CATEGORII DOCUMENTE |
Astronomie | Biofizica | Biologie | Botanica | Carti | Chimie | Copii |
Educatie civica | Fabule ghicitori | Fizica | Gramatica | Joc | Literatura romana | Logica |
Matematica | Poezii | Psihologie psihiatrie | Sociologie |
PROIECT DE LECTIE
DATA
CLASA: a VI-a A
UNITATEA SCOLARA: SCOALA CU CLASELE I-VIII NR.11 SIGHETU MARMATIEI
DISCIPLINA: Limba si literatura romana
PROFESOR
TEMA: Verbul
TIPUL LECTIEI: de recapitulare si sistematizare a cunostintelor
DURATA:
OBIECTIVE OPERATIONALE
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
O1 - sa dea definitia corecta a verbului;
O2 - sa identifice rolul verbului in vorbire;
O3 - sa recunoasca modurile personale si nepersonale ale verbului;
O4 - sa conjuge verbe la moduri personale;
O5 - sa recunoasca marcile distinctive ale modurilor nepersonale
si sa le diferentieze de cele personale;
O6 - sa creeze enunturi orale si scrise cu verbe la diferite moduri;
III. CONTINUTURI (centrate pe obiective):
C(O1) - verbul este partea de vorbire flexibila care arata actiunea, starea sau existenta;
C(O2) - verbul la modurile personale indeplineste functia sintactica de predicat al propozitiei din care face parte;
C(O3) - dupa tipul de predicat pe care il realizeaza, verbul este de doua feluri : predicativ si copulativ ;
C(O4) - verbul auxiliar ajuta la formarea unor moduri si timpuri;
C(O5), C(O6) - verbul cu functie de predicat se acorda in persoana si numar cu subiectul; verbele la cele patru moduri personale au categoria gramaticala a persoanei indeplinind si functia de predicat, iar cele la moduri nepersonale, neavand categoria persoanei indeplinesc alte functii sintactice decat cea de predicat, si anume subiect, nume predicativ, atribut sau complement.
IV. STRATEGIA DIDACTICA: mixta
a) Metode si procedee: analiza gramaticala, conversatia euristica, exercitiul, algoritmizarea, problematizarea, explicatia.
b) Forme de organizare: - activitate frontala combinata cu activitatea individuala si pe grupe.
c) Evaluare: sumativa, curenta, orala si scrisa.
d) Mijloace de invatamant: tabla, fisa de lucru, manualul, planse, texte lingvistice, testul de evaluare sumativa
e) Bibliografie: Limba romana, manual pentru clasa a VI-a , All Educational 2002; Gramatica limbii romane, Bucuresti, Ed. Academiei 2005, capitolul despre modurile verbului; Limba romana in gimnaziu, culegere de exercitii de Sofia Dobra, Ed. Humanitas, 2004.
DEMERS DIDACTIC
Eveniment instructional |
Activitatea de invatare |
Durata |
Activitatea elevilor |
Organizarea clasei |
Fac prezenta, si asigur un climat favorabil desfasurarii lectiei |
1 min |
- se linistesc - se pregatesc - se autocontroleaza |
Actualizarea cunostintelor invatate anterior |
Reactualizez, prin conversatie, notiunile de baza privind partile de vorbire:flexibile si neflexibile. |
3 min |
- raspund - observa - compara - reactualizeaza - explica - exemplifica |
Captarea atentiei elevilor |
Doi elevi citesc, pe rand, enunturile: "Apartament 3 camere |
2 min |
- asculta - observa - accepta - se mobilizeaza |
Anuntarea temei lectiei, a tipului ei si a obiectivelor operationale |
Anunt tema lectiei si obiectivele urmarite.. |
2 min |
- asculta - accepta se mobilizeaza noteaza in caiete |
Conducerea procesului de recapitulare si sistematizare |
Impart urmatoarele fise de lucru elevilor, pe grupe : 1. Se dau urmatoarele enunturi: Victor va pleca in vacanta la bunici. Dinu era acasa. El vrea o bicicleta noua. Sora mea a iesit afara. Emisiunea pentru copii este interesanta. Colega mea are numai note mari. As fi mers si eu in excursie cu colegii. Prietenul meu a ajuns doctor. Sportul inseamna sanatate. A) Subliniati verbele. B)Grupati verbele in functie de valoarea morfologica: Verbe predicative Verbe auxiliare Verbe copulative 2)Subliniati verbele si spuneti ce functie sintactica au acestea: Unde mergeti in seara asta? Mircea este pe stadion. Ioana este atenta la lectie. Am cumparat un tablou. Mergand la scoala, am gasit un pix. Mama are de spalat. A citi este o placere. Tema scrisa este pe birou. 3) Grupati verbele din enunturile de mai jos pe coloane: Verbe la moduri personale Verbe la moduri nepersonale Am plecat la scoala. As vrea o inghetata. Retineti ce scriem astazi. Venind la voi, m-am intalnit cu Maria. A desena este o placere. Avem de scris la matematica Ar fi vrut sa inceapa vacanta. Textul citit este interesant. Dupa 10 minute se constata, prin prezentarea rezolvarilor de catre elevi, rezultatele la care au ajuns acestia.In timp ce elevii isi prezinta rezolvarile, fac observatiile necesare, corectez eventualele greseli si dau explicatiile necesare. Concomitent cu cele identificate in texte, cer elevilor sa creeze si ei propozitii cu verbe la diferite moduri. |
30 min |
- sunt antrenati intr-o activitate pe grupe, cu sarcina de a identifica si clasifica verbele din textele date de profesor; - retin sarcina de lucru; - observa; - compara; - deduc; - reactualizeaza; exemplifica. noteaza in caiete |
Realizarea conexiunii inverse (a feedback-ului) |
Are loc, permanent pe parcursul conversatiei in cadrul analizei si se concretizeaza prin aprecieri verbale facute de profesor sau prin solicitarea unor exemple formulate de elevi. | ||
Evaluare sumativa |
Se da ca activitate independenta in clasa, rezolvarea testului: 1. Alcatuiti o propozitie in care verbul a pregati sa fie la modul imperativ. 2. Exemplificati valorile morfologice ale verbului a avea. 3. Precizati functiile sintactice ale verbelor subliniate: Am de udat florile. Masina de spalat este noua. De invatat este bine. Exercitiul este de rezolvat pentru maine. 4. Precizati valorile morfologice ale verbelor din urmatoarele enunturi: El a ajuns acasa la ora cinci. Fratele meu a ajuns inginer. Testul se controleaza in clasa prin sondaj |
10 min |
- primesc fisele de lucru; - rezolva cerintele de pe fisa. |
Asigurarea retentiei si a transferului |
Tema pentru acasa: Realizati o compunere libera in care sa folositi verbe la moduri personale si nepersonale. sau Alcatuiti un dialog de 9-10 replici in care sa folositi verbe la moduri personale si nepersonale.Veti avea in vedere urmatoarea situatie de comunicare: la biblioteca. |
2 min |
-asculta explicatiile |
Anexa 1
Cititi, pe rand, enunturile: "Apartament 3 camere
"Eu, Stefan Voievod, ,cu prietenie, Domniilor voastre"
FISA DE LUCRU
GRUPA I
Se dau urmatoarele enunturi:
Victor va pleca in vacanta la bunici.
Dinu era acasa.
El vrea o bicicleta noua.
Sora mea a iesit afara.
Emisiunea pentru copii este interesanta.
Colega mea are numai note mari.
As fi mers si eu in excursie cu colegii.
Prietenul meu a ajuns doctor.
Sportul inseamna sanatate.
A) Subliniati verbele.
B)Grupati verbele in functie de valoarea morfologica:
Verbe predicative
Verbe auxiliare
Verbe copulative
FISA DE LUCRU
GRUPA A II A
Subliniati verbele si spuneti ce functie sintactica au acestea:
Unde mergeti in seara asta?
Mircea este pe stadion.
Ioana este atenta la lectie.
Am cumparat un tablou.
Mergand la scoala, am gasit un pix.
Mama are de spalat.
A citi este o placere.
Tema scrisa este pe birou.
.
.
.
.
.
.
.
FISA DE LUCRU
GRUPA A III A
Grupati verbele din enunturile de mai jos pe coloane:
Am plecat la scoala.
As vrea o inghetata.
Retineti ce scriem astazi.
Venind la voi, m-am intalnit cu Maria.
A desena este o placere.
Avem de scris la matematica
Ar fi vrut sa inceapa vacanta.
Textul citit este interesant.
Verbe la moduri personale
Verbe la moduri nepersonale
TEST
1. Alcatuiti o propozitie in care verbul a pregati sa fie la modul imperativ.
2. Exemplificati valorile morfologice ale verbului a avea.
3. Precizati functiile sintactice ale verbelor subliniate:
Am de udat florile.
Masina de spalat este noua.
De invatat este bine. ..
Exercitiul este de rezolvat pentru maine. ..
4. Precizati valorile morfologice ale verbelor din urmatoarele enunturi:
El a ajuns acasa la ora cinci. .
Fratele meu a ajuns inginer.
Tema pentru acasa
1.Realizati o compunere libera in care sa folositi verbe la moduri personale si nepersonale.
sau
2.Alcatuiti un dialog de 9-10 replici in care sa folositi verbe la moduri personale si nepersonale.Veti avea in vedere urmatoarea situatie de comunicare: la biblioteca.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 6924
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved