CATEGORII DOCUMENTE |
PROIECT DE ACTIVITATE
Data :
Grupa ,,Albinutelor" (mijlocie B)
Educatoare :
Categoria de activitati : Educatie pentru societate
Denumirea activitatii : Activitate practica
Tema activitatii : ,, Livada inflorita
Tipul activitatii : Consolidare de priceperi si deprinderi - activitate colectiva
Scop : Consolidarea deprinderii de a realiza in colectiv o lucrare practica inspirata din natura si dezvoltarea simtului practic si estetic.
Obiective operationale:
Cognitive : O1 - sa identifice corect materialele puse la dispozitie ;
O2 - sa enumere caracteristici ale anotimpului primavara ;
Psiho-motorii : O3 - sa foloseasca corect tehnicile insusite anterior: rupere, mototolire,
rasucire, lipire, asamblare ;
O4 - sa dovedeasca existensa deprinderilor practice de manuire, prelucrare
si imbinare a materialelor ;
Afective : O5 - sa manifeste spirit cooperant in activitatile de grup ;
O6 - sa-si exprime opinia fata de lucrarea proprie si/sau fata de lucrarea
celorlalti, motivandu-si parerea.
Strategii didactice :
Metode si procedee : conversatia, explicatia, observarea, demonstratia, problematizarea exercitiul.
Material didactic : crengute, hartie creponata, hartie glace, flori, bete de chibrit, lipici (Aderpren M), medalioane, macheta suport din polistiren.
Forme de organizare : frontal, pe microgrupuri, individual.
Activitate prealabila : manipulare, verbalizare, concluzie.
Durata activitatii : 25 minute.
Evenimente didactice |
Continut stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
Moment organizatoric |
Se asigura conditiile optime pentru desfasurarea activitatii -aerisirea salii de grupa -aranjarea masutelor pe trei microgrupuri, avand fiecare o minimacheta -pregatirea materialului didactic. |
conversatia | |
Captarea atentiei |
Se va realiza prin prezentarea unei ghicitori S-a topit zapada Ghiocelul a rasarit Iarba incepe sa-nverzeasca Si pomii au inflorit. (Primavara Voi cere copiilor sa enumere cateva caracteristici ale anotimpului primavara. |
problematizarea, conversatia / frontal |
Aprcieri verbale. |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Ii anunt pe copii tema activitatii - Astazi, la activitate practica, vom realiza impreuna tema ,,Livada inflorita . Aici avem o macheta suport pe care vom crea un coltisor din natura, mai precis o livada inforita, apoi o vom expune la sectorul ,,Arta |
conversatia, explicatia / frontal | |
Desfasurarea activitatii |
Intuirea materialului didactic Copiii se vor aseza astfel incat imaginea aflata pe medalionul primit sa corespunda cu minimacheta de pe masuta. Se cere, pe rand, fiecarui microgrup sa descopere si sa intuiasca materialele primite. *microgrupul ,,Pomisorilor" - crengute (pomi), hartie creponata roz, (florile), lipici. *microgrupul ,,Florilor" - flori (narcise, zambile),bete de chibrit, lipici. *microgrupul ,,Firelor de iarba" - hartie creponata verde. Demonstrarea modului de lucru Rand pe rand, voi trece pe la fiecare microgrup in parte si voi analiza impreuna cu copiii modelul, materialele din care este alcatuit, forma marimea, culoarea acestuia. Se explica tehnica de lucru. Exercitii pentru incalzirea muschilor mici ai mainii. Inainte de a trece la executarea lucrarii, voi cere copiilor sa exerseze cateva exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii: morisca, inchiderea si deschiderea pumnilor, cantatul la pian etc. Efectuarea lucrarilor de catre copii. Voi reactualiza cerintele privind corectitudinea si acuratetea lucrarilor, cooperarea intre copii, utilizarea materialelor si voi da semnalul de incepere a lucrului. Voi supraveghea modul in care copiii isi realizeaza lucrarile, iar daca va fi nevoie voi interveni cu explicatii individuale. Voi incuraja pe cei mai putin abili si voi urmari ca toti copiii sa-si duca munca la bun sfarsit. Cand majoritatea copiilor au terminat, voi da preavizul si apoi semnalul de incetare a lucrului. |
conversatia, explicatia / microgrupuri explicatia, demonstratia / microgrupuri exercitiul / frontal Conversatia, exercitiul / individual si pe microgrupuri |
Aprecieri verbale. Aprecieri verbale. |
Evaluarea |
Se evalueaza lucrarile pe microgrupuri urmarind aprecierea critica si autocritica privind acuratetea, corectitudinea, respectarea ordinii operatiilor. Impreuna cu copiii voi asambla macheta pomii, iarba, florile. Se evidentiaza efortul colectiv pentru realizarea machetei, se cere copiilor sa-si exprime opiniile personale fata de lucrare. |
conversatia / frontal |
Aprecieri verbale. |
Incheierea activitatii |
In incheierea activitatii se va canta cantecul ,,Infloresc gradinile |
PROCES TEHNOLOGIC
Nr. crt. |
Operatii de lucru |
Indrumari tehnologice |
Instrumente utilizate |
Materiale folosite |
1. |
Organizarea lucrului |
Corespunzatoare desfasurarii activitatii. |
Tuburi cu lipici. |
*crengi, hartie creponata roz mototolita; *flori din hartie xerox alba, roz, bete de chibrit colorate in verde, sau imbracate cu hartie xerox verde; *hartie creponata verde (mai multe nuante) |
2. |
Lipirea |
*se aplica lipici pe crengute cu ajutorul unei pensuli, apoi se aplica floarea din hartie creponata roz *se aplica lipici pe tulpina florii, apoi se lipesc, cu ajutorul unei pensuli, florile zambilei |
Farfuriute cu lipici AderprenM. |
*hartie creponata roz mototolita; *hartie xerox alba, roz si verde; *bete de chibrit |
3. |
Rasucirea |
*se rasucesc bucatile de hartie creponata verde (folosindu-se degetul mare si degetul aratator), pentru realizarea firelor de iarba |
*hartie creponata verde |
|
4. |
Asamblare |
*pe macheta suport vor fi aplicate toate elementele lucrarii; |
*macheta suport din polistiren; *hartie glace maron; *pomii infloriti; *narcisele si zambilele; *firele de iarba |
|
5. |
C.T.C. |
Autocontrolul. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 5094
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved