CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Obiectul: Matematica
Clasa: a-VI-a
Profesor:
Tema: Ordinea efectuarii operatiilor in multimea numerelor rationale pozitive.
Tipul lectiei: Mixta.
Obiective de referinta:
Sa stie ordinea efectuarii operatiilor.
Obiective operationale:
Obiective cognitive:
sa identifice operatiile intr-un exercitiu si ordinea efectuarii;
sa stie proprietatile operatiilor cu numere rationale;
sa rezolve corect exercitiile ce contin diferite tipuri de paranteze.
Obiective psihomotorii:
sa scrie lizibil pe caiete si la tabla.
Obiective afective
sa fie atenti;
sa participe afectiv si activ la lectie.
Strategii didactice:
Principii didactice:
principiul participarii si invatarii active;
principiul asigurarii progresului gradat al performantei;
principiul conexiunii inverse;
Metode si procedee:
conversatia;
exercitiul;
munca independenta.
Mijloace de realizare:
Manual ;
Culegere:Mate2000+5/6
Forme de organizare: frontala si individuala.
Desfasurarea lectiei:
Moment organizatoric:
pregatirea lectiei:
- intocmirea proiectului didactic;
pregatirea setului de intrebari;
pregatirea setului de aplicatii;
pregatirea temei;
organizarea si pregatirea clasei:
- verificarea frecventei;
- observatii generale asupra clasei;
- elevii isi pregatesc materialele necesare desfasurarii lectiei.
verificarea temei oral: un elev sau doi prezinta etapele exercitiilor si ceilalti elevi isi autocontroleaza tema.
captarea si pastrarea atentiei prin:
aplicatii in care sunt folosite cunostintele anterioare
Efectuati:
a)
b)
c)
d)
Profesorul formuleaza cerinte, adreseaza intrebari frontal si individual
privitor la modul de rezolvare a exercitiilor.
Evaluarea cunostintelor - munca independenta
Sa se efectueze:
a)
b)
Activitate directa: Voi observa modul in care elevii au rezolvat
exercitiul, un elev care a lucrat bine prezinta rezultatele corecte, ceilalti elevi se autocontroleaza.
Asigurarea conexiunii inverse
Voi stabili nivelul de realizare a sarcinilor pe intreaga clasa si pe fiecare
elev.
Anuntarea temei pentru lectia noua - Ordinea efectuarii operatiilor
Care sunt operatiile care au fost definite pe multimea numerelor
rationale?
Sa se efectueze:
a)
b)
c)
Cum rezolvam un exercitiu ce contine mai multe operatii cu
numere rationale?
Ce calcule se efectueaza intr-un exercitiu care contine paranteze?
Sa se efectueze:
a)
b)
c)
Asigurarea conexiunii inverse - Voi face observatii si aprecieri asupra etapelor de lucru si a rezultatelor obtinute de catre elevi.
Evaluarea cunostintelor - activitate independenta.
Elevii rezolva urmatoarele exercitii:
a)
b)
Activitate directa: Voi observa modul in care elevii au rezolvat
Exercitiile. Un elev care a lucrat bine prezinta etapele si rezultatele corecte. Ceilalti elevi isi autocontroleaza exercitiile.
Asigurarea conexiunii inverse - Voi stabili nivelul de realizare a sarcinilor pe intreaga clasa si pe fiecare elev.
Asigurarea retentiei si transferului - se rezolva exercitiul:
voi adresa intrebari referitoare la exercitiile prezentate. Elevii vor
raspunde la intrebari si vor participa la rezolvarea exercitiilor.
Evaluarea si tema pentru acasa
Voi face aprecieri, notari si recomandari privind modul de participare al
elevilor. Voi da spre rezolvare exercitiile: 1,2,4/pag.59 din culegere Mate 2000+5/6, si voi da indicatiile de rigoare.
Elevii isi noteaza tema si sunt atenti la recomandarile date.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 5401
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved