| CATEGORII DOCUMENTE | 
| Astronomie | Biofizica | Biologie | Botanica | Carti | Chimie | Copii | 
| Educatie civica | Fabule ghicitori | Fizica | Gramatica | Joc | Literatura romana | Logica | 
| Matematica | Poezii | Psihologie psihiatrie | Sociologie | 
PROIECT DIDACTIC
Educatoare:
Grupa: mijlocie
Categoria de activitate:Educatie muzicala
Tema: -'Ploaia'
- "Misca vantul frunzele"
Tipul de activitate:
- de repetare
- de invatare
Forma de realizare:
- cantec
- joc muzical
Scopul activitatii:
Formarea tinutei si a respiratiei corespunzatoare obtinerii unei emisii vocale curate; formarea deprinderii de a canta expresiv si de a sesiza si executa sunete cu durata si inaltimi diferite; educarea capacitatii copiilor de a asculta si de a interpreta piese muzicale simple.
Obiective operationale:
La sfarsitul activitatii didactice toti copiii trebuie:
a)cognitive:
- sa interpreteze corect melodia respectand durata , inaltimea si intensitatea sunetelor;
- sa stie despre ce este vorba in cantec, sa perceapa usor versurile cantecului;
- sa consolideze cantecul "Ploaia";
- sa invete corect jocul muzical: "Misca vantul frunzele".
b)afective:
- sa participe cu interes la activitate.
c)psiho-motorii:
- sa execute corect miscarile jocului muzical.
Metode si procedee: surpriza, auditia, conversatia, demonstratia, exercitiul,
explicatia.
Material didactic: planse cu imagini reprezentand actiunile jocului muzical.
Material bibliografic:
- Programa activitatilor instructiv- educative in gradinita de copii -
Bucuresti 2005;
Forme de organizare: frontal si individual
Locul de desfasurare: sala de clasa
Durata: 20-25minute
DESFASURAREA ACTIVITATII
| 
   Nr. Crt.  |  
   
   Evenimentul didactic  |  
   
   Continutul stiintific  |  
   Strategii didactice  |  
   Evaluare (instrumente si indicatori)  | 
 
| 
   I.  |  
   Captarea atentiei  |  
   Copii, eu am venit astazi cu ursuletul Martinel care a auzit ca voi sunteti copii ascultatori si stiti canta frumos. A vrut si el sa va cunoasca si sa cante impreuna cu voi.  |  
   Surpriza Conversatia  |  |
| 
   II.  |  
   Reactualizarea cunostintelor  |  
   Priviti cu atentie ursuletul. Ce are el in mana? De ce credeti voi ca si-a luat umbrela? Deci ursuletul se teme de ploaie . Voi stiti cum se aude cand ploua? Ati invatat si voi un cantec despre ploaie pe care vreau sa-l cantam ursuletului. Dar mai intai haideti sa ne incalzim vocile pentru a canta frumos. Suflam un fulg din palma (inspiram profund), expiram (suflam fulgul). Cum canta trompeta? Am sa vi-l cant eu mai intai pentru a vi-l reaminti. Se canta apoi cantecul cu toti copiii si pe grupe. Le arat o plansa cu un copac in bataia vantului. Ce vedeti voi aici? Cum este el?  |  
   Conversatia Exercitiul Auditia Conversatia  |  |
| 
   III.  |  
   Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor  |  
   Copii,astazi la activitatea de educatie muzicala vom invata un joc care se numeste "Misca vantul frunzele".  |  
   Conversatia  |  |
| 
   IV.  |  
   Dirijarea procesului de invatare  |  
   Se expune continutul jocului muzical, apoi se executa cantecul de doua - trei ori  |  
   Auditia  |  |
| 
   Nr. Crt.  |  
   
   Evenimentul didactic  |  
   
   Continutul stiintific  |  
   Strategii didactice  |  
   Evaluare (instrumente si indicatori)  | 
 
| 
   avandu-se in vedere o executie clara, corecta, nuantata. Se canta jocul muzical aratand imaginile. Cant prima stofa si execut miscarile specifice. O repet cu copiii. Cant a II - a strofa si o repet si cu copiii. Cant I si a II-a strofa (tot cantecul)si il repet cu copiii.  |  
   Demonstratia Exercitiul  |  |||
| 
   V  |  
   Evaluarea  |  
   Ii asez in picioare in semicerc. Vor canta pe grupe (fete, baieti) cate o strofa si apoi individual.  |  
   Exercitiul  |  |
| 
   VI  |  
   Incheierea activitatii  |  
   Apreciez verbal modul in care au participat la activitate si le ofer recompense.  |  
   Explicatia  |  
| 
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare | 
              
                Vizualizari: 5091				
                Importanta: ![]()
Termeni si conditii de utilizare | Contact 
     
      © SCRIGROUP 2025 . All rights reserved