CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DIDACTIC
DATA
GRADINITA P.P. + P.N. NR. 1 VULCAN
GRUPA: Nivel I
Inst:
ACTIVITATEA: Activitate matematica
TEMA: ,,Aseaza la culoarea potrivita"
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare si verificare
FORMA DE REALIZARE: Joc didactic
SCOPUL ACTIVITATII: Formarea deprinderii de a forma grupe de obiecte dupa culoare, formarea reprezentarilor despre culorile obtinute.
OBIECTIVE OPERATIONALE
- sa realizeze clasificari de obiecte dupa criteriul culorii;
- sa stabileasca relatii intre obiecte si grupa de obiecte;
sa selecteze obiecte identice,
- sa stabileasca apartenenta unui obiect la o grupa;
- sa manuiasca corect materialele;
- sa rezolve sarcinile fisei;
- sa participe cu interes la activitate;
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, manuirea materialului, surpriza, aplauze, miscarea, problematizarea, metoda ,,Celor patru colturi" , jocul, stimulente;
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: un ursulet de jucarie, mere de diferite culori, stegulete, arena circului in patru culori, stimulente;
SARCINA DIDACTICA: Separarea fructelor de acelasi fel dupa culoare;
REGULILE JOCULUI: Copiii il vor ajuta pe Martinel sa aleaga din ladita merele si sa le aseze pe masuta de aceiasi culoare cu cea a marului, pana ce toate merele din ladita sunt asezate la culoarea lor. Actiunile se verbalizeaza, iar raspunsurile corecte sunt aplaudate.
ELEMENTE DE JOC: manuirea materialului, aplauzele, inchiderea si deschiderea ochilor, stimulente, gruparea merelor;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: ,,Programa activitatilor instructiv - educative in gradinita de copii"
,, Jocuri didactice matematice"- culegere, Ed. Aramis, Bucuresti, 2005;
DURATA: 15-20 minute.
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare (instru- mente si indicatori) |
1.Organiza-rea jocului |
- pregatesc materialele necesare; - asez scaunelele in forma de semicerc; - aerisesc sala de grupa; - copiii intra ordonat si se aseaza pe scaunele; | ||
2.Captarea atentiei |
In sala la noi a venit ursuletul Martinel care este foarte suparat deoarece merele din ladita s-au amestecat, iar el ne roaga sa-l ajutam deoarece trebuie sa ajunga la circ sa-i veseleasca pe copii. ,,Eu sunt ursul Martinel Si sunt suparat nitel Merele s-au incurcat Culorile s-au amestecat Si va rog daca puteti Pe culori sa le puneti" Atentie la mine: in ladita adusa de Martinel, noi vedem mere de diferite culori. Pe masa sunt trei cosulete de aceleasi culori ca si merele. |
- expunerea - conversatia |
Ursulet de jucarie - jetoane mere - cosulete |
3.Anuntarea scopului si a obiectivelor |
Dragi copii, Martinel a ajuns la noi intr-un moment bun deoarece noi astazi dorim sa ne jucam un joc numit ,, Aseaza la culoarea potrivita", unde vom grupa merele In cosulete dupa culoare. |
- expunerea | |
4.Reactuali-zarea cunostintelor |
Se va face prin intrebari: ,,Ce culoare are rosia?" ....rosu ,,ce culoare au frunzele?" ......verde ,,Ce culoare are soarele?" ......galben. |
- conversatia - conversatia - problemati-zarea |
- intrebari |
5.Prezentarea continutului si dirijarea invatarii |
a) Explicarea jocului. Copii, pe rand cel chemat de mine va veni, va lua un mar si-l va aseza in cosuletul de aceiasi culoare cu a marului ales. Pentru a observa care din voi este mai atent si raspunde mai bine, ne-am impartit in doua echipe: Frunze si flori. Voi lua un mar. Marul este rosu. Il voi aseza deci in cosuletul rosu. Si voi ca si mine va trebui sa-i spuneti ursuletului ce a-ti facut. Cel care raspunde corect va fi aplaudat de ursulet si de ceilalti colegi b) Jocul de proba Va fi efectuat de catre un copil. Daca este nevoie se revine asupra sarcinilor, a modului de verbalizare al actiunilor. |
- explicatia - demon-stratia - conversatia |
- jetoane: frunze si flori Aprecieri verbale |
6.Obtinerea performantei si asigurarea conexiunii |
c) Executarea jocului. Se urmareste ca la joc sa participe cat mai multi copii, regulile stabilite sa fie respectate de toti participantii, sarcinile sa fie corect indeplinite, sa se foloseasca un limbaj adecvat. Se stimuleaza buna dispozitie si intrecerea intre copii. Raspunsurile corecte vor fi punctate si aplaudate de cele doua echipe |
- exercitiul |
- aplauze |
7. Asigurarea retentiei si a trensferului |
Complicarea jocului formam grupe de mere de aceiasi culoare, la panou. Vom forma grupa merelor rosii, galbene si verzi. Martinel, fericit doreste sa dovedeasca copiilor ca si el stie culorile. Aseaza la panou continuand grupa mere dar de alta culoare. Copiii trebuie sa observe greseala si s-o corecteze; se va folosi metoda interactiva ,,Cele patru colturi" . Fiecare copil va primi un stegulet. In sala pe patru mese diferite se afla tribunele de la circ colorate in: rosu, galben, verde si albastru ca si steguletele. Copii vor merge si vor aseza steguletul din mana la tribuna de aceiasi culoare. |
- problemati-zarea - jocul - miscare |
,,Metoda celor patru colturi" |
7.Incheierea jocului. |
Ursuletul le va multumi copiilor pentru tot ce l-au invatat Voi face aprecieri asupra modului de desfasurare al activitatii. Se va desemna echipa castigatoare. Pentru buna desfasurare voi oferii copiilor jeleuri sub forma de ursulet. |
Aprecieri verbale Stimulente |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 6831
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved