CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DIDACTIC
Data: 8.12.2008
Educatoare:
Grupa: Mijlocie "A"
Categoria de activitate: D L C - Educarea limbajului
Mijloc de realizare : Joc didactic
Tema : ,,Recunoaste personajul si povestea din care face parte".
Tipul activitatii : Consolidarea cunostiintelor prescolarilor.
Scop : Verificarea cunostintelor despre povestile cunoscute;activizarea vocabularului;dezvoltarea proceselor psihice.
Obiective operationale
Sa recunoasca personajele,sa denumeasca povestile carora le apartin;
Sa se exprime in proprozitii clare si corecte;
Sa foloseasca cuvinte si expresii literare specifice continutului ;
Sa precizeze trasaturi fizice si morale ale personajelor;
Sa inteleaga binele ,frumosul ,sa le transpuna in relatiile cu cei din jur;
Sarcina didactica: Recunoasterea personajului si denumirea corecta a povestii din care face parte.
Regula jocului: Copiii isi vor alege pe rand cate un personaj,il va recunoaste si va denumi povestea din care face parte.
Elemente de joc: cautarea,ghicirea,aplauze.
Strategia didactica:
Metode si procedee : conversatia , explicatia , demonstratia , exercitiul,problematizarea
Resurse materiale:siluete ale personajelor din povesti ,,Punguta cu doi bani"si ,,Fata babei si fata mosneagului",coli de desen mari,lipici.
Forma de organizare : frontal
Loc de desfasurare : sala de grupa
Durata : 15 - 20 minute
Material bibliografic : Vodita Anca : ,,Jocuri didactice pentru cunoasterea mediului",Editura Aramis 2003 ;
,,Didactica activitatilor instructiv educative pentru invatamantul preprimar",Editura Nova Craiova 2005.
Desfasurarea activitatii
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL DIDACTIC |
STRATEGIILE DIDACTICE |
EVALUAREA INSTRUMENTE SI INDICATORI |
Moment organizatoric |
Aerisirea salii de grupa. Aranjarea mobilierului sub forma de semicerc. Pregatirea materialului didactic. |
| |
Captarea atentiei |
Voi intreba copiii: ,,Ce povesti cunoastem noi ?" Le voi prezenta siluetele personajelor din cele doua povesti,spunandu-le ca s-au amestecat si vom incerca sa realizam doua tablouri pentru fiecare poveste in parte ,cu personajele specifice fiecareia in parte. |
Frontal Explicatia |
Analiza raspunsurilor. Comportamentul copiilor. |
Anuntarea temei |
Astazi ne vom juca jocul ,,Recunoaste personajul si povestea din care face parte." Explic si demonstrez jocul. Se va face o proba de joc. |
Explicatia Demonstratia |
Urmaresc capacitatea copiilor de a asculta si intelege. |
Desfasurarea propiu-zisa a jocului. |
Copiii aleg pe rand cate o silueta a unui personaj , o denumesc , o caracterizeaza , denumesc povestea din care face parte si o lipeste in tabloul corespunzator povestii din care face parte. |
Exercitiul |
Recunoasterea corecta a personajelor si a povestii din care face parte. |
Evaluare |
Dupa ce au fost recunoscute toate personajele,le voi cere copiilor sa identifice personajele pozitive si pe cele negative din cele doua povesti. Ii voi intreba cu cine ar dori sa se asemene. |
Problematizarea |
Analiza raspunsurilor copiilor. |
Incheierea activitatii |
Apreciez modul cum au raspuns si s-au comportat copiii la activitate. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 13799
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved