CATEGORII DOCUMENTE |
Astronomie | Biofizica | Biologie | Botanica | Carti | Chimie | Copii |
Educatie civica | Fabule ghicitori | Fizica | Gramatica | Joc | Literatura romana | Logica |
Matematica | Poezii | Psihologie psihiatrie | Sociologie |
Proiect didactic
Propunator:
Data: 27 martie
Clasa: a IV-a F
Aria curriculara: Limba si comunicare
Obiectul: Limba romana
Subiectul lectiei Acordul predicatului cu subiectul
Tipul lectiei: Predare-invatare
Obiective de referinta:
1.3. sa sesizeze structurile gramaticale (morfologice si sintactice) corecte sau incorecte dintr-un mesaj ascultat
2.5. sa integreze adecvat, in exprimarea orala proprie, elementele de constructie a comunicarii studiate
3.6.sa recunoasca in textele studiate elementele de constructie a comunicarii invatate
Obiective operationale:
O1. Sa alcatuiasca propozitii simple, pe care sa le dezvolte apoi
O2. Sa recunoasca subiectele si predicatele dintr-un text cunoscut
O3. Sa analizeze subiecte si predicate in tabel
O4. Sa corecteze greselile de acord intre subiect si predicat dintr-un text
O5. Sa realizeze acordul subiectului cu predicatul
O6. Sa completeze enunturi eliptice cu subiecte sau cu predicate potrivite
Strategii didactice:
v De tip expozitiv
v De tip dialogat
v Bazate pe activitatea independenta a elevilor
Metode si procedee:
v explicatia,
v conversatia euristica,
v problematizarea
v jocul didactic
Forma de activitate:
v frontala
v individuala
v pe grupe
Tipuri de invatare
v receptiva
v receptiv-reproductiva
Material didactic:
v fise cu exercitii gramaticale
v fise de evaluare
v plicuri cu jetoane pe care sunt scrise propozitii
Material bibliografic:
Angelica Gherman, "Culegere de exercitii si texte gramaticale pentru clasele II-IV", Editura Elis, Bucuresti, 2005
Mihaela Serbanescu,Maria Bacioiu, "Culegere de exercitii gramaticale pentru clasele II-IV", Editura Calende, Pitesti, 1991
"Metodica predarii limbii romane in ciclul primar", Manual pentru licee pedagogice
Nr. crt |
Etapele lectiei |
Continutul invatarii |
Strategia didactica |
Forma de act. |
Tipul de inv |
Timp |
Momentul organizatoric Verificarea temei si a cunostintelor anterioare |
Reguli de organizare pentru buna desfasurare a orei de gramatica Definitii Identificarea predicatelor si subiectelor |
Le solicit elevilor sa-si pregateasca pe mese instrumentele de scris si materialele necesare bunei desfasurari a lectiei de gramatica. Se fixeaza cele cinci grupe de elevi cu cate sase membri fiecare, dupa nume de flori de primavara (grupa ghioceilor, grupa narciselor, grupa zambilelor, grupa lalelelor, grupa freziilor), copiii isi prind in piept ecusoane cu simbolul grupei din care fac parte. Verific cantitativ si calitativ tema. Verific notiuni teoretice , solicitand elevilor definitiile subiectului, predicatului, propozitiei, precum si intrebarile la care raspund partile principale de propozitie. Le solicit elevilor sa citeasca ultimul alineat din textul "Cainele" si sa identifice predicatele si subiectele, pe care le vor analiza oral. "Atunci, vrabia il privi pentru intaia oara drept in ochi. Si descoperi, uluita, ca cel mai vechi si mai credincios prieten al omului are privire de Om." Le cer apoi sa transforme propozitiile dezvoltate in propozitii simple, iar fiecare grupa sa mai dea cate un exemplu de propozitie simpla. |
Frontala |
receptiva |
Nr. crt |
Etapele lectiei |
Continutul invatarii |
Strategia didactica |
Forma de act. |
Tipul de inv |
Timp |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Anuntarea noii teme Predarea noilor cunostinte |
Acordul predicatului cu subiectul Corectarea exprimarii Regula acordului intre subiect si predicat |
" Un elev a scris un scurt text despre primavara, cu gandul sa-l publice in revista scolii. L-am copiat intocmai, l-am multiplicat, iar dupa ce il cititi vreau sa-mi spuneti daca merita publicat." Distribui fiecarui elev textul: Ghiocelul "Intr-o primavara, un ghiocel plapand au rasarit din pamantul inghetat. Pana atunci, zapada il ferisera de vijeliile iernii si de inghet. Soarele il mangaiau in fiecare zi cu razele lui calde. Intr-o zi, din varful ghiocelului au iesit un bobocel mic si alb invelit cu o frunzulita de un verde crud. Apoi au aparut o floare alba si gingasa ca un clopotel. Nu departe de el se afla alti ghiocei. Dupa cateva zile, zapada s-au topit. Dar ghioceii a ramas inveselind padurea cu frumusetea si gingasia lor." V-a placut textul? Elevii trebuie sa sesizeze exprimarea defectuoasa din text. Impreuna vor gasi modalitatea corecta de exprimare si vor corecta direct pe text greselile. Le cer elevilor sa identifice subiectul primei propozitii, apoi predicatul si sa specifice numarul fiecarei parti de propozitie. Le explic apoi ca predicatul trebuie sa se potriveasca in numar cu subiectul, adica sa se acorde, pentru ca exprimarea sa fie corecta. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Nr. crt |
Etapele lectiei |
Continutul invatarii |
Strategia didactica |
Forma de act. |
Tipul de inv |
Timp |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Fixarea cunostintelor |
Realizarea acordului Completarea spatiilor eliptice Analiza subiectelor si predicatelor |
Elevii vor scrie titlul lectiei si vor nota in caiete regula acordului intre subiect si predicat: "Predicatul se acorda cu subiectul in numar." Distribui fiecarei grupe cate un plic in care sunt puse sase jetoane cu propozitii. Fiecare membru al grupului isi va alege o propozitie pe care o va citi, iar la tabla o va scrie schimband numarul subiectului. Vor primi o fisa de lucru cu urmatoarele sarcini: Ionel are de scris urmatoarea tema la gramatica: Scrie in spatiile libere predicate potrivite Completeaza tabelul cu subiecte si predicate. "Pasarile______________spre cer. Trilurile lor _____________ pana departe. Florile _____________ miresme la simpla adiere a vantului. Ele ___________ privirile oricui. "
Tu poti rezolva aceasta tema? |
Nr. crt |
Etapele lectiei |
Continutul invatarii |
Strategia didactica |
Forma de act. |
Tipul de inv |
Timp |
Evaluare Tema pentru acasa |
Realizarea acordului Analiza subiectului si predicatului Ex. 1,2. pagina 101 |
Elevii vor primi urmatoarea fisa de evaluare: 1. Schimbati numarul subiectelor din propozitiile urmatoare si transcrieti-le: Cainele nostru a iesit pe strada. Elevii povestesc despre viata din stup. Primavara, pomii din livada infloresc mangaiati de razele soarelui. 2. Analizati subiectul si predicatul primei propozitii. |
Ghiocelul
Intr-o primavara, un ghiocel plapand au rasarit din pamantul inghetat. Pana atunci, zapada il ferisera de vijeliile iernii si de inghet. Soarele il mangaiau in fiecare zi cu razele lui calde.
Intr-o zi, din varful ghiocelului au iesit un bobocel mic si alb invelit cu o frunzulita de un verde crud. Apoi au aparut o floare alba si gingasa ca un clopotel. Nu departe de el se afla alti ghiocei.
Dupa cateva zile, zapada s-au topit. Dar ghioceii a ramas inveselind padurea cu frumusetea si gingasia lor."
Ghiocelul
Intr-o primavara, un ghiocel plapand au rasarit din pamantul inghetat. Pana atunci, zapada il ferisera de vijeliile iernii si de inghet. Soarele il mangaiau in fiecare zi cu razele lui calde.
Intr-o zi, din varful ghiocelului au iesit un bobocel mic si alb invelit cu o frunzulita de un verde crud. Apoi au aparut o floare alba si gingasa ca un clopotel. Nu departe de el se afla alti ghiocei.
Dupa cateva zile, zapada s-au topit. Dar ghioceii a ramas inveselind padurea cu frumusetea si gingasia lor."
Fisa de lucru
Ionel are de scris urmatoarea tema la gramatica:
Scrie in spatiile libere predicate potrivite
Completeaza tabelul cu subiecte si predicate.
"Pasarile______________spre cer. Trilurile lor _____________ pana departe. Florile _____________ miresme la simpla adiere a vantului. Ele ___________ privirile oricui. "
Cuvantul |
Partea de propozitie |
Partea de vorbire |
Persoana |
Genul |
Numarul |
Tu poti rezolva aceasta tema?
Fisa de evaluare
1. Schimbati numarul subiectelor din propozitiile urmatoare si transcrieti-le:
Cainele nostru a iesit pe strada.
Elevii povestesc despre viata din stup.
Primavara, pomii din livada infloresc mangaiati de razele soarelui.
2. Analizati subiectul si predicatul primei propozitii
Fisa de evaluare
1. Schimbati numarul subiectelor din propozitiile urmatoare si transcrieti-le:
Cainele nostru a iesit pe strada.
Elevii povestesc despre viata din stup.
Primavara, pomii din livada infloresc mangaiati de razele soarelui.
2. Analizati subiectul si predicatul primei propozitii
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7558
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved