CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DE ACTIVITATE
GRUPA: mare pregatitoare
TEMA: a) Arta - ,, Pestisori colorati "
b) Stiinta ,, Coloram pe numere "
c) Joc de masa- ,,La ZOO" ,,Domino numere"
TIP DE ACTIVITATE: verificare
SCOPUL ACTIVITATII: sa compuna in mod original si personal spatiul plastic, utilizand elemente ale limbajului plastic si sa diferentieze forme si culori in mediul inconjurator, dezvoltarea operatiilor prematematice prin rezolvarea de exercitii matematice.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
a) Arta - ,,Pestisori colorati"
-Sa redea liber teme plastice specifice picturii;
-Sa creeze forme si modele corespunzatoare temei prin imbinarea elementelor de limbaj plastic; punctual, linia, pata de culoare;
-Sa combine culorile, sa prepare tonuri de culoare si nuante, sesizand efectele termice ale culorilor;
-Sa descrie lucararile proprii sau ale celorlalti copii, tinanad cont de aspectul lor si de sentimentele pe care acestea le trezesc in sufletul copiilor, printr-un limbaj plastic adecvat;
-Sa - si dezvolte dragostea pentru frumosul din arta.
b) Stiinta - ,, Coloram pe numere"
- sa gaseasca rezolvarea sprijinandu-se pe baza datelor exprimate de o imagine;
- sa efectueze operatii de adunare si scadere cu 1-2 unitati pe fisa de lucru, pentru a
descoperi culoarea reprezentativa ( prin rezultatul operatiei efectuate) in legenda
culorilor stabilita pe fisa.
c) Joc de masa - ,,La ZOO'' ,,Domino numere"
- sa numere corect pentru a urma traseul si sa se opreasca sa hraneasca animalele intalnite cu hrana corespunzatoare;
- sa perceapa corect numarul si sa descopere acelasi numar, cu care sa faca pereche, cu numerele de pe jetoanele puse pe masa de joc.
- sa respecte regulile jocului.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: surpriza, conversatia, explicatia, problematizarea, observatia, demonstratia, expunerea, exercitiul,jocul, lucrul pe grupe.
Material didactic folosit : foi de bloc, acuarele, pensule, pahare cu apa, carioca, fise, jocuri ,,Domino numere" , ,,La ZOO", numaratori ,panou pentru expunere, stimulente.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: ,,Programa activitatilor instructiv- educative in gradinita de copii" - editia a-II-a revizuita si adaugita- Bucuresti 2005.
,,Revista Invatamantului Prescolar " - nr.3-4 -2005.
DURATA: 35'- 40'
Nr. Crt. |
Evenimentul didactic Etapele activitatii |
Continut |
Strategii didactice |
Evaluare (instrumente si indicatori) |
1. |
Moment organizatoric |
Se asigura cadrul adecvat unei bune desfasurari ale activitatii. Se pregatesc materialele necesare pentru fiecare sector de activitate. | ||
2. |
Captarea Atentiei |
Copiii vor observa in clasa un panou acoperit, dar cand inlatur panza ei vor vedea ca nu e nimic expus. Voi motiva ca mi-as dori si eu sa umplem panoul cu lucrari efectuate de ei si sa -l expunem apoi pe holul gradinitei ca sa o infrumusetam si sa fie admirat de toata lumea, mai ales ca, o alta grupa mare pregatitoare, a lansat concursul ,,O lume plina de culoare" |
Surpriza Explicatia Conversatia |
Panoul |
3. |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Le voi spune ca in acest scop, azi ,in cadrul Jocurilor si activitatilor alese, mi-am propus urmatoarele sectoare de lucru: a)Arta- ,,Pestisori colorati" Le voi aminti ca as vrea sa picteze ce i-a impresiont pe ei mai mult cand am fost in vizita la Muzeul Delta Dunarii si am vazut o multime de specii de pesti in acvarii. b)Stiinta- ,,Coloram pe numere " Le voi spune ca o hrana preferata pentru broscute sunt si fluturasii pe care va trebui sa-i coloreze, dar dupa ce vom stabili legenda culorilor, iar ei vor folosi culoarea din legenda pentru fiecare numar obtinut prin rezolvarea exercitiilor scrise pe aripioarele fluturasului. c)Joc de masa- ,,Domino numere",,La Zoo" Ne vom reaminti regulile jocului, vom stabili ordinea intrarii in joc. Vom merge pe la fiecare sector de activitate pregatit si vom intuit materialele de lucru, explicandu-le ce obiective au de realizat. |
Explicatia Conversatia Observatia |
foile de desen acuarele pensule pahare fise jocuri |
4. |
Dirijarea invatarii |
Copiii, impartiti pe echipe, isi vor alege sectorul preferat.Voi trece pe la fiecare sector in parte si vom lamuri toate problemele, urmand ca dupa ce le fac urarea ,,spor la lucru!", se se apuce de munca. Prezenta mea va fi mai necesara la sectorul arta, aceasta fiind activitatea obligatorie din acea zi, unde voi urmari cu atentie daca ei respecta indicatiile primite. Copiii se vor muta la fiecare sector pentru a realiza tematica propusa in acea zi. Lucrarile realizate vor fi expuse pe panou La sector stiinta, copiii se pot verifica, daca au rezolvat corect exercitiile, cu ajutorul numaratoa- -rei. |
Explicatia Conversatia Demonstra- -tia Problemati- -zarea Exercitiul Jocul |
foile de desen acuarele pensule pahare fise jocuri panou numaratoare |
5. |
Evaluarea activitatii |
Voi anunta incetarea lucrului si vom trece la analizarea lucrarile de la sector arta, expuse pe panou, de catre educatoare impreuna cu copiii. |
Observarea Conversatia Explicatia |
lucrarile copiilor |
6. |
Incheierea activitatii |
Se va fixa activitatea si se vor face aprecieri. In incheiere se va canta cantecele ,,Pescarul"(C.D. Al.Jula) ,,Numaratoarea". Copiii vor primi ca stimulente pestisori colorati. Panoul cu lucrari va fi expus pe holul gradinitei spre incantarea copiilor si a parintilor. |
Eplicatia |
stimulente |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4643
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved