de limbaj plastic ati folosit si unde? * Ce tehnici de lucru ati utilizat? * De cate feluri sunt culorile? * Ce de se numesc culori secundare? * Cum se clasifica culorile dupa semnificatie? * Ce sunt albul si negrul? * Ce este dominanta intr-un desen? * Care este dominanta in desenul nostru? * Ce fel de culori sunt? * Ce am facut ca sa inveselim tabloul? * Cum am pictat cerul si pamantul? * Cum am format o nuanta deschisa? |
* Tablou ,,Primavara". * Punctul - florile, frunzele; linia - crengile, razele; pata - iarba, cerul. * Obtinerea punctului cu degetul, cu pensula, cu coada pensulei. * Principale - rosu, galben, albastru; secundare - verde, violet, orange. * Se obtin din amestecul culorilor principale orange = rosu + galben verde = albastru + galben violet = albastru + rosu * Calde - rosu, galben, orange; reci - verde, violet, albastru. * Nonculori. * Culoarea care predomina. * Verde si albastru. * Reci. * Am folosit culori calde pentru flori si soare. * In nuante de verde si albastru. * Am combinat verde sau albastru cu alb. |
|
Pregatirea psihologica |
Joc: ,,Micii poeti". Primavara cum se vede A tesut covorul (verde). A adus cu ea apoi Doamne, cat de multe(flori) . * Ce flori ne-a adus primavara? * O parte din aceste flori le aveti deja in fata voastra aievea sau desenate chiar de voi ora trecuta. * Ce am incercat si vom continua si azi, la educatie plastica? * Cum am obtinut florile pe sticla? |
* Zambile, lalele, toporasi, ghiocei, narcise. * Sa pictam pe sticla. * Am degresat sticla, apoi am intins pe ea usturoi pentru ca acuarelele sa adere. Cu ajutorul unui sablon asezat sub sticla si a unei carioca permanente am obtinut conturul. |
|
Anuntarea temei |
* Azi vom incerca sa dam culoare, viata sticlei, sa inflorim florile, asemeni lui Stefan Luchian. Prezint reproduceri dupa tablourile cu flori ale lui Stefan Luchian: ,,Anemone ", ,,Dumitrite " , ,,Garoafe si maci ". * Ce afirma Tudor Arghezi despre Luchian si Enescu? * Acestor cuvinte memorabile adaugam astazi : ,,Ochiul are nevoie de culoare cum are nevoie de lumina". * Spre deosebire de orele trecute, vom folosi astazi o tehnica noua pentru a picta: vitraliile. Prezint imagini cu vitralii explicand termenul: vitraliul este o tehnica picturala realizata prin asamblarea unor bucati de sticla pictata sau colorata.Servind ca fereastra sau perete dispus spre exterior, vitraliul lasa sa treaca spre interior lumina colorata. * La sfarsitul orei va trebui sa adunam intr-un buchet douazeci si trei de flori si sa le inchinam primaverii, cea care aduce in sufletele si pe chipurile noastre zambrt si voie buna. |
*,,Enescu realiza pe vioara lumina pe care contemporanul sau o asternea pe panza". Urmaresc imaginile. |
|
6. Dirijarea invatarii |
a) Prezentarea si intuirea modelului b) Explicarea si demonstrarea modelului c) Executarea lucrarii |
* Voi prezenta tabloul model. * Cum am pictat floarea? * Dar casetele? * Ce simtim o data cu sosirea primaverii? * Cum putem comunica aceste sentimente prin pictura? Explic, elevilor, modul de lucru, insistand asupra: - folosirii emulsiei in locul apei; - indinderea culorii cu atentie si acoperirea intregii suprafete a sticlei; - utilizarea unei pensule subtiri; - realizarea vitraiilor fie in culori diferite, fie utilizand o singura culoare; Indrum si ajut elevii pentru obtinerea performantei. Creez fond muzical: ,,Primavara" de Vivaldi (exprimarea prin muzica). |
Privesc tabloul. * In culorile ei reale. * In culori diferite, iar unele folosind aceeasi culoare. * Bucurie, speranta, veselie. * Folosind culorile calde. Asculta atenti. Executa lucrarea, independent. |
Evaluarea lectiei |
Cu lucrarile obtinute, realizez o mini - expozitie. Fac aprecieri individuale si colective. Incurajez copiii timizi. Evidentiez imaginatia si creativitatea. Solicit ajutorul copiilor pentru a evidentia utilitatea piesei realizate: * Ce-am realizat, noi, in aceasta ora de educatie plastica? |
Fac analiza lucrarilor precizand criterii inspirate din obiectivele prezentate. * Am invatat sa pictam pe sticla, am descoperit o noua tehnica de lucru dar si de relaxare, am invatat ca putem realiza si noi, singuri, un cadou celor dragi. |
|
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 6166
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved