CATEGORII DOCUMENTE |
Astronomie | Biofizica | Biologie | Botanica | Carti | Chimie | Copii |
Educatie civica | Fabule ghicitori | Fizica | Gramatica | Joc | Literatura romana | Logica |
Matematica | Poezii | Psihologie psihiatrie | Sociologie |
PROIECT DE LECTIE
INSTITUTIA DE INVATAMANT: Liceul Teoretic "Ioan Cotovu", Harsova
DATA:
CLASA: a XI-a C
PROFESOR:
OBIECTUL: Limba si literatura romana
SUBIECTUL (TEMA): "Dacia literara" - Introductie
COMPETENTE:
Generale: Argumentarea in scris sau oral a propriilor opinii asupra unui text literar sau non-literar.
Specifice: Identificarea si compararea particularitatilor unor epoci culturale si ideologii literare in vederea caracterizarii acestora.
a) Cognitive: la sfarsitul lectiei toti elevii vor trebui:
O1 - sa defineasca romantismul;
O2 - sa incadreze revista "Dcaia literara" in perioada pasoptista;
O3 - sa precizeze locul si perioada an care a aparut revista;
O4 - sa mentioneze rolul lui M. Kogalniceanu in realizarea revistei;
O5 - sa precizeze rolul "Introductiei" la "Dacia literara";
O6 - sa exemplifice programul revistei;
O7 - sa numeasca predecesorii revistei.
b) Afective: Formarea unor reprezentari culturale privind evolutia si valorile literaturii romane.
Cultivarea placerii de a citi, a gustului estetic in domeniul literaturii.
Stimularea gandirii autonome, reflexive si critice, prin lectura textelor.
TIPUL LECTIEI: de predare - invatare
RESURSE EDUCATIONALE:
a) Capacitatile de receptare ale elevilor;
b) Timpul: 50 minute.
METODE SI PROCEDEE: conversatia, expunerea, explicatia, invatarea prin descoperire, problematizarea, analiza de text, discutia frontala, observatia
MIJLOACE: manual, tabla, instrumente de scris, fise de munca independenta
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII ELEVILOR:
Activitate frontala;
Activitate independenta.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- Programa de limba si literatura romana pentru clasele IX - XII
- Parfene, C., "Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala. Ghid teoretico-aplicativ", Iasi, Ed. Polirom, 1999;
- Cucos, C., "Pedagogie", Ed. Polirom, Iasi, 1996;
- Calinescu, G., "Istoria literaturii romane de la origini pana in prezent", Craiova, ed. Vlad&Vlad, 1993;
- Piru, Al., "Istoria literaturii romane", Bucuresti, ed. Grai si Suflet - Cultura Nationala, 1994;
Manolescu, N., "Istoria critica a literaturii romane", Bucuresti, ed. Minerva, 1987
MOMENTELE LECTIEI |
ELEMENTE ESENTIALE DE CONTINUT |
OBIECTIVE |
DURATA |
STRATEGII DIDACTICE |
OBS. |
|
METODE SI PROCEDEE |
MIJLOACE DE INVATAMANT |
|||||
1. Moment organizatoric |
Asigurarea conditiilor necesare bunei desfasurari a lectiei (pregatirea manualelor, a fiselor de lucru independenta, a cretei, buretelui, etc.) |
conversatia |
tabla instrumente de scris creta burete | |||
2. Discutarea temei |
verificarea temei; aprecierea |
exercitiul conversatia | ||||
3. Actualizarea cunostintelor dobandita anterior |
Literatura populara: "Miorita" si "Monastirea Argesului": motive si teme regasite in balade; interferenta genurilor literare: epic, liric si dramatic. |
|
discutia frontala analiza pe text conversatia |
tabla portofolii | ||
4. Anuntarea temei si a obiectivelor |
se anunta tema si obiectivele propuse; se scrie pe tabla si pe caiete titlul lectiei |
conversatia |
- tabla | |||
5. Transmiterea si insusirea noilor cunostinte |
Incadrarea revistei "Dacia literara" intr-una din cele trei perioade fundamentale ale evolutiei literaturii romane: perioada pasoptista, epoca marilor clasici si perioada interbelica. Recunoasterea mentorului revistei: Mihail Kogalniceanu. Perioada in care a aparut revista si orasul. Definirea romantismului argumentarea ca revista reprezinta manifestul literar al romantismului romanesc. Semnificatia titlului. Rolul "Introductiei" la "Dacia literara". Desi au aparut doar trei numere ale revistei, in paginile ei au publicat opere cei mai valorosi scriitori ai vremii: C. Negruzzi, V. Alecsandri, Gr. Alexandrescu. Organizarea revistei - cele patru sectiuni. Tematica literaturii de la 1848. Predecesorii revistei. |
O1 O2 O3 O4 O5 O6 O7 |
discutia frontala expunerea conversatia conversatia euristica demonstratia dezbaterea observatia |
- tabla - fise de lectura - manual | ||
6. Asigurarea feed-back-ului |
Elevii vor primi fise de munca independenta. Cerintele vor fi explicate in prealabil, iar dupa completare se va verifica si discuta modul de rezolvare (Anexa 1). |
- explicatia - exercitiul - conversatia |
- fise de lucru | |||
7. Tema pentru acasa |
Se anunta tema pentru acasa si se explica cerintele: - Demonstrati rolul revistei "Dacia literara" in orientarea culturii si a literaturii romane. |
explicatia conversatia |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2290
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved