CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
DATA:
UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala "Sfantul Iacob" - Campulung
CLASA: I S
ORA: I
OBIECTUL: Matematica
UNITATEA DE INVATARE: Numere naturale de la 20 la 30. Adunari si scaderi
SUBIECTUL: Adunarea numerelor naturale formate din zeci cu numere naturale formate din unitati
TIPUL LECTIEI: dobandire de noi cunostinte
SCOPUL: - imbogatirea cunostintelor matematice despre adunare in concentrul 0-30; dezvoltarea operatiilor gandirii
OBIECTIVE CADRU:
cunoasterea si utilizarea conceptelor specifice matematicii
dezvoltarea capacitatii de explorare/ investigare si rezolvare de probleme
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 - sa rezolve rapid si corect simple exercitii de calcul mintal;
O2 - sa efectueze operatii de adunare intre numere naturale formate din zeci cu numere naturale formate din unitati ;
O3 - sa rezolve probleme care presupun o operatie de adunare;
O4 - sa compuna oral probleme pe baza unei imagini suport sau a unui exercitiu dat;
O5 - sa coopereze eficient in cadrul grupului in vederea indeplinirii sarcinilor date.
STRATEGII DIDACTICE:
- metode si procedee exercitiul, problematizarea, conversatia, explicatia, jocul didactic, munca cu manualul ;
- mijloace de invatamant: ghicitori matematice, planse didactice, fise cu exercitii, fise pentru munca pe perechi, plansa cu rezolvarea corecta a fisei de evaluare.
FORMA DE ORGANIZARE : frontal, pe echipe, independent
RESURSE:
pedagogice: "Metodica predarii matematicii la clasele I-IV", E.D.P. Bucuresti, 1980, Matematica - manual pentru clasa I, Dumitra Radu, Celina Iordache, Editura Aramis, 2004
oficiale: "Programa scolara"- clasele I si a II-a, Bucuresti, 2004,
temporale: durata lectiei - 50 minute
psihice: elevii clasei I detin cunostinte de matematica si au capacitatea de a opera cu ele
ETAPELE LECTIEI |
OB. |
CONTINUTUL LECTIEI |
METODE SI PROCEDEE |
|||
1. Moment organizatoric |
Se creeaza conditiile organizatorice si psihopedagogice necesare desfasurarii eficiente a lectiei de matematica. Se pregateste materialul didactic necesar. | |||||
2. Captarea atentiei |
O1 |
Se realizeaza prin ghicitori problema: Azi in vale, pe un lac15 rate baie fac. Doua pleaca: mac, mac, mac, Cate-au mai ramas pe lac? Ah, ce mandra-i closca mea! Nimeni n-are pui ca ea: 4 albi, 2 roscati si 3 pestriti. Cati sunt toti? Voi socotiti! Bile negre Sanda are, Dar si bile albe are, Ea scoate la intamplare Trei bilute oarecare. Ce culoare au ele oare? |
Conversatia Exercitiul |
|||
3. Reactualizarea cunostintelor |
O1 |
Se verifica tema scrisa; se fac aprecieri, eventuale corectari. Exercitii de calcul mintal: 3 + 4 = 17 - 10 = 9 - 6 = 10 + 5 = 18 - 6 = Mariti pe 4 cu 11! Micsorati pe 18 cu 8 ! Gasiti un numar cu 3 mai mic decat 8! Gasiti perechi de numere care au suma 9! Aflati diferenta dintre vecinii lui 9! Exercitii de numeratie in concentrul 0 - 30: Numarati crescator de la 18 la 23! Numarati descrescator de la 27 la 22! Spuneti trei numere consecutive cuprinse intre 20 si 30. Spuneti doua numere mai apropiate de 30 si mai departate de 24! Joc: Numere pare-impare-Le citesc elevilor numere:5, 14, 22, 3, 28, 27. La auzul unui numar par elevii se ridica, iar pentru numarul impar stau in banci. |
Conversatia Exercitiul Jocul didactic |
|||
4. Anuntarea temei si a obiectelor |
Le comunic elevilor ca astazi la ora de matematica vor invata adunarea numerelor naturale formate din zeci cu numere naturale formate din unitati pentru a sti sa socotim pana la 30. Se va scrie titlul la tabla si in caiete: + = |
Explicatia |
||||
5. Dirijarea invatarii |
O3 O4 O2 O3 O4 |
Se prezinta elevilor o plansa didactica pe baza careia ei compun o problema (10 +5 = 15) si o rezolva practic cu ajutorul betisoarelor. Completez desenul cu inca o zece (20 + 5 = 25); elevii indeplinesc aceleasi sarcini. Scolarii intuiesc apoi imaginea din manual de la pagina 74; rezolva adunarea folosind sprijin cu obiecte. Se noteaza operatia la tabla si in caiete (calcul in linie si in scris). Se rezolva exercitiul 2 pe manual (pagina 74). Cativa elevi vor lucra la tabla exercitiile: 20 + 4 = 6 + 20 = 20 + 9 = 20 + 6 = Pe parcursul rezolvarii exercitiilor adresez elevilor intrebari: Cum se numesc numerele care se aduna? Dar rezultatul adunarii? Se analizeaza si se rezolva frontal problema: Raluca are 20 de alune si 7 nuci. Cate nuci si alune are Raluca in total ? Pornind de la aceasta problema, elevii compun altele prin modificarea numerelor sau a tematicii; le rezolva oral. |
Exercitiul Problematizarea Munca cu manualul Conversatia Problematizarea |
|||
6.Obtinerea performantei |
O3 O5 |
Se realizeaza prin rezolvare de probleme dupa imagini, pe fise( anexa 1), elevii fiind grupati in perechi. |
Exercitiul |
|||
7. Evaluare formativa |
O2 |
Se rezolva exercitiile de pe fisa in mod independent:
20+ 20+ 6+ 9+ 3 1 20 20 20 + 2 = 22; 23; 24. 20 + 5 = 15; 25; 26. |
Exercitiul |
|||
8. Retentia |
O4 |
Se prezinta plansa "Omiduta ganditoare". |
Jocul didactic |
|||
9.Tema pentru acasa |
Se da tema pentru acasa: exercitiile 3 si 4, pagina 74 din manual. Se fac aprecieri asupra participarii la lectie. |
inv. Clara Sitaru
18 februarie 2005
Calculeaza:
| |||||||||||||||||||||||||||||
Incercuieste rezultatul corect:
20 + 2 = 22; 23; 24.
20 + 5 = 15; 25; 26.
Am obtinut ... raspunsuri corecte. →
18 februarie 2005
Calculeaza:
| |||||||||||||||||||||||||||||
Incercuieste rezultatul corect:
20 + 2 = 22; 23; 24.
20 + 5 = 15; 25; 26.
Am obtinut ... raspunsuri corecte. →
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 10240
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved