CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Data:
Clasa: a VII-a A
Profesor
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Disciplina: Matematica
Tipul de curriculum: Curriculum nucleu
Subiectul: Pozitii relative ale dreptelor si planelor in spatiu
Tipul lectiei: Consolidare
Obiective de referinta:
2.3 sa formuleze cat mai multe consecinte posibile, care decurg dintr-un set de ipoteze date.
2.4 Sa selecteze, in multimea datelor de care dispune, informatii relevante pentru rezolvarea unei probleme.
3.2. Sa prezinte si sa redacteze in mod coerent solutia unei probleme .
Obiective operationale:
Pe parcursul activitatii didactice elevii vor fii capabili:
O: Sa aplice corect o gama cat mai variata din notiunile teoretice invatate.
O: Sa-si insuseasca temeinic conditiile ce se impun pentru a demonstra diverse cerinte ale problemei.
Strategie didactica:
A. Metode si procedee didactice: exercitiul, invatarea prin descoperire.
B. Material didactic: fise de lucru, corpuri geometrice.
C. Tipuri de activitate: frontala si munca individuala
SECVENTE ALE SCENARIULUI DIDACTIC
Etapele lectiei |
Strategia didactica- unitati de continut |
Durata |
I. Moment organizatoric II. Captarea atentiei -reactualizarea unor cunostinte III. Anuntarea temei IV. Dirijarea invatarii -realizarea transferului -obtinerea performantei Asigurarea feed-back-ului V. Incheierea activitatii |
Creez conditiile organizatorice si psihologice necesare desfasurarii optime a procesului instructiv educativ. Verific prezenta, tinuta, aspectul salii de clasa precum si predispozitia psihocomportamentala a elevilor pentru lectie. Fiecare elev a primit o fisa pe care trebuia sa o invete, intitulata "Cum demonstram pozitiile relative ale dreptelor si planelor" Impart fiecarui elev cate o fisa care in prima parte are un exercitiu cu ajutorul caruia repetam oral notiunile pe care dorim sa le consolidam astazi; in cea de a doua parte, fisa cuprinde aplicatii, care vor fi lucrate pe rand la tabla. Redactarea celei de a doua parti va fi de forma: a) b) analog cu a) c) d) analog cu c) e) f) analog cu e) g) plane secante. h) -dreapta inclusa in plan. i) plane identice j) plane perpendiculare. k) analog cu j) l) analog cu i) m) plane paralele. n) analog cu j. o) drepte concurente p) (drepte paralele) q) analog cu p r) , drepte secante s) drepte necoplanare, deci oarecare in spatiu. 3. aratam ca distanta cautata este . a) b) De-a lungul lectiei au intampinat dificultati in anumite demonstratii. Revin cu explicatii acolo unde este cazul, amintind cum se demonstreaza un anumit lucru. Vor avea ca tema acele exercitii in dreptul carora eu am scris analog cu. Voi aprecia atat verbal cat si cu ajutorul notelor raspunsurile date. |
1 min. 2 min |
Fisa de lucru
Intr-un cub in care M, N, P mijloacele segmentelor , dati exemplu de:
A.
a) Doua drepte paralele.
b) Doua drepte oarecare in spatiu.
c) Doua drepte concurente.
d) Doua drepte identice.
B.
a) Doua plane paralele.
b) Doua plane secante.
c) Doua plane identice
C.
a) O dreapta paralela cu planul.
b) O dreapta inclusa in plan.
c) O dreapta secanta planului.
Argumentati in fiecare caz raspunsul dat.
b) Fie cubul si M, N, P mijloacele segmentelor. Sa se determine:
a. Pozitia dreptei AB fata de planul (BCD).
b. Pozitia dreptei AB fata de planul .
c. Pozitia dreptei AB fata de planul .
d. Pozitia dreptei AB fata de planul .
e. Pozitia dreptei AB fata de planul .
f. Pozitia dreptei AB fata de planul .
g. Pozitia dreptei MN fata de planul .
h. Pozitia dreptei MN fata de planul (ABC).
i. Pozitia planelor (ABD) si (BCD).
j. Pozitia planelor si .
k. Pozitia planelor si .
l. Pozitia planelor (MND) si (ABC).
m. Pozitia planelor si (BCD).
n. Pozitia planelor si .
o. Pozitia dreptelor MN si AB.
p. Pozitia dreptelor AB si .
q. Pozitia dreptelor BC si .
r. Pozitia dreptelor si AB.
s. Pozitia dreptelor AB si .
c) Determinati:
a)
b)
c)
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3558
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved