CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA:17.XI.2005
CATEGORIA DE ACTIVITATE: activitate artistico-plastica
FORMA DE REALIZARE: frontala
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de priceperi si deprinderi
TEMA : forma - elemente de limbaj plastic si decorativ
MIJLOC DE REALIZARE : desen : "Monumente si cladiri din Brasov"
OBIECTIV DE REFERINTA:
- sa recunoasca elemente ale limbajului plastic si sa diferentieze forme si culori in mediul inconjurator
OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa analizeze ilustratiile d.p.d.v. al formelor si culorilor.
sa realizeze analogii intre elementele decorative ale cladirilor/monumentelor si elementele de limbaj plastic prin care acestea pot fi redate.
sa compuna spatiul plastic cu elemente din natura dand dovada de originalitate.
sa redea plastic cat mai fidel subiectele alese.
sa realizeze aprecieri si autoaprecieri asupra modului de realizare a temei.
Sa se exprime in limbaj plastic adecvat.
METODE SI PROCEDEE: explicatia, exercitiul, conversatia, descrierea.
MIJLOACE DIDACTICE: tabla, ilustratii, foi de desen, penare cu creioane colorate.
DURATA:30-35 min.
ETAPELE ACTIVITATII |
ACTIVITATEA EDUCATOAREI |
ACTIVITATEA COPIILOR |
METODE |
MIJLOACE |
MOMENT ORGANIZATORIC |
Se asigura climatul necesar desfasurarii activitatii in conditii optime. | |||
CAPTAREA ATENTIEI |
Se va realiza printr-o discutie introductiva referitoare la orasul in care locuim, monumentele si cladirile semnificative ale acestui oras. Se solicita cativa copiii sa aleaga ilustratiile, imaginile cu monumente sau cladiri din Brasov. |
-copiii raspun intrebarilor. -copiii solicitati vin in fata clasei si aleg imaginile. |
Explicatia Conversatia |
Ilustratii Tabla |
ANUNTAREA TEMEI SI ENUNTAREA OBIECTIVELOR |
La activitatea de azi m-am gandit sa realizam o expozitie prin care sa reprezentam Brasovul, o expozitie realizata de voi, cu desene care reprezinta monumentele si cladirile despre care am vorbit. Va trebui sa fiti foarte atenti la expicatiile mele, va trebui sa lucrati corect si curat, astfel incat atunci cand va vor vedea lucrarile, parintii sa recunoasca cladirile sau monumentele pe care le-ati desenat. |
- asculta si raspund daca este cazul |
Explicatia Conversatia |
|
DESFASURAREA ACTIVITATII |
1.Se analizeaza imaginile pe rand d.p.d.v. al formelor cladirilor si a culorilor acestora; elementele decorative si de fond. 2.Se realizeaza analogii intre elementele decorative si elementele de limbaj plastic prin care acestea pot fi redate; 3.Se exemplifica la tabla aceste analogii. 4.Se expun cerintele de lucru si cerintele ce trebuie respectate in timpul lucrului in timpul lucrului.( lucrarea trebuie sa fie curata, frumos organizata in spatiul de lucru, colorarea cat mai compacta,sa se respecte pozitia la masa in timpul lucrului, etc.) 5.Se realizeaza intuirea materialului de lucru. 6.Copiilor li se da posibilitatea de a-si alege doua subiecte de redat plastic. 7.Se fac exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii si degetelor. 8.In timpul lucrului se dau indicatii daca sunt necesare. |
- copiii analizeaza imaginile, oferind solutii cu privire la redarea plastica a acestora si a elementelor lor decorative; -Copiii numiti vin la tabla si redau plastic teme sau elemente decorative ale acestora prin figuri geometrice. -Copiii asculta. -se denumesc materialele de lucru. - Copiii asculta si repeta cerintele de lucru. -se executa exercitiile propuse. -Copiii rezolva fisele individuale. |
descrierea, conversatia explicatia, exercitiul. |
Tabla Ilustratii Tabla Ilustratii Creta Foi de desen Creioane colorate. |
8.In timpul lucrului se ofera indicatii supimentare daca acestea sunt necesare. |
Copiii realizeaza temele propuse. |
Foi de desen Dreioane colorate |
OBTINEREA PERFORMANTEI |
Se solicita 1, 2 copiii care sa explice oral modul in care au realizat cerintele si modul in care au realizat tema propusa. |
Copiii raspund solicitarilor, explicand modul in care au redat temele, exprimandu-se in limbaj plastic adecvat. -apreciaza modul de rezolvare a temei, cu argumente. |
Explicatia Concersatia Descrierea | |
INCHEIEREA ACTIVITATII |
Se fac evaluari asupra modului in care au fost realizate lucrarile prin raportare la obiectivele si cerintele stabilite. Se fac aprecieri generale si individuale stimulative cu privire la activitatea copiilor. Se organizeaza o expozitie cu lucrarile copiilor. |
-Copiii fac evaluari si autoevaluari argumentate. |
Explicatia Descrierea Conversatia |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2797
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved