Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Poezii si cantece

PROIECT DIDACTIC GRUPA : mijlocie Activitate matematica - Ne jucam cu florile

Gradinita



+ Font mai mare | - Font mai mic





ACTIVITATEA Activitate matematica

GRUPA : mijlocie

TEMA Ne jucam cu florile''

TIPUL DE ACTIVITATE: de transmitere si insusire de noi cunostinte

FORMA DE REALIZARE: ex. cu material individual - munca pe grupe

SCOPUL ACTIVITATII : - compararea a doua grupe de obiecte diferite ;

- perceperea si sesizarea diferentei raportului

cantitativ dintre acestea.

OBIECTIVE OPERATIONALE :

sa identifice criteriul propus de educatoare ( culoare ) in formarea grupelor de obiecte;

sa selecteze florile dupa criteriul culorii;

sa formeze perechi intre obiectele de aceeasi culoare ;

sa noteze cu asterix grupa care are mai multe elemente ;

sa verbalizeze corect actiunile ;

sa aprecieze global cantitatea prin expresia ''multe / putine''.

METODE SI PROCEDEE explicatia, demonstratia, exercitiul

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT :

material demonstrativ: flori de culori diferite ;

material distributiv : farfurii din plastic, flori colorate din plastic, fise,creioane colorate.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC 'Jocuri matematice pentru copii'', editura

ALL, Bucuresti, 2001

DURATA 25 min

DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTUL     

DIDACTIC

CONTINUTUL

STIINTIFIC

STRATEGIILE      DIDACTICE

EVALUAREA

1.CAPTAREA SI ORIENTAREA ATENTIEI

2.ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

3.DIRIJAREA INVATARII

ACT.EDUCATOAREI

ACT.COPIILOR

Conversatia

Exercitiul

Demonstratia

- verbal, prin aprecieri

O voi face printr-o ghicitoare.

Voi prezenta materialele cu care vom lucra la activitatea de matematica.

Anunt titlul jocului :''Ne jucam cu florile''si obiectivele urmarite.

Ce culoare au florile din farfuriile voastre ?

Copiii vor fi impartiti in 3 grupe :grupa florilor rosii,galbene si albastre.

In continuare voi cere copiilor sa selecteze florile dupa culoare.

Voi lucra pe grupe astfel:

-I grapa va lucra numai cu florile rosii ;

-a II-a grupa va lucra numai cu florile galbene ;

-a III-a grupa va lucra cu florile albastre.

Copiii vor ghici raspunsul ghicitorii :rosu, galben, albastru.

Recepteaza, descopera materialul, il denumesc.

Repeta titlul jocului.

.rosii, galbene, albastre

Formeaza grupele.

Formeaza grupele de flori dupa culoare.

Urmaresc indicatiile educatoarei.

EVENIMENTUL     

DIDACTIC

CONTINUTUL

STIINTIFIC

STRATEGIILE      DIDACTICE

EVALUAREA

4.ASIGURAREA CONEXIUNII INVERSE

5.OBTINEREA PERFORMANTEI

6.INCHEIERE

ACT.EDUCATOAREI

ACT.COPIILOR

Exercitiul

Explicatia

Explicatia

-verbal, prin aprecieri

-evaluarea fiselor

Le voi cere copiilor sa formeze perechi intre obiectele de aceeasi culoare, in functie de grupa in care sunt.

Pe rand, fiecare grupa va verbaliza actiunile facute si va aprecia global cantitatea prin expresia multe / putine.

Voi cere copiilor sa aseze in farfurii grupele de flori, in felul urmator :

-I data asezam grupa florilor galbene

-a II-a oara asezam grupa care are cele mai multe flori

- a III-a oara asezam grupa cu cele mai putine flori.

Explic fisele.

Voi face aprecieri asupra activitatii copiilor si voi recompensa copiii care au lucrat corect cu buline rosii.

Formeaza perechi, respectand criteriul culorii.

Verbalizeaza actiunile facute.

Aseaza florile conform cerintelor formulate de catre educatoare.

Vor nota pe fisa, cu asterix, grupa care are cele mai multe elemente.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 8524
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved