CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DIDACTIC
GRADINITA: Cu program normal Vinga
GRUPA: Pregatitoare
EDUCATOARE:
DATA: 29.02.2008
TEMA: Vremea
SUBTEMA: Vantul
ARII DE STIMULARE
SECTORUL ARTA
SUBIECTUL: "Evantaie din hartie colorata"
MIJLOC DE REALIZARE: Indoire
OBIECTIVE OPERATIONALE:
-sa plieze prin indoire repetata o suprafata de hartie.
STRATEGII DIDACTICE conversatia, explicatia
ACTIVITATEA: Copii vor executa din hartie colorata niste evantaie prin plierea repetata a hartiei. Dupa ce toata suprafata foii a fost pliata se strange evantaiul la unul din capete, se gaureste cu capsatorul si i se ataseaza un snur colorat.
SECTORUL STIINTA
SUBIECTUL: "Rezolva corect!"
OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa recunoasca obiectele dupa criteriul marime;
sa rezolve corect sarcinile fisei.
STRATEGII DIDACTICE: explicatia, exercitiul, munca individuala
ACTIVITATEA: Copii vor avea in fata fise pe care vor fi desenate baloane de diferite marimi; mai intai, vor incercui baloanele dupa criteriul marimii iar apoi le vor colora respectand cerintele fisei: baloanele mari cu culoarea rosie, cele mijlocii cu culoarea albastru, iar cele mici cu verde.
SECTOR-BIBLIOTECA
SUBIECTUL: "Vantul - prieten sau dusman?"
OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa ia parte la discutiile grupului;
sa cunoasca modul de producere al vantului si efectele lui asupra mediului.
STRATEGII DIDACTICE: conversatia, explicatia, observatia
ACTIVITATEA: Copiii vor avea la dispozitie carti despre fenomene ale naturii pe care le vor rasfoi si din care vor afla modul de producere si efectele acestora.
ACTIVITATEA COMUNA
cunoasterea mediului
FELUL ACTIVITATII: Activitate interdisciplinara
SUBIECTUL: "Ne jucam cu vantul!"
OBIECTIVE DE REFERINTA:
- sa realizeze clasificari de obiecte si fiinte (dupa unul sau mai multe criterii asociate);
- sa identifice pozitia unui obiect intr-un sir utilizand numeralul ordinal;
- sa recunoasca anumite schimbari si transformari din mediul inconjurator;
- sa comunice impresii, idei pe baza observarilor efectuate.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- sa clasifice obiectele dupa criteriul formei, marimii si culorii;
- sa asocieze numarul la cantitate si invers;
- sa foloseasca corect numeralul ordinal;
- sa recunoasca fenomene ale naturii (vantul) si efectele acestuia;
- sa-si asume responsabilitati de ingrijire si ocrotire a mediului.
STRATEGII DIDACTICE: conversatia, explicatia, observatia, invatarea prin
descoperire;
SARCINA DIDACTICA: Formarea unor grupe de obiecte, recunoasterea locului
elementului lipsa in sirul numeric si folosirea corecta a numeralului ordinal.
REGULA JOCULUI: Copiii vor numara elementele grupei respective, vor asocia numarul la cantitate si vor preciza al catelea element lipseste.
Bibliografie: Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii,
MEC, Bucuresti, 2005.
DESFASURAREA ACTIVITATII
INTRODUCEREA IN ACTIVITATE: Se
va face sub forma de surpriza, copiii fiind introdusi
in sala de grupa amenajata astfel incat sa dea impresia ca lucrurile aflate
aici au fost "luate de vant" (ventilatoare pornite,
INTUIREA MATERIALULUI: Copiii sunt anuntati cum se numeste jocul pe care il vom juca astazi impreuna.
EXPLICAREA SI DEMONSTRAREA REGULILOR
JOCULUI: Rog copiii sa ma ajute sa fac putina ordine in urma
vantului ce a trecut pe la noi prin grupa si anume sa formeze grupe cu obiectele
de pe jos:
EXECUTAREA JOCULUI DE PROBA: Se va forma grupa frunzelor de catre un copil si dupa ce acestea vor fi numarate, i se va cere sa inchida ochii si sa spuna "a cata frunza a fost luata de vant?"
DESFASURAREA PROPRIU-ZISA A JOCULUI: Pe rand, cate un copil, va veni in fata si va realiza o sarcina ceruta de catre educatoare, pana cand vor fi antrenati tot copiii grupei. Pentru rezolvarea corecta a sarcinilor copiii vor fi aplaudati.
COMPLICAREA JOCULUI: Copiii vor fi solicitati sa inchida ochii, timp in care va dispare din grupa de obiecte nu doar unul ci doua obiecte (a doua si a patra frunza).
INCHEIEREA ACTIVITATII: Se va face prin interpretarea cantecului "Bate vantul frunzele". Se vor face aprecieri asupra modului in care copiii au raspuns si s-au comportat pe parcursul activitatii.
SUBIECTUL: "O zi cu vantul"
OBIECTIVE DE REFERINTA:
- sa obtina efecte plastice, forme spontane si elaborate prin tehnici specifice picturii;
- sa compuna in mod original si personal spatiul plastic.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- sa recunoasca si sa denumeasca materialele necesare executarii picturii;
- sa realizeze lucrari curate si ingrijite;
- sa-si evalueze (autoevalueze) obiectiv rezultatul muncii.
STRATEGII DIDACTICE: conversatia, explicatia, demonstratia, munca independenta.
DESFASURAREA ACTIVITATII
INTRODUCEREA IN ACTIVITATE: Se va face prin purtarea unei discutii despre observarile facute anteriorsi despre faptul ca vom incerca sa pictam in continuare altfel decat am fost obisnuiti pana acum si anume prin suflarea culorii cu paiul.
ANUNTAREA TEMEI: Copiii vor fi anuntati ca titlul lucrarii pe care o vor realiza astazi este " O zi cu vantul" .
INTUIREA MATERIALULUI: Li se va cere copiilor sa denumeasca materialele care sunt pregatite pe masute.
EXPLICAREA PROCEDEULUI DE LUCRU: Li se explica copiilor cum vor trebui sa lucreze: cu pensula bine umezita si data apoi in culoare se vor face pe foaia de hartie pete de diverse culori care vor fi intinse nu cu pensula ci prin suflare cu paiul. Culorile se vor imprastia pe foaia de hartie si se va obtine astfel un tablou multicolor.
EFECTUAREA EXERCITIILOR PENTRU INCALZIREA MUSCHILOR MICI AI MAINILOR: Se executa cu copiii diferite exercitii de incalzire necesare pentru a putea lucra mai frumos: bate vantul din ce in ce mai tare, se invartesc moristele, ploua.
REALIZAREA
EVALUAREA ACTIVITATII (LUCRARILOR): Lucrarile vor fi expuse pe un panou si analizate impreuna cu copiii.
INCHEIEREA ACTIVITATII: Se vor face aprecieri privind modul de realizare a lucrarilor si participarea la activitate.
ACTIVITATEA COMPLEMENTARA
SUBIECTUL: "Balonul dus de vant"
OBIECTIVE: Sa inteleaga si sa respecte regulile jocului
STRATEGII DIDACTICE: explicatia, conversatia
DESFASURAREA JOCULUI: Copiii vor fi impartiti in doua echipe si vor avea in fata la aproximativ doi metri cate un ventilator pornit. Educatoarea va da drumul in fata ventilatoarelor cate unui balon pentru fiecare echipa care, dupa ce va fi "luat de vant" va trebui sa fie prins de primul copil din fiecare grupa si inapoiat educatoarei. Jocul se repeta pana ce toti copiii reusesc sa prinda balonul.
INCHEIERE: Se vor face aprecieri generale asupra modului cum s-au comportat copiii pe tot parcursul activitatii.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3767
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved