Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

DE ACTIVITATE DIDACTICA clasa a 3-a Luarea deciziilor (se va folosi fragmentul lui I.L.Caragiale "Norocul si Mintea")

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

DISCIPLINA: Consiliere si Orientare

TEMA: Luarea deciziilor (se va folosi fragmentul lui I.L.Caragiale "Norocul si Mintea")



CLASA A III-A

Inainte de activitatea didactica propriu-zisa

A1. Motivatia activitatii

De ce este valoroasa lectia / activitatea?

o       pune elevii in situatii concrete de luare a deciziilor

o       elevii constientizeaza importanta argumentelor pentru sustinerea deciziei adoptate

o       ofera posibilitatea de a observa relatii de tipul cauza-efect

o       evidentiaza capacitatea elevilor de a rezolva diferite situatii de viata

o       educa in spiritul tolerantei fata de ceilalti

Cum se dezvolta gandirea critica?

  • elevii sunt pusi sa imagineze si sa analizeze o situatie-problematica
  • activitatea formeaza capacitatea de argumentare a propriilor opinii
  • elevii sintetizeaza idei si valori din situatii concrete de viata

A2. Obiectivele activitatii

  • sa enumere situatiile din experienta lor ce verifica notiunile "ai minte" si "ai noroc"
  • sa reflecteze asupra luarii deciziilor pornind de la cazul particular prezentat in fragment
  • sa comunice grupului propriile idei si sa le argumenteze
  • sa faca predictii asupra continutului textului, intuind posibile rezolvari ale situatiilor concrete
  • sa argumenteze deciziile luate
  • sa manifeste toleranta fata de parerile celorlalti
  • sa identifice personajul care se potriveste personalitatii lor si sa motiveze alegerea

A3. Conditii prealabile

  • sa doreasca sa lucreze in cooperare cu colegii si sa aiba un minim de experienta din acest punct de vedere
  • sa se manifeste favorabil exprimarii argumentate a punctelor de vedere personale

A4. Strategia didactica

Metode si tehnici utilizate:

o       brainstroming (in etapa de evocare)

o       tabelul predictiilor (in etapa de realizare a sensului)

o       reteaua de discutii (in etapa de reflectare)

o       conversatia si explicatia (in toate cele trei etape)

o       eseul de 10 minute (in extindere)

A5. Evaluare

- reteaua de discutii

- eseul de 10 minute

A6. Managementul resurselor si al timpului

- resurse:

fragmentul "Norocul si Mintea" de I.L.Caragiale-textul-cu impartirea fragmentelor

fise de lucru pentru tabelul predictiilor

timp: 60 minute

o       evaluare: 16 minute

o       realizarea sensului: 4 minute

o       reflectie: 40 minute

Lectia propriu-zisa

Evocare

- elevii sunt impartiti in grupuri de 4 prezentandu-se sumar regulile brainstorming-ului (fiecare spune / scrie ce ii trece prin minte, nu se critica, se pot prelua ideile colegilor si se pot continua, imaginatia este libera)

- profesorul prezinta tema brainstorming-ului: "Daca ai pleca intr-o calatorie si ai avea voie sa iei cu tine un singur lucru, care ar fi acela?"

- elevul-raportor al fiecarui grup prezinta clasei rezultatele obtinute

- profesorul listeaza pe tabla / flip-chart rezultatele obtinute

- profesorul impreuna cu elevii fac o ierarhizare (un top) al obiectelor luate in vacanta

- se discuta rezultatele finale obtinute

- se discuta factorii care au stat la baza alegerilor facute intai in diade, apoi in grup si in final frontal.

Realizarea sensului

- textul fragmentului se imparte in patru parti

- elevilor li se ofera tabelul de mai jos in copie xerox (individual)

PARTEA I

PARTEA A II-A

Ce crezi ca se va intampla?

De ce crezi aceasta? Ce dovezi ai?

Ce s-a intamplat de fapt?

PARTEA A III-A

Ce crezi ca se intampla?

De ce crezi aceasta? Ce dovezi ai?

Ce s-a intamplat de fapt?

PARTEA A IV-A

Ce crezi ca se va intampla?

De ce crezi aceasta? Ce dovezi ai?

Ce s-a intamplat de fapt?

- se explica elevilor ca vor citi textul in perechi si ca se vor opri in anumite locuri (marcate pe text) pentru a face predictii si a le verifica

- elevilor li se cere sa citeasca in perechi prima parte a textului

- la terminarea lecturii primului fragment, timp de 1 minut perechile prezic ce cred ca se va intampla in continuare in povestire si de ce cred lucrul acesta consemnand in tabelele proprii lucrurile acestea

- se va trece la lectura fragmentului urmator (fragmentul nr.2), la sfarsitul caruia fiecare elev urmareste in tabelul propriu daca s-a adeverit / sau nu predictia sa

- se procedeaza similar pentru fragmentele urmatoare (3 si 4)

Reflectia

- discutie colectiva: "Se putea incheia si altfel povestirea? Cum?"

- reteaua de discutii

RETEAUA DE DISCUTII

Cum este mai bine?

MAI MULTA MINTE MAI MULT NOROC

NEHOTARATI

 


- elevii se vor grupa in 3 echipe (in functie de concluzia la care au ajuns): cei care au optat pentru minte, cei care au optat pentru noroc si cei nehotarati. Procesul se va desfasura intre echipa "MINTE" si echipa "NOROC", dupa ce in discutia de grup prealabila au stabilit si ierarhizat argumentele apararii pozitiei lor si si-au desemnat 1-2 purtatori de cuvant. Pe rand fiecare echipa va prezenta cate un argument, cealalta echipa contraargumentand. Cei din echipa "NEHOTARATI" pot migra spre o echipa sau alta in functie de argumentele prezentate.

Extindere

- elevilor li se cere sa realizeze (optional pentru acasa) un eseu de 10 minute (maxim o pagina jumatate) pe tema: "Personajul cu care m-as identifica" (din fragmentul prezentat)



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 4157
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved